Przymusowe kontakty z ojcem [OPINIA]

Marzena Lipińska
Mgr pedagogiki interwencji, studentka IV roku prawa
rozwiń więcej
Przymusowe kontakty z ojcem [OPINIA] / Shutterstock

Trudno przygotować się na odejście od oprawcy i uchronić dziecko od przemocowego ojca, który przecież nie stosuje przemocy nad dzieckiem, jedynie nad matką.

Przemoc w domu

Dzieci z rodzin, gdzie istnieje przemoc domowa, są częścią tej rodziny. Często czują się bezsilne w roli świadków i nie mają wpływu na sytuację rodzinną. To powoduje niepokój, który paraliżuje i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, w następstwie zaburza poczucie bezpieczeństwa. Rodzina jest dla dzieci podstawowym środowiskiem życia, w którym uczą się budować relacje z innymi ludźmi i rozwijają poczucie własnej wartości. Brak stabilności, niepokój i strach w rozwoju dziecka całkowicie zaburza jego postrzeganie świata i siebie. Rodzice będący wzorcami do naśladowania powinni być pierwszym źródłem intymności. 

Przemocy można doświadczać od różnych osób. Bazując jednak na doświadczeniu kobiet w takiej sytuacji, mogę przedstawić możliwe problemy, z którymi borykają się matki.

Egzekucja kontaktów

Często zdarza się, że dziecko, które boi się agresywnego ojca będzie robić różne rzeczy, aby go zadowolić oraz załagodzić sytuację. Ta sztuczna gra stwarza napięcie i strach co może prowadzić do różnych zachowań i depresji. Uwalniając się od domu, gdzie istnieje przemoc domowa kobieta zazwyczaj obiecuje swoim dzieciom, że od tej pory ich życie będzie normalne, wnosi pozew do sądu i wówczas staje naprzeciwko art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.
§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Każda z matek nie znając prawa polskiego uznaje, że nie będzie wpuszczać oprawcy, że prawo ją i jej dziecko uchroni. Niestety jest to złudne i prowadzące do egzekucji kontaktów. Aby rozjaśnić sytuację egzekucji kontaktów przytoczę treść art. 598 (15) Kodeksu postępowania cywilnego:

§ 1. Jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku.
§ 2. Jeżeli osoba uprawniona do kontaktu z dzieckiem albo osoba, której tego kontaktu zakazano, narusza obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy zagrozi tej osobie nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, stosując odpowiednio przepis § 1.
§ 3. Na postanowienia sądu, o których mowa w § 1 i 2, przysługuje zażalenie.

Zazwyczaj w takiej sytuacji matki wolą zadłużać się kredytowo, aby kupić spokój swojemu dziecku. Dzieci zaś często nie mogą mieć zaspokajanych potrzeb materialnych. Faktyczna sytuacja rodzinna jest bardzo często pomijana przez sądy, a matki niekiedy niesłusznie nazywane „alienatorkami”. Wspomnę, iż opiniowanie biegłych powinno opierać się na testach końcowych, które wykażą stan faktyczny małoletnich. Czasem można uznać, że raporty policji o interwencjach na kontaktach pomagają w uzyskaniu minimalnego spokoju dla dziecka, aczkolwiek nie w każdym mieście tak jest. 

Podsumowanie

Trudno przygotować się na odejście od oprawcy i uchronić dziecko od przemocowego ojca, który przecież nie stosuje przemocy nad dzieckiem, jedynie nad matką. Dlatego chcę pokazać, że sądy polskie rozdzielają te dwa tematy. Uznając, iż dziecko, które patrzy na przemoc nad matką powinno bezwarunkowo kochać swojego ojca, lecz nie zawsze tak jest. Dziecko widząc krzywdę matki może doznawać traumy i strachu, a w dorosłości nazywać siebie ofiarą. Nie ma jak przygotować matki do odejścia z takiego domu. Jedyne co można zrobić to nie poddawać się i walczyć o lepsze jutro dla swoich pociech.

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Prawo
Coraz mniejsze szanse na wolną Wigilię w 2024 r. Marszałek Sejmu nie pozostawia złudzeń. Zdaniem pracodawców – byłoby to wręcz „szkodliwe dla gospodarki”
13 lis 2024

Nad wolną Wigilią, jeszcze w tym roku, „zawisły czarne chmury”. Projekt ustawy, który miałby ją wprowadzić, wymaga jeszcze rozpatrzenia przez dwie komisje, zanim w ogóle dojdzie do jego drugiego czytania w Sejmie, a sam Marszałek Sejmu stwierdził, że „w tym roku może być to trudne do wykonania”. Ponadto pomysłowi wolnych Wigilii przeciwni są przedsiębiorcy i pracodawcy – chcą odebrać pracownikom inne dzień wolny i mają poparcie niektórych polityków. 

Czy regulamin serwisu internetowego jest niezbędny? Jak stworzyć regulamin serwisu internetowego, który chroni użytkowników i biznes i uniknąć kar?
13 lis 2024

Czy regulamin serwisu internetowego jest konieczny? Jak stworzyć regulamin serwisu internetowego, który chroni użytkowników i biznes i uniknąć kar? Co powinien zawierać taki regulamin? Podpowiadamy. 

Premier Tusk: nie będzie likwidacji ani ograniczenia 800 plus. Ale nie każde dziecko mieszkające w Polsce dostaje to świadczenie: o 20 tysięcy mniej od początku roku
12 lis 2024

Mimo pojawiających się tu i ówdzie pogłosek o likwidacji lub przynajmniej ograniczeniu świadczenia wychowawczego (zwanego potocznie 800 plus), nikt z obecnie rządzącej koalicji nie informuje o takich planach. Co więcej zaprzecza temu wyraźnie premier Donald Tusk. Mimo, że większość Polaków chce albo likwidacji albo zmniejszenia liczby beneficjentów 800 plus. Tym niemniej od początku roku liczba dzieci, na które jest pobierane to świadczenie zmniejszyła się o 20 tysięcy. Taką informację przekazała 7 listopada 2024 r. w Sejmie wiceminister edukacji Joanna Mucha. Jak wskazała (...), więc wiemy, że wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800 plus spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku".

Mrożenie cen energii dla odbiorców indywidualnych w 2025 r. Premier Donald Tusk zwrócił się do MF o pilne przedstawienie projektu w tej sprawie
12 lis 2024

Jest szansa na zamrożenie cen energii dla odbiorców indywidualnych w 2025 roku. Sam premier Donald Tusk interweniuje w tej sprawie do swojego ministra finansów, by jak najszybciej przedstawił propozycję projektu. Czy w przyszłorocznym budżecie znajdą się na to pieniądze?

Czterech kandydatów na prezydenta RP. To jeden z nich ma teraz największe szanse
12 lis 2024

Mamy w grze czterech głównych kandydatów na prezydenta RP. Potencjalnymi kandydatami Koalicji Obywatelskiej są Rafał Trzaskowski oraz Radosław Sikorski, zaś kandydaci ze strony PiS to Przemysław Czarnek i Karol Nawrocki. Co pokazuje najnowszy sondaż?

Zastrzeżony PESEL chroni przed kradzieżą tożsamości i oszustwami. Już 5 mln Polaków ma większe poczucie bezpieczeństwa
12 lis 2024

Polacy pobili rekord – od 20 sierpnia 2024 r. zastrzegli aż 500 tys. numerów PESEL. W sumie już 5 mln Polaków ma większe poczucie bezpieczeństwa – nikt nie wykorzysta ich numeru PESEL bez ich wiedzy.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2025 roku. Ile wyniesie i komu przysługuje? 100 proc. zamiast 80 proc. przez 365 dni, ale nie dla wszystkich
12 lis 2024

Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przysługujące osobom, które straciły dotychczasową pracę i są w trakcie poszukiwania nowego zatrudnienia. Wiadomo już, że w 2025 roku nastąpią znaczące zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Dotyczą one zarówno wysokości świadczenia, jak i czasu pobierania zasiłku przez niektóre grupy. Ile wyniesie i komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025 roku? Oto szczegóły.

Zmiana w wystawianiu L4 już od 30 listopada br. ZUS poinformował o szczegółach
12 lis 2024

Już od 30 listopada 2024 roku lekarze i asystenci medyczni będą musieli przystosować się do nowego sposobu wystawiania zwolnień lekarskich e-ZLA (L4). Z powodu planowanego wyłączenia przez ZUS Pulpitu Lekarza – narzędzia służącego do wystawiania e-ZLA podczas przerw serwisowych PUE/eZUS – funkcje te przejmie aplikacja mobilna mZUS dla Lekarza.

7000 zł dla każdego, niezależnie od dochodu. Po ponad 13 latach, prawie dwukrotnie wzrośnie kwota tego świadczenia
13 lis 2024

Zasiłek pogrzebowy – bo o nim mowa – to świadczenie, którego celem jest zmniejszenia obciążenia finansowego osoby (lub instytucji) pokrywającej koszty pogrzebu. Od ponad 13 lat przysługuje ono w niezmienionej kwocie, która nie pokrywa nawet połowy aktualnie najniższego możliwego kosztu pogrzebu w Polsce. Trwają prace nad projektem ustawy, która miałaby podnieść kwotę powyższego świadczenia prawie dwukrotnie, ale na zmianę będzie trzeba poczekać co najmniej do 1 stycznia 2026 r. 

pokaż więcej
Proszę czekać...