System kar i nagród dla nieletnich

Aleksandra Pajewska
rozwiń więcej
System kar i nagród dla nieletnich uregulowany został w ustawie. /Fot. Fotolia / Fotolia
Zgodnie z wytycznymi TK, zawartymi w wyroku z dnia 2 października 2012 roku (U 1/12) system kar i nagród w postępowaniu wobec nieletnich uregulowany został w ustawie. Kiedy i na jakiej podstawie można ukarać lub nagrodzić nieletniego? Jaką karę lub nagrodę można zastosować?

Stanowisko TK

W dniu 2 października 2012 roku Trybunał Konstytucyjny podjął się badania zgodności z ustawą zasadniczą rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 października 2001 r. w sprawie zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich (Dz.U. Nr 124, poz. 1359, z późn. zm.). Zdaniem TK regulacje dotyczące kar i nagród stosowanych w zakładach i schroniskach są niezgodne z Konstytucją a także z ustawą z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz.U. 1982 nr 35 poz. 228). TK zaproponował by system kar i nagród został uregulowany na poziomie ustawowym (nie w rozporządzeniu, jak miało to miejsce dotychczas). System kar i nagród został zakwalifikowany przez TK jako „głęboka ingerencja w sferę gwarantowanej konstytucyjnie wolności osobistej jednostki”.

Przytoczony wyrok TK realizuje ustawa z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2013 poz. 1165). Zgodnie z wytycznymi TK do ustawy wprowadzono regulacje dotyczące systemu kar i nagród. Poza katalogiem dostępnych środków ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie zasad ich stosowania. Zgodnie z brzmieniem ustawy udzielenie nagrody i zastosowanie środka dyscyplinarnego nie może prowadzić do upokarzającego i poniżającego traktowania nieletniego.

Nagroda

Za właściwe zachowanie nieletniego, wyróżniające wykonywanie obowiązków, wzorowe przestrzeganie regulaminu schroniska albo zakładu lub osiąganie bardzo dobrych wyników w nauce przysługuje mu nagroda. Wyróżnienie pozytywne ma ogromny walor wychowawczy w związku z czym nie powinno być traktowane w kategorii wyjątku.

Zobacz również: Postępowanie wobec nieletnich na nowych zasadach

Katalog nagród

Katalog nagród obejmuje: pochwałę, list pochwalny do rodziców, opiekuna lub sądu rodzinnego, zezwolenie na rozmowę telefoniczną na koszt schroniska lub zakładu, nagrodę rzeczowa lub pieniężna, zgodę na wykonanie przedmiotu lub usługi w warsztatach szkolnych na potrzeby nieletniego lub jego osób najbliższych, zgodę na korzystanie z Internetu lub gier komputerowych, zgodę na udział w imprezach, zajęciach oświatowych i sportowych oraz szkoleniach poza schroniskiem lub zakładem, skrócenie lub darowanie uprzednio zastosowanego środka dyscyplinarnego, udzielenie przepustki na okres do 3 dni. Jeśli nieletni przebywa w zakładzie poprawczym nagrodą jest również udzielenie urlopu oraz podwyższenie kieszonkowego na okres do 3 miesięcy.

Kara

W przypadku negatywnego zachowania (niewykonywania obowiązków wynikających z ustawy lub regulaminu ustalonego w schronisku lub zakładzie, zachowania godzącego w dobro innych osób, ucieczki ze schroniska albo zakładu lub nieusprawiedliwionego nie powrócenia z udzielonego urlopu lub z przepustki) istnieje możliwość zastosowania kary. Udzielając kary należy wziąć pod uwagę szereg okoliczności indywidualnych, m.in.: rodzaj i okoliczności zachowania nieletniego, jego stosunek do tego zachowania, dotychczasową postawę, cechy osobowości i stan zdrowia.

Katalog kar

Do katalogu kar ustawodawca zalicza: upomnienie, naganę, zawiadomienie rodziców, opiekuna, sądu rodzinnego o niewłaściwym zachowaniu nieletniego, cofnięcie zezwolenia albo nieudzielanie go na rozmowy telefoniczne na koszt schroniska albo zakładu na okres do 1 miesiąca, z wyjątkiem rozmów z rodzicami albo opiekunem, obniżenie kieszonkowego na okres do 3 miesięcy, cofnięcie zgody na korzystanie z Internetu lub gier komputerowych na okres do 3 miesięcy, cofnięcie zgody albo nieudzielanie jej na udział w imprezach, zajęciach oświatowych i sportowych oraz szkoleniach poza schroniskiem albo zakładem na okres do 3 miesięcy, cofnięcie zgody albo nieudzielanie jej na wyjście poza teren schroniska albo zakładu na okres do 3 miesięcy.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Decyzja

Decyzję zarówno w zakresie zastosowania nagrody jak i kary podejmuje dyrektor placówki (zakładu poprawczego, schroniska dla nieletnich). Powinna zostać sporządzona na piśmie i włączona do akt nieletniego. Decyzję może uchylić sam dyrektor (czyli podmiot, który ją wydał) a także sąd rodzinny.

Podstawa prawna:

• ustawa z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2013 poz. 1165),
• ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz.U. 1982 nr 35 poz. 228),
• wyrok TK z dnia 2 października 2012 r. (sygn. akt U 1/12).

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...