REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontakt z dzieckiem po rozwodzie

Adam Janus
W wyroku rozwodowym sąd zawsze decyduje o kontaktach dziecka z rodzicem.
W wyroku rozwodowym sąd zawsze decyduje o kontaktach dziecka z rodzicem.

REKLAMA

REKLAMA

Rozwód rodziców nie przekreśla możliwości kontaktowania się z dzieckiem. W wyroku rozwodowym oraz w orzeczeniu o unieważnieniu małżeństwa sąd zawsze decyduje o sposobie utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Wychowaniu i prawidłowemu rozwojowi dziecka sprzyja utrzymywanie kontaktu z obojgiem rodziców, nawet gdy Ci nie żyją już ze sobą razem.

Władza rodzicielska a kontakty z dzieckiem

Kontakty z dzieckiem są atrybutem niezależnym od władzy rodzicielskiej. Kontakty z dzieckiem są nie tylko prawem rodziców, ale wręcz obowiązkiem. Pomimo, że drogi rodziców dziecka się rozeszły, to powinni oni ponosić ciężar wychowania małoletniego w sposób solidarny. Aby tak się stało niezbędne jest nie tylko odpowiednie prawodawstwo, orzeczenia sądów, ale przede wszystkim możliwość wyegzekwowania tych wyroków.

REKLAMA

Z pomocą w tym przychodzi Sąd Najwyższy, który w uchwale z 28.08.2008 roku przyjął postanowienia, które nakazują wydanie dziecka drugiemu rodzicowi, z którym na co dzień nie mieszka, a posiada władzę rodzicielską i prawo do kontaktów. Rodzic ten powinien później odprowadzić dziecko do drugiego rodzica.

Konwencja dotycząca kontaktów z dziećmi

Konwencja dotycząca kontaktów z dziećmi została przyjęta 3.05.2002 roku. Ratyfikowała ją także przez Polskę. Określa ona kontakty z dziećmi w bardzo szerokim ujęciu.

REKLAMA

Daje ona prawo rodzicom do kontaktów osobistych z dzieckiem, a także umożliwia im rozwijanie ich za pośrednictwem nowoczesnych środków komunikacji (za pośrednictwem internetu, telefonii komórkowej itp.). Kontakt dzięki nowoczesnej technologii nie zastępuje kontaktu tradycyjnego, ale jedynie go uzupełnia.

Konwencja daje prawo do nieskrępowanego kontaktu, niczym nie nadzorowanego. Nadzór w kontaktach z dzieckiem mógłby zostać wprowadzony tylko wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach.
Sąd może w orzeczeniu zastrzec gwarancję dla obu rodziców. Dla jednego gwarancję możliwości utrzymywania relacji z dzieckiem, natomiast dla drugiego gwarancję doprowadzenia małoletniego z powrotem do miejsca zamieszkania. To zabezpieczenie z perspektywy osoby, która dąży do kontaktu z małoletnim obejmuje możliwość wprowadzenia nadzoru nad kontaktami, pokrycia kosztów podróży dziecka, kaucji złożonej przez osobę z która dziecko pozostaje na co dzień – jako gwarancję, że nie przeszkodzi ona w kontaktach z małoletnim, czy też nałożenie kary pieniężnej dla osoby utrudniającej budowanie relacji z dzieckiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Interesy osoby z którą dziecko mieszka na co dzień również są zabezpieczone. Aby zabezpieczyć przed porwaniem i wywiezieniem z kraju można zobligować osobę, która kontaktuje się z dzieckiem do:

- oddania paszportów lub dokumentów tożsamości
- poręczenia majątkowego
- złożenia stosownego przyrzeczenia przed sądem
- regularnego zgłaszania się przed organ administracyjny
- przedstawienia dokumentu wydanego przez państwo w którym stwierdza się wykonalność orzeczenia o kontaktach, władzy rodzicielskiej
- kontaktowania się z dzieckiem tylko w wyznaczonych miejscach


Czym sąd powinien się kierować orzekając o kontaktach rodzica z dzieckiem?

Sąd orzekając o kontaktach z dzieckiem powinien kierować się zasadą dobra dziecka. Jeżeli rodzice porozumieli się w kwestii kontaktów, to sąd powinien przychylić się do ich porozumienia. Wreszcie też sąd powinien uwzględnić wolę samego dziecka, jeżeli tylko osiągnęło ono wiek w którym jest w stanie samodzielnie ją wyrazić.
Kontaktowanie z dzieckiem to nie tylko przebywanie z nim, ale także porozumiewanie się za pomocą nowoczesnej technologii.

Zmiany w zakresie polityki kontaktów rodziców z dzieckiem

REKLAMA

Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości przewiduje daleko idące zmiany w systemie. Nowa procedura ma być efektywniejsza od poprzedniej. Gdy jeden rodzic będzie utrudniał wykonanie orzeczenia sądu w zakresie kontaktów, to będzie można nałożyć na niego grzywnę, która nie trafi do państwa, ale do kieszeni drugiego rodzica. Nie będzie górnej granicy tej grzywny. Wymierzając ją sąd opiekuńczy będzie się kierować sytuacją majątkową osoby ukaranej. To rozwiązanie odciąży Policję, która nie będzie już wikłana w skomplikowane spory rodzinne, tylko będzie mogła zająć się swoimi ustawowymi obowiązkami.

To rozwiązanie jest bardzo nowatorskie. Szkoda tylko, że państwo musi się uciekać do takich metod, aby zapewnić dziecku możliwość kontaktowania się z własnymi rodzicami. Niestety, ale większość rodziców utrudniając kontakt dziecku z drugim rodzicem nie rozumie, że w rzeczywistości najbardziej traci na tym nie drugi rodzic, a dziecko.

Zobacz też: Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Zadaj pytanie: Forum

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA