Kontakty z dzieckiem w wakacje – jak je ustalić?
REKLAMA
REKLAMA
Rodzice mają prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Przysługują one niezależnie od władzy rodzicielskiej.
REKLAMA
W szczególności kontakty z dzieckiem obejmują przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Polecamy: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia. Poradnik Gazety Prawnej 6/2020
Czy w sprawie rozwodowej sąd ustala sposób wykonywania kontaktów z dzieckiem?
W wyroku orzekającym rozwód sąd orzeka o kontaktach z dzieckiem, jednak nie robi tego na zgodny wniosek stron.
Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania kontaktów z dzieckiem, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.
Małżonkowie zatem w porozumieniu, zwanym też rodzicielskim planem wychowawczym, mogą ustalić m.in. kwestie dotyczące kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.
Plan taki może zawierać nie tylko rozwiązania dotyczące codziennych lub weekendowych kontaktów, ale również świąt, ferii czy wakacji.
W rodzicielskim planie wychowawczym przykładowo może znaleźć się zapis:
„W miesiącach wakacyjnych kontakty z dzieckiem będą wykonywane w następujący sposób:
Pierwsze dwa tygodnie lipca, zaczynając od 1 dnia miesiąca dziecko spędza z ojcem. (…)”
Jeżeli rodzice nie sporządzą porozumienia, to o utrzymywaniu kontaktów po rozwodzie rozstrzyga sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców.
Jak ustalić kontakty z dzieckiem bez porozumienia?
Może zdarzyć się, iż na zgodny wniosek małżonków w wyroku rozwodowym sąd nie rozstrzygnie o kontaktach. Wówczas kwestie te rodzice ustalają samodzielnie.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, iż gdy dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia. W braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.
Każdy z rodziców może złożyć do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów. Pismo takie podlega opłacie w wysokości 100 zł.
Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów.
Czy obecna sytuacja związana z koronawirusem wpływa na kontakty z dzieckiem?
REKLAMA
Wątpliwości dotyczące uregulowania kontaktów z dzieckiem w wakacje mogą pojawić się również w związku z obecną sytuacją dotyczącą koronawirusa. Wykonywanie orzeczeń sądowych w czasie epidemii dotyczących kontaktów z dziećmi było przedmiotem interpelacji nr 4705 z dnia 24 kwietnia 2020 r. skierowanej do Ministerstwa Sprawiedliwości. W udzielonej odpowiedzi podkreślono, iż o zasadności wykonywania ustalonych czy orzeczonych kontaktów z dzieckiem w okresie epidemii wywołanej koronawirusem powinno decydować dobro dziecka.
„Niewątpliwe jednak sytuacja epidemii - z racji jej wyjątkowości - nie może stanowić pretekstu do utrudniania, czy wręcz uniemożliwiania kontaktów z dzieckiem uprawnionemu do nich rodzicowi. Nie ulega wątpliwości, że w zaistniałej, niewątpliwie trudnej i bezprecedensowej sytuacji, rodzice powinni ze sobą współpracować, porzucając wzajemne animozje, właśnie dla dobra dziecka, które, jak zawsze, a zatem również w tym przypadku winno stanowić czynnik nadrzędny i determinujący ich poczynania” – czytamy w odpowiedzi ministerstwa.
Podstawa prawna:
Polecamy serwis: Kontakty z dzieckiem
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat