REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plan działania UE na rzecz praw dziecka

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska przedstawiła plan działania UE na rzecz wzmocnienia ochrony praw dziecka poprzez wprowadzenie w życie zasad określonych w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.

Plan obejmuje szereg konkretnych działań, dzięki którym UE będzie miała swój wkład w strategie na rzecz dobra i bezpieczeństwa dzieci, włączając promowanie przyjaznego dziecku systemu wymiaru sprawiedliwości, lepsze informowanie dzieci o przysługujących im prawach oraz działania na rzecz bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci.

REKLAMA

„Prawa dziecka są prawami podstawowymi”, powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości. „UE i jej 27 państw członkowskich muszą zapewnić przestrzeganie tych praw oraz sprawić, aby działanie w najlepszym interesie dziecka stanowiło naszą przewodnią zasadę. Istotne jest, aby w ramach przyjaznego dziecku systemu wymiaru sprawiedliwości uwzględniano prawa dziecka we wszystkich sprawach sądowych z ich udziałem – w sprawach, w których dzieci występują jako ofiary, podejrzani lub kiedy ich rodzice są w trakcie rozwodu i nie mogą dojść do porozumienia w sprawie opieki.”

Zobacz: Dziecko poczęte i jego prawa

Wiceprzewodniczący Antonio Tajani podkreślił potrzebę zwalczania wykorzystywania seksualnego dzieci związanego z turystyką. „Wykorzystywanie seksualne jest przestępstwem, rażącym naruszeniem godności ludzkiej oraz fizycznej i psychicznej integralności dziecka. Jest to obszar, w którym potrzebujemy wspólnych strategii i współpracy międzynarodowej, podniesienia świadomości i zdecydowanych działań. Komisja przyjęła ostatnio komunikat w sprawie turystyki, w którym przewidziano konkretne działania przeciw wykorzystywaniu dzieci.” – dodał.
W przedstawionym planie wyszczególniono 11 działań, które Komisja przeprowadzi w nadchodzących latach. Inicjatywa ma na celu wzmocnienie głębokiego zaangażowania instytucji UE i państw członkowskich w promowanie, ochronę oraz uwzględnianie praw dziecka we wszystkich stosownych politykach UE, jak również przełożenie tych działań na konkretne wyniki. W przyszłości polityki UE, które bezpośrednio lub pośrednio dotyczą dzieci, będą tworzone, wdrażane i monitorowane przy uwzględnieniu zasady działania w najlepszym interesie dziecka. 

Zobacz: Porady-prawo rodzinne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzieci biorące udział w postępowaniach sądowych muszą się czasami zmierzyć z ogromnymi trudnościami. W przypadku systemu wymiaru sprawiedliwości, który nie jest przyjazny dziecku, może nawet dojść do sytuacji, kiedy naruszone zostaną prawa dziecka. Ponadto szczególnie narażone dzieci – żyjące w ubóstwie, wykluczone społecznie lub niepełnosprawne – wymagają specjalnej ochrony. Przy opracowaniu wniosku w sprawie ochrony ofiar przestępstw, Komisja weźmie szczególnie pod uwagę prawa dziecka, proponując wprowadzenie środków chroniących małoletnich podejrzanych oraz dokonanie przeglądu obecnie obowiązujących przepisów regulujących transgraniczne sprawy dotyczące przyznania opieki.

Zobacz: Wsparcie dla rodzin kupujących mieszkanie

REKLAMA


Komisja podejmie aktywne działania mające na celu ochronę dzieci, wzmocnienie ich pozycji jako użytkowników technologii internetowych oraz przeciwdziałanie nękaniu w sieci, nagabywaniu dzieci dla celów seksualnych, kontaktowi ze szkodliwymi treściami oraz innym nieprzyjemnym doświadczeniom związanym z korzystaniem z Internetu.

Aby zwiększyć świadomość i promować wśród dzieci aktywność obywatelską, Komisja utworzy na portalu EUROPA pojedynczy punkt kontaktowy dla dzieci, zapewniający łatwy dostęp do informacji dotyczących praw dzieci i strategii UE.
Działania Komisji na rzecz praw dziecka są częścią procesu implementacji Karty Praw Podstawowych, która jest wiążąca prawnie dla instytucji UE, gdy przedkładają one wnioski ustawodawcze, oraz dla państw członkowskich przy wdrażaniu przepisów UE. W październiku 2010 r. Komisja przyjęła strategię mającą na celu skuteczne wdrożenie przepisów Karty (IP/10/1348). W przyszłym miesiącu Komisja opublikuje pierwsze coroczne sprawozdanie dotyczące praw podstawowych, w którym również zostaną ocenione postępy w zakresie przestrzegania praw dziecka.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA