Schronisko dla nieletnich
REKLAMA
REKLAMA
Młodzież jest kierowana do schroniska przez sąd dla nieletnich na pobyt okresowy, przede wszystkim po to, by przeprowadzić wszechstronne badania psychologiczne, medyczne i środowiskowe.
REKLAMA
Nieletniego przyjmuje się do schroniska na podstawie:
- postanowienia o umieszczeniu nieletniego w schronisku wydanego przez sąd rodzinny lub prokuratora;
- nakazu przyjęcia.
Kto może trafić do schroniska
Do schroniska kierowani są nieletni w wieku 13 – 21 lat, podejrzani o dokonanie czynu karalnego lub przestępstwa, a okoliczności i charakter czynu, stopień demoralizacji i nieskuteczności dotychczasowych środków wychowawczych przemawiają za przyszłym umieszczeniem w zakładzie poprawczym.
Rodzaje schronisk
Istnieją dwa typy schronisk dla nieletnich: zwykłe, interwencyjne.
Do schroniska zwykłego może trafić nieletni, gdy:
- zachodzi obawa ukrycia się nieletniego,
- zachodzi obawa zatarcia śladów czynu karalnego przez nieletniego,
- nie można ustalić tożsamości nieletniego,
- wykonanie orzeczenia o umieszczeniu nieletniego w zakładzie poprawczym natrafia na nie dające się usunąć przeszkody (w tym przypadku nieletni może trafić do schroniska maksymalnie na okres 3 miesięcy).
(podstawa prawna art. 27 § 1, 74§ 2 ustawy z dnia 26.10. 1982r. o postępowaniu w sprawach nieletnich)
W schroniskach zwykłych liczba nieletnich w grupie wychowawczej i oddziale szkolnym powinna wynosić maksymalnie 10 osób.
Do schroniska interwencyjnego może trafić nieletni, gdy zarzuca się mu popełnienie ciężkiego przestępstwa.
Takie czyny karalne wymienione zostały w art. 10 § 2 KK, m.in.: zamach na życie prezydenta, zabójstwo, ciężki uszczerbek na zdrowiu, spowodowanie katastrofy.
Dodatkową podstawą do umieszczenia nieletniego w placówce typu interwencyjnego jest sytuacja gdy stwarza on poważne zagrożenie społeczne lub zagrożenie dla bezpieczeństwa schroniska zwykłego.
(podstawa prawna art. 27 § 2 ustawy)
W schroniskach interwencyjnych liczba nieletnich w grupie wychowawczej i oddziale szkolnym powinna wynosić 6 osób.
Praca wychowawcza wobec nieletnich umieszczonych w schroniskach interwencyjnych jest ukierunkowana w szczególności na eliminowanie przyczyn zachowań agresywnych.
Praca i kształcenie nieletniego w schronisku
Kształcenie ogólne i zawodowe zatrudnienie oraz zajęcia w czasie wolnym od nauki i pracy prowadzi się na terenie schroniska.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach kształcenie i zatrudnienie może odbywać się poza schroniskiem za zgodą organu, do którego dyspozycji pozostaje nieletni.
Praca resocjalizacyjna odbywa się w szczególności przez nauczanie, zajęcia korekcyjno-wyrównawcze, przyuczenie do zawodu oraz organizację zajęć w internacie. Praca z nieletnim w schronisku służy rozwijaniu jego zainteresowań i uzdolnień, wdrażaniu do przestrzegania zasad współżycia społecznego oraz umiejętnym organizowaniu czasu wolnego.
Zobacz serwis: Dziecko i prawo
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat