REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kobieta, która po ukończenia 16 roku życia wstąpiła w związek małżeński, automatycznie staje się pełnoletnia.
Kobieta, która po ukończenia 16 roku życia wstąpiła w związek małżeński, automatycznie staje się pełnoletnia.

REKLAMA

REKLAMA

Przed nieletnimi osobami, które oczekują bądź mają już dziecko powstaje szereg problemów. Jak wygląda sytaucja prawna nieletnich rodziców?

Nieletnia matka

Osoba nieletnia nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych. Sama działa i jest reprezentowana przez przedstawiciela ustawowego, najczęściej swoich rodziców. Stąd nie może być przedstawicielem ustawowym dla swojego dziecka. Z tego samego powodu nie posiada władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Najczęściej przedstawicielami ustawowymi dziecka nieletniej matki zostają jej rodzice. Watro wiedzieć, że nie dzieje się to automatycznie. Dziadkowie zostają przedstawicielami ustawowymi na mocy decyzji sądu opiekuńczego. Jeżeli nie chcą oni podjąć się tego obowiązku, przedstawicielem ustawowym może zostać osoba, która będzie w stanie należycie dbać o dobro i interesy dziecka. Sąd wyznaczy kuratora, jeżeli taka osoba sama się nie zgłosi. Matka nabywa prawa rodzicielskie, gdy skończy 18 rok życia.

REKLAMA

Zobacz również serwis: Nieletni

Nieletni ojciec

Według prawa polskiego ojciec może uznać dziecko pochodzące ze związku niemałżeńskiego. Dla skuteczności tej czynności wymagana jest zgoda matki dziecka. Jeżeli matka dziecka jest nieletnia, nie może wyrazić zgody na uznanie. Nieletni ojciec oczywiście też nie może uznać dziecka. Jeżeli natomiast ojciec dziecka jest osobą pełnoletnią i chce być jego przedstawicielem ustawowym, może wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa. Powództwo wytacza się przed sądem rejonowym miejsca zamieszkania matki i dziecka.

Ślub a pełnoletność

Według prawa polskiego kobieta, która skończyła 16 rok życia za zgodą sądu opiekuńczego może zawrzeć związek małżeński. Sąd wyrażając zgodę, weźmie pod uwagę dobro kobiety i nowo powstałej rodziny. Jeżeli rzeczywiście kobieta zawrze związek małżeński, będzie traktowana jak osoba pełnoletnia, będzie miała pełną zdolność do czynności prawnych i zostanie przedstawicielem ustawowym dziecka. Należy zauważyć, że polskie prawo nie przewiduje podobnego ustępstwa na rzecz mężczyzny, który ukończył 16 rok życia.

Obowiązek szkolny

Problemem, z którym muszą borykać się młodzi rodzice jest pogodzenie obowiązku wychowania dziecka i obowiązku szkolnego. Szkoła nie może wyrzucić uczennicy tylko dlatego, że zaszła w ciążę. Dodatkowo, jeżeli nie mogła ona przystąpić do egzaminów ze względu na poród i połóg szkoła zobowiązana jest wyznaczyć jej dodatkowy termin egzaminu, nie później jednak niż 6 miesięcy od pierwszego terminu. Obowiązek szkolny trwa do roku szkolnego, w którym uczeń ukończył 18 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co przysługuje? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Oto najważniejsze prawa i świadczenia oraz aktualne kwoty!

Komunikat ZUS: Renta wdowia a 4 świadczenia wyrównawcze i uzupełniające

Dwa świadczenia uzupełniające i dwa świadczenia wyrównawcze a renta wdowia:

Obniżenie wieku emerytalnego nie wydaje się możliwe - takie jest stanowisko resortu. Pracownicy muszą zapomnieć o wcześniejszej emeryturze

Tylko niektóre grupy zawodowe mogą korzystać z przywileju, jakim jest wcześniejsza emerytura. Wszystko wskazuje na to, że ich grono w najbliższy czasie się nie powiększy, a uprawnienia nie zostaną przyznane pracownikom, którzy starali się o nie już od jakiegoś czasu.

Renta wdowia: Wniosek do ZER MSWiA o ustalenie zbiegu świadczeń

Jest już dostępny wniosek do ZER MSWiA o ustalenie zbiegu świadczeń w ramach renty wdowiej. Informuje Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i wyjaśnia jak starać się o ustalenie zbiegu świadczeń w ramach tego nowego świadczenia.

REKLAMA

Dziś ostatni dzień na wniosek o 1500 zł świadczenia "Aktywnie w żłobku" z wyrównaniem

2 stycznia 2025 roku to ostatni dzień na złożenie wniosku do ZUS o 1500 zł w ramach świadczenia "Aktywnie w żłobku" z wyrównaniem od października 2024 roku. Złożenie wniosku tylko dzień później oznacza dużą stratę pieniężną.

Tylko część nauczycieli będzie objęta programem umożliwiającym zakup laptopów. Jest projekt nowelizacji rozporządzenia

Nauczyciele klas I-III szkół podstawowych oraz nauczyciele szkół ponadpodstawowych zostaną objęci programem umożliwiającym im zakup laptopów ze środków publicznych. Do grupy uprawnionych nie zostali zaliczeni nauczyciele wychowania przedszkolnego.

Egzamin ósmoklasisty – MEN wprowadza zmiany ważne dla wszystkich zdających. Wejdą w życie już w roku szkolnym 2024/2025

Egzamin ósmoklasisty – MEN pracuje nad wprowadzeniem zmian ważnych dla wszystkich zdających. Wejdą w życie już w roku szkolnym 2024/2025. Skąd pomysł na tak szybkie wprowadzenie zmian? Mają związek z sygnalizowanymi przez CKE masowymi praktykami.

Przestępstwo zniesławienia – przepisy, orzecznictwo, przykłady

Pomawianie innej osoby o naganne czyny jest czymś moralnie złym. Może ono polegać na przykład na przekazywaniu nieprawdziwych informacji na nasz temat. Prawdopodobnie nikt nie chciałby zostać zniesławionym, ponieważ może to być poniżające albo narazić na utratę zaufania. Dlatego dopuszczenie się takiego zachowania może wywołać określone konsekwencje prawne.

REKLAMA

Można składać wnioski o dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czym jest? Gdzie złożyć wniosek? Kiedy pierwsze wypłaty?

Można składać wnioski o dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czym jest dodatek dopełniający do renty socjalnej? Gdzie złożyć wniosek? Kiedy pierwsze wypłaty? Kto dostanie dodatek dopełniający z urzędu?

Koniec problemów z receptami. MZ szykuje rewolucję dla pacjentów przewlekle chorych już w 2025 roku!

Już w 2025 roku pacjenci będą mogli realizować jedną receptę roczną w kilku aptekach! To przełomowe rozwiązanie, które planuje wprowadzić Ministerstwo Zdrowia, wyeliminuje konieczność oczekiwania na dostawę brakujących leków w jednej aptece. Prace nad tą zmianą nabierają tempa.

REKLAMA