Kiedy sąd może orzec zakaz osobistej styczności z dzieckiem
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest zakaz osobistej styczności
Przez zakaz osobistej styczności należy rozumieć nie tylko zakaz widywania się z dzieckiem, ale także wszelkie inne formy kontaktowania się z dzieckiem, np. prowadzenie korespondencji, rozmowy telefoniczne.
REKLAMA
REKLAMA
Wyjątkowo można ograniczyć osobistą styczność z dzieckiem rodzicom, którym ograniczono władzę rodzicielską poprzez umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej, placówce opiekuńczo – wychowawczej, domu dziecka. W tym przypadku sąd może ograniczyć osobistą styczność w ten sposób, że pozwoli jedynie na kontakt listowy lub telefoniczny a ograniczy osobistą styczność z dzieckiem poprzez zakaz osobistego widywania się lub ograniczenie spotkań do wyznaczonych terminów czy poprzez zakaz zabierania dziecka poza miejsce pobytu.
Jeżeli zachowanie rodzica, który ma kontakt z dzieckiem, zagraża życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu dziecka, wpływa demoralizująco na dziecko, np. rodzic jest związany z działalnością przestępczą, rodzic jest uzależniony od alkoholu, środków odurzających itp. można złożyć do sądu wniosek o zakaz lub ograniczenie osobistej styczności z dzieckiem.
Nie jest dopuszczalne zakazanie lub ograniczenie osobistej styczności z dzieckiem tego z rodziców, którego władzę rodzicielską sąd ograniczył do określonych obowiązków i uprawnień względem dziecka z tego powodu, że rodzice żyją w rozłączeniu. Nie uzasadniają ingerencji sądu w sferę osobistej styczności rodziców z dziećmi również zawieszenie władzy rodzicielskiej ani jej ograniczenie w inny sposób.
Zobacz również: Kiedy sąd orzeka o pozbawieniu władzy rodzicielskiej
Wniosek o zakaz lub ograniczenie osobistej styczności z dzieckiem
Wniosek może złożyć każdy z rodziców. Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka, a jeżeli dziecko nie ma miejsca zamieszkania to w miejscu jego pobytu. Sąd może orzec o zakazie osobistej styczności także z urzędu. Wniosek jest zwolniony z opłat sądowych.
Sąd może przywrócić możliwość widywania się rodzica z dzieckiem, jeżeli ustaną przyczyny, które były podstawą do wydania zakazu lub ograniczenia osobistej styczności.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat