Plan działania UE na rzecz praw dziecka

Komisja Europejska przedstawiła plan działania UE na rzecz wzmocnienia ochrony praw dziecka poprzez wprowadzenie w życie zasad określonych w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.

Plan obejmuje szereg konkretnych działań, dzięki którym UE będzie miała swój wkład w strategie na rzecz dobra i bezpieczeństwa dzieci, włączając promowanie przyjaznego dziecku systemu wymiaru sprawiedliwości, lepsze informowanie dzieci o przysługujących im prawach oraz działania na rzecz bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci.

„Prawa dziecka są prawami podstawowymi”, powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości. „UE i jej 27 państw członkowskich muszą zapewnić przestrzeganie tych praw oraz sprawić, aby działanie w najlepszym interesie dziecka stanowiło naszą przewodnią zasadę. Istotne jest, aby w ramach przyjaznego dziecku systemu wymiaru sprawiedliwości uwzględniano prawa dziecka we wszystkich sprawach sądowych z ich udziałem – w sprawach, w których dzieci występują jako ofiary, podejrzani lub kiedy ich rodzice są w trakcie rozwodu i nie mogą dojść do porozumienia w sprawie opieki.”

Zobacz: Dziecko poczęte i jego prawa

Wiceprzewodniczący Antonio Tajani podkreślił potrzebę zwalczania wykorzystywania seksualnego dzieci związanego z turystyką. „Wykorzystywanie seksualne jest przestępstwem, rażącym naruszeniem godności ludzkiej oraz fizycznej i psychicznej integralności dziecka. Jest to obszar, w którym potrzebujemy wspólnych strategii i współpracy międzynarodowej, podniesienia świadomości i zdecydowanych działań. Komisja przyjęła ostatnio komunikat w sprawie turystyki, w którym przewidziano konkretne działania przeciw wykorzystywaniu dzieci.” – dodał.
W przedstawionym planie wyszczególniono 11 działań, które Komisja przeprowadzi w nadchodzących latach. Inicjatywa ma na celu wzmocnienie głębokiego zaangażowania instytucji UE i państw członkowskich w promowanie, ochronę oraz uwzględnianie praw dziecka we wszystkich stosownych politykach UE, jak również przełożenie tych działań na konkretne wyniki. W przyszłości polityki UE, które bezpośrednio lub pośrednio dotyczą dzieci, będą tworzone, wdrażane i monitorowane przy uwzględnieniu zasady działania w najlepszym interesie dziecka. 

Zobacz: Porady-prawo rodzinne

Dzieci biorące udział w postępowaniach sądowych muszą się czasami zmierzyć z ogromnymi trudnościami. W przypadku systemu wymiaru sprawiedliwości, który nie jest przyjazny dziecku, może nawet dojść do sytuacji, kiedy naruszone zostaną prawa dziecka. Ponadto szczególnie narażone dzieci – żyjące w ubóstwie, wykluczone społecznie lub niepełnosprawne – wymagają specjalnej ochrony. Przy opracowaniu wniosku w sprawie ochrony ofiar przestępstw, Komisja weźmie szczególnie pod uwagę prawa dziecka, proponując wprowadzenie środków chroniących małoletnich podejrzanych oraz dokonanie przeglądu obecnie obowiązujących przepisów regulujących transgraniczne sprawy dotyczące przyznania opieki.

Zobacz: Wsparcie dla rodzin kupujących mieszkanie


Komisja podejmie aktywne działania mające na celu ochronę dzieci, wzmocnienie ich pozycji jako użytkowników technologii internetowych oraz przeciwdziałanie nękaniu w sieci, nagabywaniu dzieci dla celów seksualnych, kontaktowi ze szkodliwymi treściami oraz innym nieprzyjemnym doświadczeniom związanym z korzystaniem z Internetu.

Aby zwiększyć świadomość i promować wśród dzieci aktywność obywatelską, Komisja utworzy na portalu EUROPA pojedynczy punkt kontaktowy dla dzieci, zapewniający łatwy dostęp do informacji dotyczących praw dzieci i strategii UE.
Działania Komisji na rzecz praw dziecka są częścią procesu implementacji Karty Praw Podstawowych, która jest wiążąca prawnie dla instytucji UE, gdy przedkładają one wnioski ustawodawcze, oraz dla państw członkowskich przy wdrażaniu przepisów UE. W październiku 2010 r. Komisja przyjęła strategię mającą na celu skuteczne wdrożenie przepisów Karty (IP/10/1348). W przyszłym miesiącu Komisja opublikuje pierwsze coroczne sprawozdanie dotyczące praw podstawowych, w którym również zostaną ocenione postępy w zakresie przestrzegania praw dziecka.

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...