Egzekwowanie kontaktów z dzieckiem
REKLAMA
REKLAMA
Prawo kontaktowania się z dzieckiem
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem rodzinnym i opiekuńczym, niezależnie od władzy rodzicielskiej, rodzice mają co do zasady prawo kontaktowania się ze swoim potomstwem. Służy to właściwemu rozwojowi dziecka i jest uzasadnione jego dobrem. Często zdarza się tak, że małoletni przebywa na stałe u jednego rodzica, natomiast z drugim może widywać się w określone dni tygodnia lub kilka razy w miesiącu. Reguły takich kontaktów ustalane są przez sąd. Możliwe jest również zawarcie w tym przedmiocie ugody przez rodziców dziecka.
REKLAMA
Zobacz także: Kontakt z dzieckiem po rozwodzie
Podstawa prawna
Do niedawna brakowało skutecznych sposobów służących egzekwowaniu kontaktów z dzieckiem w razie ich utrudniania przez drugiego rodzica. Dlatego 26 maja 2011 roku do Kodeksu postępowania cywilnego sejm wprowadził zmiany. Obecnie w razie utrudniania uprawnionemu rodzicowi kontaktów z dzieckiem zastosowanie mają właściwe przepisy KPC.
Jakie środki?
1) Zagrożenie nakazem zapłaty na rzecz uprawnionego. Sąd opiekuńczy będzie mógł zastosować taki środek w sytuacji, gdy istnieje uzasadniona obawa naruszenia obowiązków, które wynikają z postanowienia o kontaktach.
REKLAMA
6- letni Michał na stałe zamieszkuje u matki, natomiast ojciec ma prawo kontaktowania się z nim dwa razy w tygodniu. Kobieta planuje wyjechać razem z dzieckiem na stałe za granicę i informuje ojca dziecka, że ten będzie mógł widywać się z nim dwa razy do roku. Na razie nie doszło do naruszenia przez nią obowiązku umożliwiania kontaktów dziecka z ojcem, istnieje jednak uzasadnione przypuszczenie, że to nastąpi.
2) Nakaz zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego. Środek ten będzie miał zastosowanie w przypadku, gdy zagrożenie nakazem zapłaty nie poskutkuje. Jeżeli jeden z rodziców mimo ostrzeżenia wydanego przez sąd, utrudnia lub uniemożliwia kontakty uprawnionego z dzieckiem, odpowie za to finansowo.
Przepisy nie określają jednoznacznie wysokości sumy pieniężnej, jaka w takim przypadku powinna być zasądzona. Będzie to z pewnością uzależnione od liczby i wagi naruszeń, a także od sytuacji majątkowej ukaranego.
Postanowienie sądu nakazujące zapłatę określonej sumy pieniężnej będzie od razu tytułem wykonawczym. Aby wszcząć egzekucję komorniczą, wystarczy więc przedłożenie komornikowi wniosku egzekucyjnego wraz z postanowieniem sądu.
Zwrot wydatków
W pewnych sytuacjach uprawnionemu do kontaktów z dzieckiem przysługuje wobec osoby pod której pieczą dziecko pozostaje roszczenie o zwrot poniesionych wydatków. Aby mógł tego żądać muszą wystąpić następujące przesłanki:
- poniesienie szkody przez uprawnionego do kontaktów
- szkoda wynikiem niewykonania lub niewłaściwego wykonania orzeczenia sądowego przez osobę u której dziecko stale przebywa
- poniesienie przez uprawnionego do kontaktów wydatków w celu przygotowania spotkania z dzieckiem ( np.. koszty podróży, pobytu dziecka)
- niedojście do kontaktu z dzieckiem
Zobacz również serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat