REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć swoje kontakty z dzieckiem?

Robert Ofiara
Kancelaria Adwokacka
rozwód, kłótnia, rodzina, rodzice, dziecko, sprzeczka/fot. Fotolia
rozwód, kłótnia, rodzina, rodzice, dziecko, sprzeczka/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kontakty z dzieckiem to jedna z najbardziej spornych i kontrowersyjnych kwestii w zakresie wzajemnych obowiązków rodzicielskich. W sytuacji, gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienia, niebezpieczeństwem dla pozostawienia kwestii kontaktów bez uregulowania ich przez sąd, jest osłabienie się więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Zabezpieczenie kontaktów minimalizuje eskalację dalszego konfliktu na tym tle, daje poczucie stabilizacji zarówno uprawnionemu rodzicowi jak i samemu dziecku.

Renata Skowronek-Kiesio z Robert Ofiara Kancelaria Adwokacka

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem składa się w sądzie rejonowym. Opłata za taki wniosek to koszt 40 złotych. We wniosku należy wskazać kilka podstawowych informacji, takich jak dane osoby wnoszącej (zwanej dalej w postępowaniu WNIOSKODAWCĄ), dane drugiego z rodziców (zwanego dalej UCZESTNIKIEM postępowania),  numer pesel wnioskodawcy oraz adresy stron. Oprócz tych podstawowych danych, wniosek powinien zawierać uzasadnienie, dlaczego żądamy uregulowania tej kwestii przez sąd oraz konkretną propozycję sposobu realizacji kontaktów, harmonogram spotkań. Do wniosku należy dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka oraz egzemplarz (odpis pisma), dla drugiego z rodziców.

Czas świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy jest zwykle najbardziej sporny, w związku z czym we wniosku należy wyraźnie dookreślić w jaki sposób i w jakim wymiarze chcielibyśmy wykonywać nasze prawo do kontaktów z dzieckiem w tym okresie.

Kontakty mogą przybrać różną formę. Począwszy od osobistych spotkań z małoletnim, poprzez zaprowadzanie dziecka do szkoły i odprowadzanie go do jego miejsca zamieszkania, a skończywszy na kontakcie telefonicznym.

Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku, gdy dziecko i uprawiony rodzic mieszkają bardzo daleko od siebie, rozwiązaniem może być korzystanie z nowinek technicznych, kamer internetowych, komunikatorów. W dobie Internetu pojęcie kontaktów ulega znacznemu rozszerzeniu.

Przy ustalaniu sposobu kontaktów, możliwych jest wiele konfiguracji, tj. sąd może postanowić, że dziecko będzie spędzać z ojcem wigilię w każdy parzysty rok, matka zaś w każdy nieparzysty. Dwutygodniowe ferie zimowe zazwyczaj dzielone są po połowie pomiędzy każdego z rodziców, natomiast okres wakacyjny może zostać uregulowany bardzo różnie, np. z ojcem dziecko może spędzać cały lipiec, a z matką cały sierpień, kontakty mogą być też wykonywane co dwa tygodnie lub w inny sposób, który sąd uzna i zawrze w postanowieniu.

Zadaj pytanie na FORUM

REKLAMA

Kończąc postępowanie, sąd wyda postanowienie, regulujące kwestię kontaktów. W konsekwencji, rodzic, z którym dziecko stale przebywa, ma obowiązek umożliwić realizację prawa drugiego z rodziców do kontaktu z małoletnim. Uprawniony zaś do kontaktów rodzic nie może, bez wcześniejszego uzgodnienia, wychodzić poza ustalone postanowieniem ramy wykonywania swojego prawa, tj. nie może zmieniać terminów spotkań, przetrzymywać dziecka ponad określony czas, zabierać dziecka poza miejsce jego zamieszkania, jeśli ustalony sposób wykonywania kontaktów na to nie pozwala.

Postanowienie sądu powinno być jak najbardziej skonkretyzowane jeśli chodzi o kwestie uregulowania kontaktów z dzieckiem. Ogólnikowe ustalenia prowadzić mogą bowiem do bardzo szerokiej interpretacji ustalonego sposobu kontaktów, a to prowadzi do nadużywania przez rodziców danych im w postanowieniu uprawnień. Istotnym jest więc, aby już we wniosku bardzo precyzyjnie wskazać nasze oczekiwania i ustalić harmonogram spotkań czy innego rodzaju kontaktu.

Opieka naprzemienna nad dzieckiem

Zdarza się, że pomimo postanowienia sądu, któryś z rodziców narusza warunki sądowego orzeczenia i utrudnia drugiemu z nich kontakt z dzieckiem. Przykładem dla takiego zachowania po stronie rodzica, u którego dziecko ma miejsce stałego pobytu, jest symulowanie choroby dziecka, organizowanie dziecku dodatkowych zajęć, lekcji czy kursów w czasie, gdy małoletni, zgodnie z harmonogramem, powinien spędzać czas z drugim z rodziców. Patrząc na problem utrudniania kontaktu z małoletnim od strony rodzica uprawnionego do kontaktu, a z którym dziecko na stałe nie przebywa, często zdarza się, iż rodzic nie trzymając się ustaleń, zabiera dziecko poza jego miejsce zamieszkania, dziecko jest przetrzymywane ponad określony czas bądź bez zgody wywiezione z daleka od jego miejsca zamieszkania, czemu towarzyszy odmowa oddania dziecka pod opiekę uprawnionego do tego rodzica - ostatnie zachowanie nosi już znamiona uprowadzenia i może wymagać interwencji policji.  

Warto w tym miejscu wspomnieć o Art. 59815. § 1, który mówi, że jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku – należy więc pamiętać, że łamanie ustaleń, dotyczących kontaktu z dzieckiem, nie pozostaje w świetle prawa bez konsekwencji.

Powyższe rozważania dotyczące możliwości złożenia wniosku o uregulowanie kontaktów z małoletnim dotyczą także rodzeństwa i dziadków dziecka.

Uprowadzenia dziecka a porwanie rodzicielskie

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Problemy z e-Doręczeniami. Radca prawny: nie ma pewności, że pisma dotrą w terminie. Papierowe listy polecone ratują sytuację

System e-Doręczeń działa wolno, co rodzi obawy o terminowe doręczanie przesyłek – wskazała radca prawny Magdalena Kordas w rozmowie z PAP. Poczta Polska 21 stycznia 2025 r. zapowiedziała zmiany, które mają przyspieszyć działanie systemu. Wsparcie Poczcie Polskiej zaoferował Centralny Ośrodek Informatyki (COI), o czym poinfomował w komunikacie.

Co wpływa na wysokość emerytury? Głównie długość okresów składkowych ale także dzień zakończenia pracy ma znaczenie

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest to ile zgromadziłeś na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Ale znaczenie ma także dzień rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę.

Ceny masła - jak będzie w 2025 roku? Średnio za kostkę: 8-9 zł, czy raczej 9-11 zł? Duże różnice między sklepami

W 2024 r. masło w sklepach przeżyło prawdziwą „huśtawkę cenową”. Od ponad 14% spadków do 37% wzrostów. Było też mniej promocji niż rok wcześniej. A co nas czeka w 2025 roku? Masło stanieje, czy będzie droższe?

REKLAMA

Ile podatku trzeba zapłacić za komórkę? To zależy. Kolejna niespodzianka po nowelizacji. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Sąd: Emerytka z 2010 r. nie może skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

Jest zamieszanie w sprawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Emeryci nie wiedzą, czy podlegają pod ten wyrok, czy nie. I niekiedy niepotrzebnie składają wnioski o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS, a po decyzji odmownej kierują odwołanie do sądu okręgowego.

Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

Ukradł pieniądze z puszek WOŚP i wydał je na alkohol. Teraz grozi mu wysoka kara

35-latek okradł trzy puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdujące się w jednym z supermarketów w Ostrołęce. Usłyszał zarzuty.

REKLAMA

SN: Jak zasiedzieć współudział w działce? Trzeba stanowczo demonstrować, że działka jest moja

Zasiedzenie cudzego udziału w działce tylko wtedy, gdy posiadacz tego udziału zachowywał się jak właściciel działki (ma przecież tylko ułamek jej własności). Uważał siebie za wyłącznego właściciela nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności i dawał termu wyraz na zewnątrz. Nie ma znaczenia, że np. Anna miała 60% udziałów w działce, a Piotr 40%. I tak Piotr może zasiedzieć 60% należące do Anny. Musi się tylko zachowywać jakby całość należała do niego (np. ogrodzić, postawić jakieś budowle, dostać zezwolenia na prace z urzędu).

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd?

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd? Jeszcze w sierpniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz informował o założeniach programowych projektu PSL dotyczącego wychowania patriotycznego w szkołach.

REKLAMA