REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej uprawnień Rzecznika Praw Dziecka

Uprawnienia Rzecznika Praw Dziecka.
Uprawnienia Rzecznika Praw Dziecka.

REKLAMA

REKLAMA

Rzecznik Praw Dziecka uzyska więcej uprawnień. Zgodnie z senackim projektem obrońca praw dzieci będzie występował przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz wnosił skargi kasacyjne.

Projekt przewiduje współpracę Rzecznika Praw Dziecka z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. RPO będzie informował obrońcę dzieci o swoich wnioskach do Trybunału Konstytucyjnego w sprawach dotyczących praw dziecka. Nowym uprawnieniem Rzecznika Praw Dziecka ma być możliwość występowania do Sądu Najwyższego z wnioskami o rozstrzygnięcie rozbieżności wykładni prawa w zakresie przepisów dotyczących dzieci.

REKLAMA

Jakie uprawnienia ma Rzecznik Praw Dziecka

Dotychczasowe uprawnienia RPD określa ustawa z dnia 6 stycznia 2000 r. o Rzeczniku Praw Dziecka. Zgodnie z nią rzecznik ma możliwość zbadania każdej sprawy na miejscu, zlecania przeprowadzenia badań, sporządzania ekspertyz i opinii.

W postępowaniu cywilnym uprawnienia rzecznika polegają na możliwości wszczęcia postępowania oraz wzięcia w nim udziału na prawach przysługujących prokuratorowi.

W sprawach o wykroczenia rzecznik może wystąpić z wnioskiem o ukaranie. W postępowaniu karnym zaś - może żądać od oskarżyciela wszczęcia postępowania przygotowawczego.

Rzecznik zwraca się o wszczęcie postępowania administracyjnego oraz uczestniczy w nim na prawach przysługujących prokuratorowi. Ma również prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Dziecko ma prawo do wyrażania swoich poglądów

Na jego żądanie organy władzy publicznej, organizacje i instytucje mają obowiązek udzielenia informacji, złożenia wyjaśnień oraz udostępnienia akt i dokumentów.

Ponadto, rzecznik zwraca się do właściwych instytucji o podjęcie określonych działań w związku z ochroną praw dziecka. 

Działalność Rzecznika Praw Dziecka liczy dziesięć lat.

W wykonywaniu swoich zadań RPD współdziała z instytucjami, fundacjami i innymi organizacjami.

Kto może zwrócić się o pomoc

Z pomocy Rzecznika Praw Dziecka może korzystać każdy. Zgodnie z ustawą rzecznik stoi na straży ochrony praw każdej istoty ludzkiej od chwili poczęcia do uzyskania przez nią pełnoletniości.

Jego rolą jest więc działanie na rzecz dzieci w sprawach związanych z przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem, demoralizacją, zaniedbaniem oraz innymi przejawami złego traktowania.

W praktyce z prośbą o interwencję występują zarówno instytucje pozarządowe, pedagodzy szkolni nauczyciele, jak również rodzice i same dzieci.

Do najczęstszych spraw, zgłaszanych do rzecznika należą sytuacje związane z niemożnością uzyskania świadczeń z pomocy społecznej, alimentów. Są to również prośby o pomoc w uzyskaniu mieszkania lub lokalu socjalnego.

Nauczyciele oraz rodzice zgłaszają wypadki przemocy rówieśniczej w szkole czy niewłaściwego traktowania dziecka przez nauczyciela.

Do obrońcy praw dzieci wpływają również sprawy dotyczące ograniczenia władzy rodzicielskiej i utrudniania kontaktów dziecka z rodzicem.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto dostanie rentę z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku?

Dla osób, które nie spełniają wymaganych warunków do uzyskania renty przepisy przewidują specjalny tryb ubiegania się o świadczenie. Wprawdzie decyzja Prezesa ZUS ma charakter uznaniowy, jednak jej granice są restrykcyjnie określone przez przepisy.

Absurd renty wdowiej: Świadczenia nie otrzyma wdowa, która została „porzucona” przez męża dla innej kobiety (nawet jeżeli formalnie się nie rozwiedli)

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Okazuje się, że nie będzie ono jednak przysługiwało wdowom (i odpowiednio – wdowcom), którzy w dniu śmierci współmałżonka – nie pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej. Przy czym owa wspólność małżeńska, to nie to samo co ustawowa wspólność majątkowa między małżonkami.

ZUS: wdowy i wdowcy już teraz powinni sprawdzić, czy mają prawo do renty wdowiej. 1 stycznia 2025 r. rusza przyjmowanie wniosków

ZUS przypomina, że od nowego roku ruszy przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią. Osoby uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz innego świadczenia emerytalno-rentowego będą mogły łączyć te świadczenia od 1 lipca 2025 roku, o ile spełniają określone kryteria.

Wolna Wigilia w 2025 r.? Prezydent Andrzej Duda zabrał głos

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek 23 grudnia 2024 r. był gościem RMF 24. W trakcie rozmowy został zapytany o ustawę wprowadzającą dodatkowy dzień wolny od pracy - Wigilię. Co z wolną Wigilią w 2025 r.?

REKLAMA

Równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce. Profesor z SGH: to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to zrozumiała

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, wyjaśniała w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn to absolutna konieczność. A rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady przyznania i wypłaty

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 tak, że trzeba się martwić. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

1 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany ważne dla podatników VAT. Więcej osób skorzysta ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów.

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

REKLAMA