Kontakty z dzieckiem dalszej rodziny
REKLAMA
REKLAMA
Osoby legitymowane do złożenia wniosku
Dziadkowie, rodzeństwo, powinowaci w linii prostej mają prawo wystąpić do sądu o ustalenie ich kontaktów z dzieckiem, gdyby jedno z rodziców się temu sprzeciwiało. W przypadku dalszej rodziny: ciotek, wujków i innych krewnych takie wystąpienie jest możliwe pod warunkiem, że osoby te sprawowały przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem (np. dziecko bardzo często przebywało u tej osoby).
REKLAMA
Kodeks rodzinny i opiekuńczy zobowiązuje sąd do uwzględniania zdania i rozsądnych życzeń dziecka. Prawo dziecka do wysłuchania go m.in. przez sąd zapisano w Konstytucji RP i konwencji o prawach dziecka. Sąd musi wysłuchać dziecko, ale tylko gdy pozwalają na to jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości. Co do zasady wysłuchanie odbywa się poza salą rozpraw.
Wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem
Rozpoznawanie spraw dotyczących kontaktów z dzieckiem należy do sądu opiekuńczego. Jest nim sąd rejonowy miejsca zamieszkania dziecka, którego sprawa ma dotyczyć, a gdy nie ma ono miejsca zamieszkania według miejsca jego pobytu. Takie sprawy są rozpatrywane w trybie postępowania nieprocesowego. Należy wystąpić z wnioskiem o uregulowanie kontaktów z dzieckiem oraz wskazać kiedy i w jaki sposób te kontakty miałyby się odbywać.
Zobacz również: Kiedy alimenty płacą dziadkowie i rodzeństwo
Decyzję sądu w kwestii kontaktów z dzieckiem musi poprzedzić rozprawa, o której sąd powiadamia wszystkich zainteresowanych. Sąd powinien wysłuchać przede wszystkim osobę, która ubiega się o unormowanie jej kontaktów z dzieckiem, a także osoby bliskie. Ze względu na dobro dziecka sąd może też zmienić swe wcześniejsze postanowienia, w tym dotyczące kontaktów z dzieckiem, także gdy znalazły się one w wyroku orzekającym rozwód lub separację.
Co rozumie się pod pojęciem „kontakty z dzieckiem”
Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu), bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych Śródków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA