REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona zdrowia pracowników młodocianych

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy młodociani ze względu na wiek oraz konieczność zapewnienia odpowiednich warunków rozwoju (tak fizycznego jak i psychicznego) są szczególnie chronieni regulacjami prawnymi.

Badania lekarskie

REKLAMA

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawców zatrudniających małoletnich obowiązek właściwej opieki medycznej (lekarskiej). W myśl art. 201 § 1 pracownicy młodociani podlegają wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia. Zakres tych badań oraz terminy ich przeprowadzania szczegółowo określony został w rozporządzeniu MZiOS z dnia 30.5.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych Kodeksem pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 ze zm.). Zgodnie z powołanymi przepisami jako badania wstępne traktowane są również badania oparte o tzw. o tzw. wskazówki metodyczne w sytuacji, kiedy zatrudniony już młodociany zostaje przeniesiony na inne stanowisko pracy w tej samej jednostce zatrudniającej.

REKLAMA

Jeżeli lekarz orzeknie, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego, pracodawca ma obowiązek zmienić rodzaj wykonywanej pracy. W sytuacji gdy nie ma takiej możliwości powinien niezwłocznie rozwiązać z młodocianym umowę o pracę, i nie ma tu znaczenia czy jest to umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego, czy też „zwykła” umowa o pracę. W przypadku takim pracodawca zobowiązany jest wypłacić młodocianemu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a także ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Pracodawca ma także obowiązek informowania pracownika młodocianego o informacje o ryzyku zawodowym i związaną z tym ochroną zdrowia. Ze względu na fakt, że młodociany ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych informacje te powinny „trafić” także do rodziców lub opiekunów prawnych danego młodocianego.

Skrócony czas pracy

REKLAMA

Młodocianego obowiązuje skrócony czas pracy i nie ma tu znaczenia czy pracuje na podstawie „zwykłej” umowy o pracę czy też umowy w celu przygotowania zawodowego. Oznacza to też iż pracownicy młodociani nie mogą być zatrudniani w ramach równoważnego, a także elastycznego czasu pracy. Kodeks pracy stanowi, że czas pracy osoby przed ukończeniem 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a po ukończeniu 16 roku życia, ale przed osiągnięciem pełnoletniości - 8 godzin na dobę. Taka regulacja nie stanowi przeszkody by młodociany pracował w niedziele i święta ustawowe na zasadach podobnych - jak praca dorosłych.

Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy, czy też po pracy (np. w dni wolne od pracy). Nauka rozumiana jest tu jako teoretyczne podnoszenie kwalifikacji a nie praktyczną naukę zawodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z przepisami, młodociany pracujący dłużej niż 4,5 godziny na dobę ma prawo do nieprzerwanej 30 minutowej przerwy w pracy. Czas tej przerwy wyliczany jest do czasu pracy młodocianego.

Jeśli pracodawca, mimo określonego maksymalnego czasu pracy młodocianego, wydłużyłby ten czas to popełniłby wykroczenie i ponosiłby z tego tytułu odpowiedzialność.

Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej

Kodeks pracy zakazuje w sposób bezwzględny zatrudniania młodocianego pracownika zarówno w godzinach nadliczbowych jak i w porze nocnej. Przy czym pora nocna dla młodocianego, który skończył 16 lat została określona pomiędzy godzinami 22 a 6, a dla osób poniżej 16 roku życia jest dłuższa i zaczyna się o godzinie 20 a kończy o 6. Ponadto przerwa w pracy młodocianego obejmująca porę nocną powinna trwać nieprzerwanie nie mniej niż 14 godzin, to znaczy że powinna być ona dłuższa od pory nocnej o 6 godzin.

Pracodawca zatrudniający pracownika młodocianego w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej łamie zakaz ustawowy a tym samym popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym.

W każdym tygodniu pracy młodocianemu przysługuje także prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.

Prace wzbronione

Zgodnie z regulacją kodeksową nie wolno zatrudniać młodocianych przy pracach wzbronionych, których, wykaz zawarty jest w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24.8.2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudnienia przy niektórych z tych prac (Dz. U. Nr 200, poz. 2047 ze zm.). Celem tego zakazu jest ochrona życia i zdrowia pracowników niepełnoletnich.

W prawie unijnym kwestia ta uregulowana jest w dyrektywie Nr 94/33/WE z 22.6.1994 r., w sprawie ochrony pracy ludzi młodych (Dz.U. WE L 216 z 20.8.1994 r.).

Złamanie prze pracodawcę zakazu dotyczącego niezatrudniania młodocianych przy pracach wzbronionych obłożone jest sankcją w postaci kary grzywny.

Zobacz również:

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA