Dodatkowy urlop dla pracowników młodocianych? Ile dni przysługuje tej grupie pracowników

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
pracownik młodociany / Dodatkowy urlop dla pracowników młodocianych? Ile dni przysługuje tej grupie pracowników / ShutterStock

Dodatkowy urlop dla pracowników młodocianych? Ile dni przysługuje tej grupie pracowników? Kim jest pracownik młodociany? W jakim wymiarze czasu pracy może być zatrudniony? Jakie normy czasu pracy obowiązują w przypadku zatrudniania pracowników młodocianych?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik ma prawo do wypoczynku. Zapewniają go m.in. przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych. Pracownicy młodociani także.

Kim jest pracownik młodociany

Młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, ale nie przekroczyła 18 roku życia. Taka osoba może być zatrudniona na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego, a po skończeniu 16 lat może być zatrudniona na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu prac lekkich. W kodeksie pracy wskazano, że wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy ukończyli co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową oraz przedstawią świadectwo lekarskie zawierające informację, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu. Należy pamiętać o tym, że praca lekka nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie może utrudniać młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego. Wykaz prac lekkich powinien zostać ustalony przez pracodawcę i zapisany w regulaminie pracy.

Wymiar czasu pracy pracownika młodocianego

Wymiar i rozkład czasu pracy pracownika młodocianego zatrudnionego przy pracy lekkiej musi zostać ustalony przez pracodawcę przy uwzględnieniu liczby godzin nauki wynikającą z programu nauczania, a także z rozkładu zajęć szkolnych młodocianego. Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin. W dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych wymiar czasu pracy młodocianego nie może przekraczać 2 godzin.

Normy czasu pracy młodocianego

Czas pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a młodocianego powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy. W przypadku, gdy dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca jest obowiązany wprowadzić przerwę w pracy, która będzie trwała nieprzerwanie 30 min. Przerwa ta wliczana jest do czasu pracy.

Dodatkowy urlop dla pracowników młodocianych? Ile dni przysługuje tej grupie pracowników

Pracownik młodociany z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy zyskuje prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych. Po upływie roku, zyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Jednakże w roku kalendarzowym, w którym kończy on 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.

Ferie i wakacje a praca i urlop pracownika młodocianego

Przy zatrudnianiu pracownika młodocianego należy pamiętać że wymiar czasu pracy młodocianego w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. W przypadku pracy młodocianego do lat 16, dobowy wymiar czasu pracy nie może przekraczać 6 godzin. Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych. W przypadku, gdy pracownik młodociany nie nabył prawa do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych, lub 26 dni roboczych, pracodawca może, na jego wniosek, udzielić zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych. Pracodawca ma obowiązek, na wniosek młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących, udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres urlopu bezpłatnego wliczany jest do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Prawo
ZUS udostępnił kalkulator emerytalny. Sprawdź, ile dostaniesz emerytury
28 sie 2024

ZUS wprowadza nowe możliwości w aplikacji mZUS. Jedną z nich jest kalkulator emerytalny, który pozwala na wyliczenie prognozowanej wysokości emerytury. Aby korzystać z wszystkich nowych udogodnień, jakie daje aplikacja mobilna mZUS, konieczne jest jej zaktualizowanie.

Dodatkowy urlop dla pracowników młodocianych? Ile dni przysługuje tej grupie pracowników
28 sie 2024

Dodatkowy urlop dla pracowników młodocianych? Ile dni przysługuje tej grupie pracowników? Kim jest pracownik młodociany? W jakim wymiarze czasu pracy może być zatrudniony? Jakie normy czasu pracy obowiązują w przypadku zatrudniania pracowników młodocianych?

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025 [terminy rozpoczęcia i zakończenia zajęć, przerwy świąteczne, ferie, wakacje]
28 sie 2024

Kończą się wakacje i uczniowie szykują się do powrotu do szkoły. Rok szkolny 2024/2025 rozpocznie się już 2 września 2024 r., a zakończy dopiero 27 czerwca 2025 r. Jak będzie wyglądała organizacja nadchodzącego roku szkolnego?

12 symboli przyczyn niepełnosprawności. Co oznaczają i czy będą zmiany w orzeczeniach?
28 sie 2024

Symbol przyczyny niepełnosprawności jest ważnym elementem orzeczeń wydawanych osobom z niepełnosprawnościami. Ile takich kodów może znaleźć się w dokumencie? Czy w najbliższym czasie planowane są zmiany w tym zakresie?

Dodatkowe dni wolne czy godziny? Co przysługuje karmiącym piersią pracownicom w 2024 i 2025 r.?
28 sie 2024

Dodatkowe dni wolne czy godziny? Co przysługuje karmiącym piersią pracownicom w 2024 i 2025 r.? Czy są prace, których nie mogą wykonywać pracownice karmiące piersią? O co jeszcze mogą wnioskować pracownice karmiące piersią?

Nowe prawo wymusi budowę schronów w budynkach – czy ceny nieruchomości wzrosną?
28 sie 2024

Wkrótce deweloperzy będą zobowiązani do budowy schronów w podziemnych kondygnacjach budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Nowa ustawa schronowa, która ma wejść w życie w styczniu 2026 roku, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa, ale może także znacząco wpłynąć na koszty inwestycji. Czy to oznacza wzrost cen nieruchomości?

Zmiany w roku szkolnym 2024/2025. Uczniowie otrzymają nowe legitymacje szkolne [wzór legitymacji szkolnej]
28 sie 2024

Uczniowie w roku szkolnym 2024/2025 otrzymają legitymacje szkolne sporządzone według nowego wzoru. Tzw. e-Legitymacje w formacie karty kredytowej będą wykonane z plastiku. Czy będzie wymiana legitymacji szkolnych?

Czy zwolnienie dyscyplinarne narusza dobra osobiste pracownika?
28 sie 2024

Czy rozwiązanie stosunku pracy może stanowić naruszenie dóbr osobistych pracownika? W jaki sposób przepisy chronią takie niematerialne wartości i czego może domagać się pracownik?

Dodatkowy urlop dla osób niepełnosprawnych w 2025 r.
28 sie 2024

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik ma prawo do wypoczynku. Zapewniają go m.in. przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych. Osoby niepełnosprawne mogą jednak liczyć także na dodatkowy urlop wypoczynkowy.

1 października rusza nowy program. Nie wszystkim rodzicom ZUS wypłaci świadczenia
28 sie 2024

1 października rusza program Aktywny Rodzic. Od tego dnia można składać wnioski o świadczenia. ZUS będzie przyjmował zgłoszenia wyłącznie w formie elektronicznej.

pokaż więcej
Proszę czekać...