Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki? / Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki? / Shutterstock

Przepisy wprost nie odpowiadają na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Decydujące znaczenie w tego typu sprawach powinno mieć dobro dziecka.

Czy dziadkowie mają prawo do kontaktów z wnukami?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy określa prawo do kontaktów rodziców z dziećmi. Przepisy te odpowiednio stosuje się do kontaktów:

  • rodzeństwa,
  • dziadków,
  • powinowatych w linii prostej,
  • a także innych osób, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.

Stanowi o tym art. 1136 k.r.o. Kontakty dziadków z wnukami mogą zatem przybierać różne formy np. odwiedziny, kontakt telefoniczny, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu. Sposób realizacji kontaktów powinien uwzględniać dobro dziecka i jego rozsądne życzenia.

Ważne

„Kontakty te wynikające często z silnych więzów emocjonalnych zwłaszcza dziadków z wnukami, wychowujących je od niemowlęcia, mogą wpływać na lepsze wychowanie i rozwój duchowy dziecka oraz sprzyjają kontynuowaniu więzów wielopokoleniowej rodziny. Takie zachowanie dziadków, okazywanie przywiązania i dbałości o wnuków nie tylko nie kłóci się z interesem dziecka, ale jest ono dla jego dobra.” – podkreślił Sąd Najwyższy w uchwale z 14 czerwca 1988 r. (sygn. III CZP 42/88 III CZP 42/88).

Z najbardziej optymalną sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy rodzice dogadają się z dziadkami co do częstotliwości i sposobu realizacji kontaktów. W praktyce jednak nie zawsze jest to możliwe. W braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy. Wniosek o ustalenie kontaktów z wnukami składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Pismo podlega opłacie (100 zł). Osoby mniej zamożne mogą ubiegać się o zwolnienie z opłaty.

Co napisać we wniosku o uregulowanie kontaktów z wnukiem?

Po pierwsze, wniosek powinien zawierać wszystkie niezbędne elementy formalne, takie jak m.in. oznaczenie stron, sądu i rodzaju pisma, osnowę wniosku, fakty i dowody na ich poparcie, podpis wnioskodawcy, załączniki (w tym odpis aktu urodzenia dziecka). W takim piśmie można też przykładowo wnosić o zabezpieczenie kontaktów czy wezwanie na rozprawę wskazanych świadków i biegłych.

Pismo warto wyczerpująco uzasadnić. Jeżeli kontakty dziadków z wnukami zostały bez ważnego powodu przerwane, to można opisać ich wcześniejsze prawidłowe funkcjonowanie i ich pozytywny wpływ na dziecko.

Przykład

„Oczywiście kardynalną przesłanką warunkującą rozstrzygnięcie dotyczące kontaktów z małoletnim, tak w przypadku rodziców jak i dziadków, jest dobro dziecka w szerokim tego słowa znaczeniu, a więc zarówno materialnym jak i odnoszącym się do rozwoju emocjonalnego oraz psychicznego. Bez znaczenia są więc ambicje rodziców i dziadków oraz ich wzajemne nieporozumienia, o ile oczywiście nie mają lub nie miały wpływu na sytuacje małoletniego. Kontakty z wnukami, mogą także wpływać na lepsze wychowanie i rozwój duchowy dziecka oraz niewątpliwie sprzyjają kontynuowaniu więzów wielopokoleniowej rodziny” – podkreślił Sąd Rejonowy w Legionowie w postanowieniu z 31 grudnia 2018 r. (III Nsm 352/17).

Pamiętajmy, iż sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.

Przykład

„Dobro dziecka powinno być rozumiane również jako potrzeba udziału małoletniego w relacjach z babcią ojczystą. Nie istnieją w niniejszej sprawie takie okoliczności, które powinny przemawiać przeciw uznanemu przez opinię RODK poszerzeniu kontaktów babci ojczystej z wnukiem. W szczególności nie powinien mieć wpływu na te relacje konflikt czy inaczej nienajlepsze stosunki między matką dziecka a babką ojczystą. Należy zgodzić się z Sądem pierwszej instancji w zakresie w jakim twierdzi, iż przyczyny konfliktu trwającego pomiędzy wnioskodawczynią a uczestniczką postępowania nie mają zasadniczego wpływu na ocenę złożonego wniosku w przedmiocie zmiany kontaktów. Zarzuty w tym względzie apelacji nie mogą odnieść skutku” – uznał przykładowo Sąd Okręgowy w Sieradzu w postanowieniu z 7 października 2015 r. (I Ca 302/15).

Z drugiej jednak strony mogą istnieć sytuacje, w których sąd uzna, iż osobisty kontakt z babcią czy dziadkiem nie jest zgodny z dobrem dziecka.

Przykład

Dziadkowie przy każdym spotkaniu z wnukiem dyskredytują rodziców i starają się wciągnąć dziecko w rodzinny konflikt. Nie wykazują przy tym zainteresowania wnukiem i jego rozwojem. W tego typu sprawach biegli sądowi mogą uznać, że relacja dziecka z babcią i dziadkiem nie kształtuje się w sposób prawidłowy, co będzie miało wpływ na wynik rozstrzygnięcia.

Sąd może też zakazać kontaktów z dzieckiem, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.

Podsumowanie

Prawo do kontaktów babci i dziadka z wnuczętami wynika wprost z przepisów. Sama realizacja takich kontaktów może przebiegać w różnorodny sposób, zależnie od konkretnego przypadku. W każdej sprawie najważniejsze jest dobro dziecka.

Polecamy: Komplet Podatki 2025

Prawo
Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki?
20 sty 2025

Przepisy wprost nie odpowiadają na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Decydujące znaczenie w tego typu sprawach powinno mieć dobro dziecka.

Renta wdowia z KRUS: co koniecznie trzeba wiedzieć. Warunki, limity, terminy, wniosek (wydrukuj, wypełnij i złóż)
20 sty 2025

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzieliła licznych wyjaśnień odnośnie zasad przyznawania i wypłaty tzw. renty wdowiej. Czym jest renta wdowia? Kto może ją otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Ile wyniesie renta wdowia? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej w naszym opracowaniu przygotowanym na podstawie informacji z KRUS.

Jakie będą konsekwencje wagarów? Kolejne zmiany w szkołach. MEN analizuje frekwencję uczniów i zasady usprawiedliwiania nieobecności
20 sty 2025

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów w szkole budzą kontrowersje i już od dłuższego czasu są przedmiotem uwagi nauczycieli i MEN. Okazuje się, że prowadzone są w tym zakresie prace nad zmianami. Czego powinni spodziewać się uczniowie?

Renta wdowia dla rolnika. KRUS uruchomiła infolinię dotyczącą świadczenia
20 sty 2025

Renta wdowia dla rolników to temat nowej infolinii uruchomionej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Szczegółowe informacje o nowym świadczeniu można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–14:00.

Mobbing, dyskryminacja i molestowanie – będą zmiany w kodeksie pracy. MRPiPS przygotowało nowe przepisy
20 sty 2025

W dniu 20 stycznia 2025 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji kodeksu pracy, który ma na celu wprowadzenie zmian w przepisach dot. mobbingu, dyskryminacji, molestowania i molestowania seksualnego w pracy. Projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zobaczmy jakie zmiany mają wejść w życie - być może jeszcze w 2025 roku.

Przywileje: Nie tylko osoby niepełnosprawne. Ale i rodziny z dziećmi [Petycja]
20 sty 2025

Do Ministerstwa Infrastruktury trafił obywatelski postulat wprowadzenia miejsc postojowych przed urzędami i w innych miejscach publicznych (dla czasowego postoju na czas załatwienia sprawy np. w sklepie) wzorowanych na tych dla osób niepełnosprawnych, ale przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Takie rozwiązanie widziane było np. na parkingach przed sklepami sieci Lidl.

Ograniczenie programu 800 plus. Jest projekt ustawy
20 sty 2025

800 plus: Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, który ogranicza dostęp do programu dla obywateli Ukrainy. Zgodnie z propozycją, świadczenie mają otrzymywać jedynie ci, którzy pracują i płacą podatki w Polsce – poinformował szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak.

Czas tylko do 31 stycznia. Kto musi zgłosić się do ulgi Mały ZUS plus i jak powinien to zrobić
20 sty 2025

31 stycznia 2025 r. mija termin zgłoszenia się do ulgi „Mały ZUS plus”. Przedsiębiorcy, którzy w bieżącym roku chcą z niej zacząć korzystać i płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, powinni zgłosić się do ulgi. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z tej ulgi w zeszłym roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

Ta grupa pracowników znowu straci. Choć eksperci uprzedzali, że tak będzie, to jednak po zakończeniu roku pracownicy są rozczarowani
20 sty 2025

Choć specjaliści uprzedzali o tym już dawno, to jednak początek roku przyniósł tej grupie pracowników rozczarowanie. Dlaczego mają poczucie, że tracą, skoro dostali pieniądze? Bo przyznano im je w takiej, a nie innej formie.

Jak określić wysokość alimentów na dziecko krok po kroku?
20 sty 2025

Rodzice często zastanawiają się jak ustalić wysokość alimentów na dziecko. Określenie odpowiedniej wysokości alimentów jest kluczowe dla zapewnienia mu właściwych warunków do życia i rozwoju. W artykule przedstawiamy, jak krok po kroku oszacować tę kwotę, uwzględniając zarówno potrzeby dziecka, jak i możliwości finansowe rodziców.

pokaż więcej
Proszę czekać...