Standardy w domach dziecka
REKLAMA
REKLAMA
Wymogi
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej oraz obowiązującym rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej domy dziecka powinny zapewnić przebywającym w nich dzieciom odpowiednie warunki.
REKLAMA
Przede wszystkim w placówce nie powinno przebywać jednocześnie więcej niż 30 dzieci.
Wychowankom placówka powinna zapewnić wyżywienie, dostęp do opieki zdrowotnej, zajęć wychowawczych, kompensacyjnych, terapeutycznych, rewitalizacyjnych, wyposażenie w odzież, obuwie i inne przedmioty osobistego użytku, a także zabawki oraz środki higieny osobiste. Obowiązkiem domu dziecka jest również zapewnienie dzieciom leków, podręczników i przyborów szklonych.
Jeżeli chodzi o warunki mieszkaniowe to dom dziecka może znajdować się w budynku, który posiada pokoje przeznaczone do zamieszkiwania w nich dzieci w ilości od 1 do 5 oraz aneksy kuchenne – jeden aneks dla 10 dzieci (chyba, że w domu dziecka przebywa nie więcej niż 14 dzieci).
Placówki opiekuńczo – wychowawcze mają problemy ze spełnianiem tych wymagań, zwłaszcza z wymogiem dotyczącym maksymalnej ilości przebywających w domach dziecka wychowanków.
Zobacz również: Kto ponosi koszty pobytu w domach pomocy społecznej
Brak zezwolenia za niespełnianie wymogów
REKLAMA
Jeżeli podmiot, któremu wydano zezwolenie na prowadzenie całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej przestał spełniać obowiązujące standardy, wojewoda wyznacza dodatkowy termin na spełnienie tych wymagań. Jeżeli dom dziecka nadal nie spełnia standardów, wówczas wojewoda cofa pozwolenie na prowadzenie placówki.
Od decyzji wojewody służy odwołanie do Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Termin wynosi 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Odwołanie składa się za pośrednictwem wojewody, który wydał decyzję.
Jeżeli dom dziecka prowadzi działalność bez wymaganego zezwolenia, to wojewoda może na taką placówkę nałożyć karę finansową.
Od stycznia 2011 wszystkie placówki powinny spełniać określone w rozporządzeniu wymogi.
Statystyki resortu pracy
Na koniec 2008 r. placówki, które nie osiągnęły standardów stanowiły 58 % wszystkich placówek.
Według danych z lipca 2010 r. 68 placówek (spośród 696 istniejących) może mieć problemy z wywiązaniem się do końca grudnia 2010 r. z nałożonych obowiązków.
Po zebraniu informacji w sierpniu, ministerstwo uspokaja, iż znaczna część zagrożonych placówek do końca 2010 r. osiągnie wymagany standard.
Źródło statystyk: mpips.gov.pl.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 października 2007 r. w sprawie placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA