REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć swoje kontakty z dzieckiem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Ofiara
Kancelaria Adwokacka
rozwód, kłótnia, rodzina, rodzice, dziecko, sprzeczka/fot. Fotolia
rozwód, kłótnia, rodzina, rodzice, dziecko, sprzeczka/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kontakty z dzieckiem to jedna z najbardziej spornych i kontrowersyjnych kwestii w zakresie wzajemnych obowiązków rodzicielskich. W sytuacji, gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienia, niebezpieczeństwem dla pozostawienia kwestii kontaktów bez uregulowania ich przez sąd, jest osłabienie się więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Zabezpieczenie kontaktów minimalizuje eskalację dalszego konfliktu na tym tle, daje poczucie stabilizacji zarówno uprawnionemu rodzicowi jak i samemu dziecku.

Renata Skowronek-Kiesio z Robert Ofiara Kancelaria Adwokacka

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem składa się w sądzie rejonowym. Opłata za taki wniosek to koszt 40 złotych. We wniosku należy wskazać kilka podstawowych informacji, takich jak dane osoby wnoszącej (zwanej dalej w postępowaniu WNIOSKODAWCĄ), dane drugiego z rodziców (zwanego dalej UCZESTNIKIEM postępowania),  numer pesel wnioskodawcy oraz adresy stron. Oprócz tych podstawowych danych, wniosek powinien zawierać uzasadnienie, dlaczego żądamy uregulowania tej kwestii przez sąd oraz konkretną propozycję sposobu realizacji kontaktów, harmonogram spotkań. Do wniosku należy dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka oraz egzemplarz (odpis pisma), dla drugiego z rodziców.

Czas świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy jest zwykle najbardziej sporny, w związku z czym we wniosku należy wyraźnie dookreślić w jaki sposób i w jakim wymiarze chcielibyśmy wykonywać nasze prawo do kontaktów z dzieckiem w tym okresie.

Kontakty mogą przybrać różną formę. Począwszy od osobistych spotkań z małoletnim, poprzez zaprowadzanie dziecka do szkoły i odprowadzanie go do jego miejsca zamieszkania, a skończywszy na kontakcie telefonicznym.

Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku, gdy dziecko i uprawiony rodzic mieszkają bardzo daleko od siebie, rozwiązaniem może być korzystanie z nowinek technicznych, kamer internetowych, komunikatorów. W dobie Internetu pojęcie kontaktów ulega znacznemu rozszerzeniu.

Przy ustalaniu sposobu kontaktów, możliwych jest wiele konfiguracji, tj. sąd może postanowić, że dziecko będzie spędzać z ojcem wigilię w każdy parzysty rok, matka zaś w każdy nieparzysty. Dwutygodniowe ferie zimowe zazwyczaj dzielone są po połowie pomiędzy każdego z rodziców, natomiast okres wakacyjny może zostać uregulowany bardzo różnie, np. z ojcem dziecko może spędzać cały lipiec, a z matką cały sierpień, kontakty mogą być też wykonywane co dwa tygodnie lub w inny sposób, który sąd uzna i zawrze w postanowieniu.

Zadaj pytanie na FORUM

REKLAMA

Kończąc postępowanie, sąd wyda postanowienie, regulujące kwestię kontaktów. W konsekwencji, rodzic, z którym dziecko stale przebywa, ma obowiązek umożliwić realizację prawa drugiego z rodziców do kontaktu z małoletnim. Uprawniony zaś do kontaktów rodzic nie może, bez wcześniejszego uzgodnienia, wychodzić poza ustalone postanowieniem ramy wykonywania swojego prawa, tj. nie może zmieniać terminów spotkań, przetrzymywać dziecka ponad określony czas, zabierać dziecka poza miejsce jego zamieszkania, jeśli ustalony sposób wykonywania kontaktów na to nie pozwala.

Postanowienie sądu powinno być jak najbardziej skonkretyzowane jeśli chodzi o kwestie uregulowania kontaktów z dzieckiem. Ogólnikowe ustalenia prowadzić mogą bowiem do bardzo szerokiej interpretacji ustalonego sposobu kontaktów, a to prowadzi do nadużywania przez rodziców danych im w postanowieniu uprawnień. Istotnym jest więc, aby już we wniosku bardzo precyzyjnie wskazać nasze oczekiwania i ustalić harmonogram spotkań czy innego rodzaju kontaktu.

Opieka naprzemienna nad dzieckiem

Zdarza się, że pomimo postanowienia sądu, któryś z rodziców narusza warunki sądowego orzeczenia i utrudnia drugiemu z nich kontakt z dzieckiem. Przykładem dla takiego zachowania po stronie rodzica, u którego dziecko ma miejsce stałego pobytu, jest symulowanie choroby dziecka, organizowanie dziecku dodatkowych zajęć, lekcji czy kursów w czasie, gdy małoletni, zgodnie z harmonogramem, powinien spędzać czas z drugim z rodziców. Patrząc na problem utrudniania kontaktu z małoletnim od strony rodzica uprawnionego do kontaktu, a z którym dziecko na stałe nie przebywa, często zdarza się, iż rodzic nie trzymając się ustaleń, zabiera dziecko poza jego miejsce zamieszkania, dziecko jest przetrzymywane ponad określony czas bądź bez zgody wywiezione z daleka od jego miejsca zamieszkania, czemu towarzyszy odmowa oddania dziecka pod opiekę uprawnionego do tego rodzica - ostatnie zachowanie nosi już znamiona uprowadzenia i może wymagać interwencji policji.  

Warto w tym miejscu wspomnieć o Art. 59815. § 1, który mówi, że jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku – należy więc pamiętać, że łamanie ustaleń, dotyczących kontaktu z dzieckiem, nie pozostaje w świetle prawa bez konsekwencji.

Powyższe rozważania dotyczące możliwości złożenia wniosku o uregulowanie kontaktów z małoletnim dotyczą także rodzeństwa i dziadków dziecka.

Uprowadzenia dziecka a porwanie rodzicielskie

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek z PFRON i ryczałt z ZUS. Do prądu. Dla osób niepełnosprawnych. I drugi dla m.in. kombatantów, żołnierzy, wdów

W 2025 r. są dostępne dwa dodatki pieniężne do cen prądu. Pierwszy wypłaca PFRON, drugi to ryczałt energetyczny wypłacany przez ZUS. Oba dodatki nie są świadczeniami powszechnie dostępnymi. W artykule porównujemy je ze sobą tak, aby czytelnikom ułatwić ich rozróżnienie.

Najemca nie płaci za czynsz, niszczy mieszkanie. Jakie prawa ma wynajmujący Jak eksmitować nierzetelnego lokatora? MRiT rozważy zmianę przepisów

W odpowiedzi na interpelację poselską, minister rozwoju i technologii poinformował, że w przypadku podjęcia prac legislacyjnych nad zmianami w ustawie o ochronie praw lokatorów, rozważy zmianę procedury wypowiadania umowy najmu z powodu zalegania z opłatami z tytułu czynszu i opłat niezależnych od właściciela oraz niszczenia lokalu przez lokatora.

Ceny OC i AC w 2025 roku. W których miastach i województwach najdrożej, a gdzie najtaniej? Co wpływa na wysokość składek kierowców?

Multiagencja ubezpieczeniowa CUK Ubezpieczenia opublikowała 8 kwietnia 2025 r. raport dotyczący cen ubezpieczeń AC i OC dla kierowców. Raport dotyczy I kwartału 2025 r. ale zawiera też prognozy na dalszą część roku.

Darowizny kościelne: Kto i jak może z nich skorzystać w rocznym PIT?

Wielu podatników nie zdaje sobie sprawy, że przekazując darowiznę na cele kultu religijnego, mogą obniżyć swój podatek dochodowy. Sprawdź, kto może skorzystać z ulgi, jakie są limity, jak ją prawidłowo rozliczyć i jak udokumentować darowiznę, by nie mieć problemów z fiskusem.

REKLAMA

Zapewnienia syntetyczne mogą ułatwić negocjacje: Jak działają?

Zapewnienia sprzedających będące swoistym parasolem ochronnym dla kupującego są jednym z kluczowych elementów dokumentacji transakcyjnej. Można zaryzykować stwierdzenie, że zapewnienia są obecnie standardem na rynku M&A i rzadko miewa się w dzisiejszych czasach do czynienia z transakcją, w toku której sprzedający nie składają kupującemu zapewnień.

Zasiłek pielęgnacyjny i zasiłek stały z MOPS w 2025 r. [PRZYKŁAD]

Zasiłek stały i zasiłek pielęgnacyjny to ważne formy wsparcia m.in. osób starszych i niepełnosprawnych. Komu przysługują te świadczenia? Czy można je łączyć? Co zmieniło się w 2025 r.? Oto ważne informacje i prosty przykład!

Wybory prezydenckie 2025. System e-Wybory już działa. Jak dopisać się online do spisu wyborców będąc za granicą

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało 10 kwietnia 2025 r., że system e-Wybory w wyborach prezydenckich jest już otwarty. To usługa elektroniczna na stronie https://ewybory.msz.gov.pl, dzięki której wyborcy za granicą mogą zgłosić się do spisu wyborców sporządzanych przez konsulów bez wychodzenia z domu.

Pilot rządowych samolotów: teraz przed każdym lotem HEAD samolot podlega drobiazgowej weryfikacji. Komisja bada sprawność każdego detalu "nawet gniazdka, zasilacza przy fotelu"

Procedury lotów prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu zostały zweryfikowane i napisane na nowo - powiedział w rozmowie z PAP pilot lotów HEAD z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego mjr Wojciech Filipowiak. Lekcję z katastrofy 10 kwietnia 2010 roku przepracowaliśmy; bezpieczeństwo przede wszystkim - podkreślił.

REKLAMA

Nowy wiek emerytalny 55 lat dla jednej grupy? Ważny dokument jest już w Senacie

Represjonowani w PRL chcą emerytury od 55. roku życia. Do Senatu trafił ważny dokument, który może otworzyć nowy rozdział w historii polskiego systemu emerytalnego. Nie chodzi tu jednak o ogólną reformę, lecz o sprawiedliwość społeczną wobec ludzi, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej Polski – a dziś zmagają się z konsekwencjami swoich wyborów.

Emerycie i rencisto nie daj się wkręcić! Oszustwo "na pracownika ZUS-u" - na czym polega

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami od oszustów do osób, które nawet nie pobierają jeszcze żadnego świadczenia. Podczas odebranych połączeń osoby podszywające się pod pracowników Zakładu proponują umówienie się na spotkanie oferując pomoc przy przeliczeniu kapitału początkowego.

REKLAMA