Jak sprawdzić organizatora kolonii lub obozu dziecka?
REKLAMA
REKLAMA
- Kto może organizować wypoczynek?
- Gdzie sprawdzić organizatora wypoczynku?
- Gdzie zgłosić nieprawidłowości na wypoczynku?
Kto może organizować wypoczynek?
Organizatorów kolonii, obozów i innych form wypoczynku jest w Polsce bardzo dużo, część z nich nie działa legalnie. Działalność taka wymaga wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Organizatorami wypoczynku mogą być:
REKLAMA
- szkoły i placówki
- przedsiębiorcy wpisani do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych, o którym mowa w art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 511);
- osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, inne niż wymienione w pkt 1 i 2, organizujące wypoczynek w celu:
a) niezarobkowym albo
b) zarobkowym, jeżeli organizowany wypoczynek nie stanowi imprezy turystycznej, o której mowa w art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
Gdzie sprawdzić organizatora wypoczynku?
REKLAMA
Bezpieczeństwo uczestników obozu czy kolonii jest najważniejsze, a organizator działający niezgodnie z prawem go nie zagwarantuje. Organizatora obozu lub kolonii można sprawdzić w oficjalnej bazie organizatorów na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wystarczy wpisać odpowiednie dane: przedział dat, organizatora lub miejsce wypoczynku albo wprowadzić numer zgłoszenia.
Jeśli organizator jest zarejestrowany w bazie, to znaczy, że otrzymał zgodę na prowadzenie takiej imprezy turystycznej. Co więcej, obóz jest jest nadzorowany przez kuratora oświaty, służby sanitarne i straż pożarną.
W przypadku dalszych wątpliwości można skontaktować się z kuratorem oświaty lub Ministerstwem Edukacji Narodowej.
- telefonicznie na numer 22 34 74 361 – konsultanci MEN są dostępni w dni robocze, od poniedziałku do piątku, od 8:15 do 16:15
- e-mailowo: wypoczynek@men.gov.pl
Dane kontaktowe do kuratoriów oświaty dostępne są tutaj.
Warto pamiętać, że zgłoszenie wypoczynku, w zależności od jego rodzaju, powinno być zarejesrtowane w bazie najpóźniej 7, 14 lub 21 dni przed jego rozpoczęciem. Wobec tego, w przypadku sprawdzania organizatora z dużym wyprzedzeniem - jeszcze nie będzie on figurował w bazie.
Gdzie zgłosić nieprawidłowości na wypoczynku?
Wypoczynek w kraju nadzoruje kurator oświaty we współpracy z państwowym inspektorem sanitarnym i komendantem powiatowym (lub miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, właściwymi ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku.
Rodzic czy opiekun dziecka, który zauważy nieprawidłowości, np. podczas odwiedzin dziecka lub w trakcie rozmowy telefonicznej z nim, może je zgłosić. Co może budzić niepokój? Złe warunki mieszkalne uczestników obozu albo niewłaściwe zachowanie opiekunów.
Wszelkie nieprawidłowości mogą być zgłaszane do:
- kuratorium oświaty w województwie;
- inspektora sanitarnego w powiecie;
- komendanta straży pożarnej w powiecie
właściwych ze względu na miejsce wypoczynku.
Po takim zgłoszeniu służby będą zobligowane do sprawdzenia miejsca wypoczynku.
Dz.U.2022.511 USTAWA z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych
Dz.U.1997.12.67 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania
Dz.U.2022.2230 USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat