REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona zdrowia pracowników młodocianych

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy młodociani ze względu na wiek oraz konieczność zapewnienia odpowiednich warunków rozwoju (tak fizycznego jak i psychicznego) są szczególnie chronieni regulacjami prawnymi.

Badania lekarskie

REKLAMA

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawców zatrudniających małoletnich obowiązek właściwej opieki medycznej (lekarskiej). W myśl art. 201 § 1 pracownicy młodociani podlegają wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia. Zakres tych badań oraz terminy ich przeprowadzania szczegółowo określony został w rozporządzeniu MZiOS z dnia 30.5.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych Kodeksem pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 ze zm.). Zgodnie z powołanymi przepisami jako badania wstępne traktowane są również badania oparte o tzw. o tzw. wskazówki metodyczne w sytuacji, kiedy zatrudniony już młodociany zostaje przeniesiony na inne stanowisko pracy w tej samej jednostce zatrudniającej.

REKLAMA

Jeżeli lekarz orzeknie, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego, pracodawca ma obowiązek zmienić rodzaj wykonywanej pracy. W sytuacji gdy nie ma takiej możliwości powinien niezwłocznie rozwiązać z młodocianym umowę o pracę, i nie ma tu znaczenia czy jest to umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego, czy też „zwykła” umowa o pracę. W przypadku takim pracodawca zobowiązany jest wypłacić młodocianemu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a także ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Pracodawca ma także obowiązek informowania pracownika młodocianego o informacje o ryzyku zawodowym i związaną z tym ochroną zdrowia. Ze względu na fakt, że młodociany ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych informacje te powinny „trafić” także do rodziców lub opiekunów prawnych danego młodocianego.

Skrócony czas pracy

REKLAMA

Młodocianego obowiązuje skrócony czas pracy i nie ma tu znaczenia czy pracuje na podstawie „zwykłej” umowy o pracę czy też umowy w celu przygotowania zawodowego. Oznacza to też iż pracownicy młodociani nie mogą być zatrudniani w ramach równoważnego, a także elastycznego czasu pracy. Kodeks pracy stanowi, że czas pracy osoby przed ukończeniem 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a po ukończeniu 16 roku życia, ale przed osiągnięciem pełnoletniości - 8 godzin na dobę. Taka regulacja nie stanowi przeszkody by młodociany pracował w niedziele i święta ustawowe na zasadach podobnych - jak praca dorosłych.

Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy, czy też po pracy (np. w dni wolne od pracy). Nauka rozumiana jest tu jako teoretyczne podnoszenie kwalifikacji a nie praktyczną naukę zawodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z przepisami, młodociany pracujący dłużej niż 4,5 godziny na dobę ma prawo do nieprzerwanej 30 minutowej przerwy w pracy. Czas tej przerwy wyliczany jest do czasu pracy młodocianego.

Jeśli pracodawca, mimo określonego maksymalnego czasu pracy młodocianego, wydłużyłby ten czas to popełniłby wykroczenie i ponosiłby z tego tytułu odpowiedzialność.

Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej

Kodeks pracy zakazuje w sposób bezwzględny zatrudniania młodocianego pracownika zarówno w godzinach nadliczbowych jak i w porze nocnej. Przy czym pora nocna dla młodocianego, który skończył 16 lat została określona pomiędzy godzinami 22 a 6, a dla osób poniżej 16 roku życia jest dłuższa i zaczyna się o godzinie 20 a kończy o 6. Ponadto przerwa w pracy młodocianego obejmująca porę nocną powinna trwać nieprzerwanie nie mniej niż 14 godzin, to znaczy że powinna być ona dłuższa od pory nocnej o 6 godzin.

Pracodawca zatrudniający pracownika młodocianego w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej łamie zakaz ustawowy a tym samym popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym.

W każdym tygodniu pracy młodocianemu przysługuje także prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.

Prace wzbronione

Zgodnie z regulacją kodeksową nie wolno zatrudniać młodocianych przy pracach wzbronionych, których, wykaz zawarty jest w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24.8.2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudnienia przy niektórych z tych prac (Dz. U. Nr 200, poz. 2047 ze zm.). Celem tego zakazu jest ochrona życia i zdrowia pracowników niepełnoletnich.

W prawie unijnym kwestia ta uregulowana jest w dyrektywie Nr 94/33/WE z 22.6.1994 r., w sprawie ochrony pracy ludzi młodych (Dz.U. WE L 216 z 20.8.1994 r.).

Złamanie prze pracodawcę zakazu dotyczącego niezatrudniania młodocianych przy pracach wzbronionych obłożone jest sankcją w postaci kary grzywny.

Zobacz również:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
WSA: Z kapitału emerytalnego w OFE i subkoncie ZUS można regulować ..... zobowiązania. Nie chcesz, aby ta możliwość była aktywna

Ta szczególna sytuacja wiąże się bowiem z wydarzeniem, który każdy z nas chce przesunąć jak najdalej na przyszłość. Jest to śmierć. Dopiero po śmierci można "ruszyć" pieniądze z OFE i subkonta ZUS. I mogą to zrobić spadkobiercy. WSA w Rzeszowie potwierdził słuszność oczekiwań ZUS, że spadkobiercy "wyjmą" pieniądze z OFE i subkonta. I spłacą zaległości spadkowe zmarłego. Zarówno ZUS jak i sąd nie widziały w tym nic szczególnego.

Podatek katastralny i od pustostanów - stanowisko Ministerstwa Finansów

Czy resort finansów planuje wprowadzenie podatku katastralnego oraz tzw. podatku od pustostanów? Z takimi pytaniami posłowie zwrócili się do resortu finansów. W interpelacji parlamentarzyści poprosili ministra finansów o rozwianie wątpliwości związanych z planowanymi zmianami w systemie podatkowym dotyczącymi nieruchomości.

Ministerstwo Finansów: VAT, PIT, CIT - rozwiązania dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi

Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które zawierają rozwiązania przeznaczone dla poszkodowanych w trakcie powodzi. Poszkodowani przedsiębiorcy mają wydłużone terminy płatności podatków i dodatkowe ulgi podatkowe. Przewidziano także stawkę VAT 0 proc. dla darowizn towarów i usług.

ZUS: Wdowa z rentą rodzinną po mężu nie dostanie tego dodatku

Osoby, które pobierają rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i oboje rodzice nie żyją (albo zmarła im tylko matka a ojciec jest nieznany), mogą ubiegać się w ZUS o dodatek dla sierot zupełnych. Dodatek ten nie przysługuje wdowom, które pobierają rentę rodzinną po mężu - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.

REKLAMA

To już ostatnie dni na skorzystanie w pracy z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego się przedawni. Sprawdź, czy tobie też

To już ostatnie dni na skorzystanie z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego przepadnie i pracownik nie będzie mógł się domagać o pracodawcy realizacji swoich uprawnień. Sprawdź, czy dotyczy to również ciebie.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za. Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu, trzecie czytanie odbędzie się w piątek, 27 września. Czym jest dodatek dopełniający do renty socjalnej? Komu i w jakiej kwocie będzie przysługiwać?

Ulgi podatkowe dla pracujących emerytów i rencistów

Ulgi podatkowe dla pracujących emerytów i rencistów. Którzy seniorzy mogą skorzystać z ulg podatkowych? Na jakich zasadach można z nich skorzystać? Które dochody obejmuje ulga, a których nie obejmuje?

Nowe „żłobkowe” od 1 października 2024 r. Jest limit opłaty za żłobek - po jego przekroczeniu nie ma dofinansowania. MRPiPS pokazuje jak to liczyć i odpowiada na pytania rodziców

października 2024 r. wejdzie w życie większość przepisów ustawy z 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”. Ustawa ta określa zasady wypłaty 3 różnych świadczeń pieniężnych dla rodziców małych dzieci (w tym nazywanego już potocznie „babciowym”), przeznaczonego na zapewnienie (w tym: opłacenie) opieki nad takim dzieckiem. Jednym z tych świadczeń jest „Aktywnie w żłobku”. Ile wynosi to świadczenie? Jak o nie wnioskować? Jakie wątpliwości mają rodzice i jak na nie odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i ZUS?

REKLAMA

Nauczycielem w przedszkolu będzie mógł zostać student. To efekt niedoborów kadrowych, z którymi borykają się nie tylko szkoły. MEN już pracuje nad zmianami

Nauczycielem w przedszkolu będzie mógł zostać student. To efekt niedoborów kadrowych, z którymi borykają się nie tylko szkoły. MEN już pracuje nad zmianami, bo brakuje aż około 1000 nauczycieli przedszkoli.

Aż 2333 zł miesięcznie na seniorów od 2025 r. Bon senioralny [dla kogo, na co, wniosek]

Rząd prowadzi wzmożoną politykę senioralną. Wynika to m.in. z tego, że prognozy demograficzne, wskazujące na dynamiczny wzrost liczby osób starszych w Polsce w najbliższych dziesięcioleciach. W związku z tym, jednym z ważniejszych uprawnień dla osób w wieku 75+ i ich rodzin będzie bon senioralny. W artykule odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości czytelników: Komu przysługuje bon senioralny? Na czym ma polegać bon senioralny? Ile wynosi bon senioralny? Kto dostanie bon turystyczny dla seniora? Kiedy wejdzie bon senioralny? 

REKLAMA