Wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy: ukończyli co najmniej gimnazjum, przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu. Wówczas co do zasady nie jest wymagana zgoda przedstawiciela ustawowego, czyli rodzica.
Oczywiście nie oznacza to, że rodzic nie ma wpływu na rozwiązanie stosunku pracy. Za zezwoleniem sądu opiekuńczego przedstawiciel ustawowy może rozwiązać stosunek pracy, gdy ten stosunek pracy sprzeciwia się dobru młodocianego.
Zobacz: Praca wakacyjna: gdzie może pracować dziecko?
Przesłanki
Katalog przesłanek przemawiających za rozwiązaniem stosunku pracy jest katalogiem otwartym. Przykładami okoliczności przemawiających za rozwiązaniem umowy z młodocianym mogą być chociażby: choroba młodocianego, uzależnienia, niedorozwój umysłowy, nie rozwijanie zdolności lub ich utrata etc. Sąd zdecyduje, w jakim trybie nastąpi rozwiązanie umowy. Jeśli nie zostanie wskazany w orzeczeniu termin rozwiązania umowy to wówczas rodzic powinien „uprzedzić” pracodawcę o terminie, z którym umowa być rozwiązana. Oczywiste jest, że młodocianym za wykonywaną pracę przysługiwać będzie stosowne wynagrodzenie, odpowiednio do okresu wykonywanej pracy.
Pracodawca zobowiązany jest wydać młodocianemu świadectwo pracy, w którym powinien zaznaczyć, że tryb rozwiązania umowy nastąpił na podstawie orzeczenia sądu oraz oświadczenia przedstawiciela ustawowego.
Zobacz serwis: Dziecko i prawo