REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Co muszą zrobić placówki oświatowe do 15 sierpnia?

REKLAMA

Ustawa Kamilka została uchwalona 28 lipca ubiegłego roku. Od 15 lutego obowiązują przepisy dotyczące dodatkowej weryfikacji personelu – każda placówka  w której praca wiąże się z kontaktami z dziećmi musi przestrzegać zasad bezpiecznej rekrutacji, tj. konieczne jest sprawdzenie nowych kandydatów w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. 

REKLAMA

15 sierpnia wchodzą w życie kolejne przepisy ustawy, które nakładają na placówki takie jak przedszkola, szkoły, placówki oświatowo-wychowawcze, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ale też podmioty świadczące usługi turystyczne, a nawet gabinety dentystyczne, obowiązek wdrożenia wszystkich standardów opisanych w ustawie. Chodzi np. o wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi (ze szczególnym uwzględnieniem zachowań niedozwolonych), zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu czy zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.

Jak wywiązać się z obowiązków?

Mimo, że do wdrożenia procedur pozostał miesiąc, większość placówek wciąż nie wie, jak wywiązać się z nałożonych na nie obowiązków. 

REKLAMA

Z doświadczeń warszawskiej kancelarii Legalden, która specjalizuje się w pomocy organizacjom pozarządowym, wynika, że jedynie 10 procent podmiotów do których uda jej się dotrzeć posiada wdrożone „Standardy ochrony małoletnich”. Większość z nich ma problem z nową ustawą, nie wie też czy przepisy obejmują daną działalność. Brakuje też wiedzy, jak podejść do tematu ustalania procedur, nie mówiąc już o przeprowadzaniu weryfikacji, przygotowaniu polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem, dokumentacji szkoleń czy planu działań na wypadek nadużyć. 

– W ostatnim czasie zgłasza się do nas bardzo wielu klientów, świadomych istoty posiadania odpowiednich procedur, którzy nie są w stanie opracować ich samodzielnie. Są to osoby prowadzące zajęcia szachowe dla szkół, oprowadzające wycieczki, psychologowie i terapeuci, szkoły tańca, nawet Koła Gospodyń Wiejskich, małe kluby jeździeckie i placówki medyczne. Każdy z nich, zgodnie z ustawą, musi mieć procedury dostosowane do charakteru i rodzaju prowadzonej działalności, nie może więc być mowy o “gotowcach”, o które pytania niestety też się pojawiają –  mówi mecenas Karol Molendowski z kancelarii Legalden. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopasowanie specyfiki danej organizacji do nowych przepisów zawsze jest wyzwaniem. Tak było np. w przypadku Festiwalu Pol’and’Rock - największym festiwalu muzycznym w Polsce, który od wielu lat gości coraz więcej rodziców z małymi dziećmi. 

– Dzieci były zawsze ważną częścią festiwalowej publiczności. Tegoroczny Festiwal Pol’and’Rock odbywa się jeszcze zanim, według przepisów, musielibyśmy wdrożyć wszystkie dokumenty, ale uznaliśmy, że to jest tak ważny temat, że już teraz wprowadziliśmy Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem, nowe obowiązki dla wszystkich podwykonawców, a także stworzyliśmy Punkt Bezpiecznego Dziecka– podkreśliła Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Dyrektor ds. Medycznych Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Wolontariat i organizacje pozarządowe

Zdaniem niektórych przedstawicieli organizacji pozarządowych, wolontariat może ucierpieć przez wprowadzenie dodatkowych obowiązków formalnych. Jak podkreślają, ten obszar wymaga na pewno dodatkowych regulacji: 

– Jednym z głównych wyzwań jest zapewnienie, aby wszyscy wolontariusze skupieni wokół organizacji i pracujący z dziećmi byli świadomi nowych przepisów i wiedzieli, jak je stosować. Moim zdaniem docelowo wolontariusze współpracujący z organizacją powinni być, chociażby zwolnieni z obowiązku ponoszenia opłat i warto by było rozwiązane to systemowo – uważa Kamil Wrzos z Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości.

Jak wyjaśnia radczyni prawna Natalia Kobus, dla podmiotów takich jak Fundacja, tworzenie procedur jest kwestią bardzo złożoną, a jeżeli tak jak w tym przypadku pojawiają się wolontariusze, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Zgodnie z nowymi wymogami, wolontariusze mający kontakt z dziećmi muszą dostarczyć dokumenty do organizacji np. zaświadczenia z Krajowego Rejestru Sądowego, co jest i płatne i okupione wysiłkiem dla wolontariusza, jest jednak konieczne. 

Jakie kary za niewdrożenie przepisów

– Dla placówek, a dokładniej osób odpowiedzialnych za wdrożenie standardów, które w terminie do 15 sierpnia nie wprowadzą wymaganych procedur przewidziane są m.in. kary finansowe, ale na chwilę obecną te kwoty są niewspółmiernie niskie do powagi regulacji. Odpowiedzialność karna grozi także osobom, które nie wywiązują się z obowiązku weryfikacji kandydatów w zakresie sprawdzenia tych osób w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, sprawdzenia zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego lub odpowiednika rejestru karnego w innym kraju, w zakresie określonych w ustawie  przestępstw – mówi radczyni prawna Natalia Kolbus.

Wymogi dotyczące konieczności stosowania Standardów Ochrony coraz częściej pojawiają się też w konkursach grantowych. 

– Ci, którzy nie wprowadzą odpowiednich procedur nie będą mogli liczyć na dodatkowe środki finansowe, a to zwykle jest najbardziej skuteczny motywator, by odpowiednio wywiązać się z obowiązków. Z naszych rozmów z klientami wynika też, że ważny jest odbiór społeczny - coraz więcej właścicieli i właścicielek firm mówi, że wdraża przepisy nie tylko ze względu na kary, ale przede wszystkim ze względu na to, że już dzisiaj dostają pytania o te procedury od swoich klientów. Wdrożenie Ustawy Kamilka staje się nie tylko przepisem, ale przede wszystkim dobrą praktyką, której konsumenci i partnerzy biznesowi oczekują – zauważa mecenas Karol Molendowski z kancelarii Legalden.

 Dużą pracę w popularyzacji Ustawy Kamilka wykonuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Darmowe webinary i porady można też znaleźć w portalu ngo.pl.

Kompleksowo wdrożyć Standardy Ochrony Małoletnich w organizacji pomogą też kancelarie specjalizujące się w obsłudze NGO. Organizacje mogą też liczyć na ich pomoc w przygotowaniu szkolenia i dokumentów do samodzielnego uzupełnienia. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dwa dodatki do renty (socjalna i chorobowa). Czym się różnią? Datą powstania niepełnosprawności albo niesamodzielności

Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to np. renta socjalna (albo stare świadczenie pielęgnacyjne ewentualnie przejście na nowe świadczenie wspierające). Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy. Piotr może się starać o dodatek dopełniający (jeżeli spełni kryterium niesamodzielności). Paweł spełniając to samo kryterium nie otrzyma tego dodatku do renty chorobowej bo dodatku nie ma. Został obiecany przez rząd pół roku, ale trwają praca analityczne nad ustawą.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

REKLAMA

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

REKLAMA