Jakie są prawa dziecka w rodzinie?
REKLAMA
REKLAMA
Władza rodzicielska
Prawo pozwala rodzicom na kierowanie wychowywaniem dziecka. Nakłada na nich również wiele obowiązków. Rodzice muszą dbać o zdrowie, bezpieczeństwo, właściwe wychowanie oraz chronić swoje dziecko przed niekorzystnym wpływem otoczenia. Kolejne obowiązki jakie spoczywają na rodzicach to utrzymanie dziecka, zapewnienie środków materialnych na jego wychowanie i rozwój, zapewnienie regularnego uczęszczania dziecka do szkoły oraz odpowiednich warunków do przygotowania się do zajęć.
REKLAMA
Rodzice zapewniają realizację praw socjalnych i kulturalnych swojego dziecka.
Ważnym elementem wychowania jest tworzenie w domu rodzinnym dobrej, serdecznej atmosfery.
Karcenie dzieci
Rodzice posiadają uprawnienie do upominania a nawet karcenia swoich dzieci. Należy jednak pamiętać o zakazie bicia, poniżania, znęcania oraz upokarzania fizycznego i psychicznego.
Zakaz stosowania kar cielesnych jest zawarty w art. 96(1) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Zobacz: Jak chronione są prawa dziecka?
Należy również pamiętać o art. 207 Kodeksu karnego, który stanowi, że kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli czyn określony wyżej połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Jeżeli następstwem tego czynu jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Pomoc dziecka w gospodarstwie domowym
Dziecko powinno pomagać rodzicom w prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego. Ta pomoc może być wyświadczana poprzez wykonywanie pewnych czynności, które są stosowne do wieku i możliwości dziecka oraz nie narażają jego zdrowia lub życia. Dziecko nie może być jednak wykorzystywane, to znaczy nie może pracować ponad swoje siły bądź długotrwale. Należy pamiętać o prawie dziecka do czasu wolnego oraz czasu na naukę.
Łamanie praw dziecka
Częstym zjawiskiem w naszym kraju jest łamanie praw dziecka. Najczęściej łamane jest prawo do nietykalności fizycznej poprzez stosowanie różnych form przemocy, zarówno fizycznych jak i psychicznych.
Często, w środowiskach wiejskich, możemy spotkać się z wykorzystywaniem dzieci do wykonywania różnych prac polowych z udziałem maszyn rolniczych. Jest to nie tylko łamanie praw dziecka ale i bezpośrednie zagrożenie dla ich życia i zdrowia.
Zobacz serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA