Czy dziecko może dziedziczyć

Aleksandra Kutyma
Adwokat
rozwiń więcej
Dziedziczenie przez dzieci.
Odpowiedz na to pytanie jest jednoznaczna. Tak dziecko, bez względu na wiek, a nawet dziecko poczęte - a jeszcze nie urodzone (nasciturus) może zgodnie z polskim prawem być spadkobiercą.

 Kto w ogóle może dziedziczyć

W Polsce  prawo spadkowe unormowane jest w  kodeksie cywilnym. Zgodnie z nim spadkobiercą może być osoba fizyczna lub osoba prawna posiadająca zdolność dziedziczenia, powołana do spadku na podstawie testamentu lub ustawy.

Niezbędnym warunkiem do bycia spadkobiercą jest posiadanie przez tę osobę zdolności do dziedziczenia, a więc zdolności do stania się następcą prawnym, czyli nabycia praw i obowiązków tworzących spadek.

Kolejnym warunkiem skutecznego prawnie dziedziczenia jest istnienie spadkobiercy (już i jeszcze) w chwili otwarcia spadku, czyli w chwili śmierci spadkodawcy.

Oznacza to że nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku. Warunku tego nie spełnia osoba, która zmarła przed lub jednocześnie ze spadkodawcą. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja dziecka poczętego, a nieurodzonego w chwili śmierci spadkodawcy (nasciturusa). Ma on bowiem warunkową zdolność do dziedziczenia, to znaczy że może być spadkobiercą pod warunkiem że urodzi się żywy. Do ochrony przyszłych praw nasciturusa, może być ustanowiony kurator.

Poza podejmowaniem czynności zabezpieczających może on w szczególności uczestniczyć w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, gdy postępowanie takie wszczęto przed urodzeniem się dziecka.

Podstawa dziedziczenia

Zgodnie z polskim prawem powołanym do spadku można być albo na podstawie testamentu, albo na podstawie ustawy. Dziedziczenie ustawowe oparte jest na więzach rodzinnych i zmierza do pozostawienia majątku spadkowego osobom najbliższym spadkodawcy. Przyjęto założenie, że ustawowy porządek dziedziczenia odzwierciedla dorozumianą wolę spadkodawcy, która w wielu wypadkach pokrywałaby się prawdopodobnie z kolejnością dziedziczenia określoną przez ustawodawcę. Ponadto należy zauważyć iż przyjęty krąg spadkobierców ustawowych zbliżony jest bardzo do zbioru osób uprawnionych i zobowiązanych do alimentacji.

 Spadkobiercy ustawowi

Do kręgu spadkobierców ustawowych zaliczono: zstępnych spadkodawcy, jego małżonka, rodziców i rodzeństwo oraz zstępnych rodzeństwa. W pierwszej kolejności do spadku powołane są z ustawy dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych, przy czym część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku.

W przypadku gdy dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Dochodzą one do spadku na zasadzie tzw. zastępstwa (reprezentacji).

Zobacz również: Jak dziedziczy dziecko konkubentów?

Pochodzenie dziecka

Dowodem pochodzenia dziecka od spadkodawcy jest akt urodzenia, w którym spadkodawcę wymienia się jako matkę lub ojca konkretnej osoby.

Nie jest wykluczone ustalenie pochodzenia dziecka po śmierci rodzica-spadkodawcy. W takim przypadku orzeczenie wywołuje skutek prawny z mocą wsteczną, czyli od chwili urodzenia się dziecka. Również w razie sądowego ustalenia ojcostwa lub macierzyństwa wskazana w orzeczeniu osoba staje się spadkobiercą po swoim rodzicu. Dopuszczalna jest też sytuacja odwrotna, tzn. gdy po śmierci spadkodawcy doszło do zaprzeczenia ojcostwa (macierzyństwa) lub unieważnienia uznania dziecka. Wówczas skutkiem takiego postępowania jest wyłączenie od dziedziczenia (z mocą wsteczną) osoby objętej orzeczeniem.

Zaistnienie wyżej wskazanych zdarzeń po wydaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku skutkuje tym, że osoby mające w tym interes mogą wnieść o zmianę postanowienia w trybie art. 679 kodeksu postępowania cywilnego, tak by zmienionym orzeczeniem objąć dzieci niesłusznie pominięte, lub wyeliminować z kręgu spadkobierców osoby niesłusznie ujęte w pierwotnym postanowieniu.

Dzieci spadkodawcy

Do spadku powołane są wszystkie dzieci spadkodawcy, zarówno dzieci urodzone w związku małżeńskim, jak i dzieci pozamałżeńskie, których ojcostwo spadkodawcy zostało ustalone bądź w drodze uznania, bądź wskutek orzeczenia sądowego. Poza dziećmi biologicznymi po rodzicach dziedziczą również osoby przysposobione przez spadkodawcę.

Dziedziczenie "w pierwszej kolejności" dzieci spadkodawcy oznacza, że wstępują one w ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego rodzica w określonych ułamkiem częściach równych. Jeżeli zaś współdziedziczą z drugim rodzicem (małżonkiem spadkodawcy), wówczas udziały spadkobierców są także zasadniczo równe. Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której więcej niż troje dzieci dochodzi do dziedziczenia z drugim rodzicem (małżonkiem spadkodawcy). W tym przypadku ustawa zapewnia drugiemu rodzicowi co najmniej 1/4 całości spadku.

Zobacz również serwis: Spadki

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...