REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczepienia ochronne dzieci

Diana Wawrzusiszyn
Szczepienia ochronne dzieci /fot. Fotolia
Szczepienia ochronne dzieci /fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak walczy z falą dezinformacji, która pojawiła się wokół tematu szczepień. Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem szczepienie ochronne jest obowiązkowe, a o zrezygnowaniu ze szczepienia dziecka dowie się Państwowa Inspekcja Sanitarna.

W ostatnim czasie toczy się żywa dyskusja w sprawie szkodliwości szczepień ochronnych. Coraz więcej rodziców rezygnuje z obowiązkowych szczepień. Tłumaczą to troską o zdrowie i życie swoich pociech. Podejmowane są argumenty o niepożądanych konsekwencjach szczepień oraz o braku zagrożenia chorobami, które są już „zapomniane” (mowa tu o odrze czy gruźlicy). Najbardziej skrajne tezy głoszą, że program szczepień jest celowym działaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu redukcji liczby ludności na globie. Według innych teorii następstwem szczepienia może być autyzm.

REKLAMA

Rzecznik Praw Dziecka walczy z dezinformacją

Nic dziwnego, że pojawia się tak wiele głosów w sprawie. Problem dotyka zdrowia i życia dzieci. Rodzice zaczynają podchodzić bardziej odpowiedzialnie do tej kwestii, zastanawiając się czy aby na pewno obowiązkowe szczepienie nie zaszkodzi ich dziecku. Na zainteresowanie tematem szybko odpowiedziały media, które stały się platformą do dyskusji o wadze szczepień. Jednak jak zauważa Rzecznik Praw Dziecka w dyskursie publicznym pojawiło się wiele opinii, które są po prostu szkodliwe. W erze dezinformacji coraz częściej trudno o rzetelne przedstawienie spornej kwestii, tym bardziej jak głosu w dyskusji nie zabierają eksperci. Rzecznik Praw Dziecka w specjalnym piśmie zwracał się do Ministerstwa Zdrowia i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wyrażając swoje zaniepokojenie sposobem prezentacji tego problemu w mediach publicznych i bardzo rzadkim dopuszczaniem do głosu ekspertów.

Zobacz: Dziecko i prawo

Ochrona zdrowia gwarantowana prawnie

W wirze różnorodnych opinii na temat szczepień należy przypomnieć i jasno podkreślić, że na rodzicach lub prawnych opiekunach spoczywa ustawowy obowiązek szczepienia dzieci. Podstawą prawną jest w tym wypadku art. 5 ust.1 Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi głoszący, że osoby przebywające na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej są obowiązane do poddawania się szczepieniom w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych. Ponadto w swoim oświadczeniu Rzecznik Praw Dziecka podkreśla, że prawo do ochrony zdrowia jest jednym z podstawowych praw człowieka zagwarantowany w art.68 Konstytucji RP. Szerokie umocowanie dla ochrony zdrowia dziecka dostarczają traktaty międzynarodowe, przede wszystkim Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez Zgromadzenia Ogólne ONZ w 1989 roku. W odniesieniu do dzieci, będących pod pieczą rodziców aż do momentu nabycia pełnej zdolności prawnej, należy pamiętać o specjalnym standardzie zastosowania praw człowieka. Mimo faktu, że dziecko do ukończenia osiemnastego roku życia pozostaje pod prawną opieką rodziców, to nie jest ich własnością i rodzice muszą stosować się do wytycznych narzuconych przez państwo, w tym obowiązkowych szczepień. W Polsce określono kalendarz szczepień obowiązkowych, które powinny być wykonane u każdego dziecka.

Zobacz: Prawa dziecka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niesubordynacja

REKLAMA

Rodzice, którzy nie wywiążą się z obowiązku szczepienia swojego dziecka muszą liczyć się z konsekwencjami. W pierwszej kolejności otrzymają powiadomienia i wezwania do stawienia się z dzieckiem w ośrodku zdrowia. Następnym krokiem jest poinformowanie sanepidu przez zakład opieki zdrowotnej o niewywiązywaniu się rodziców w narzuconych na nich obowiązków. Jednak sanepid nie może nakazać rodzicom, aby zaszczepili swoje dziecko. Sąd Najwyższy wydał wyrok w tej sprawie. Uznał w nim, że nie ma podstaw do wydania przez organy sanitarne decyzji administracyjnej. Obowiązek poddania dziecka szczepieniu ochronnemu wynika wprost z ustawy i nie musi być potwierdzony decyzją administracyjną. Organy sanitarne nie mają podstaw do wydawania w tym przedmiocie decyzji administracyjnych. Wobec powyższego brak jest też przesłanek do uznania, aby organem właściwym do prowadzenia egzekucji był powiatowy inspektor sanitarny.

O fakcie niepoddania obowiązkowym szczepieniom dzieci, powiatowa Stacja Epidemiologiczno-Sanitarna może zawiadomić sąd opiekuńczy. W celu sprawdzenia sytuacji opiekuńczo – wychowawczej małoletniego sąd wszczyna postępowanie w przedmiocie ograniczenia władzy rodzicielskiej.

Także Kodeks wykroczeń w art.115 podaje konsekwencje niepoddania się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu przeciwko gruźlicy lub innej chorobie zakaźnej. Osoba uchylająca się od tego obowiązku podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Zobacz: Władza rodzicielska

Podstawa prawna:

-Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z dnia 5 grudnia 2008 r. (Dz.U. Nr 234, poz. 1570) z późniejszymi zmianami

- Ustawa z dnia 20 maja 1971 Kodeks wykroczeń (Dz.U 1971 Nr 12 poz. 114) z późniejszymi zmianami

-Wyrok SN - Izba Karna z dnia 8 stycznia 2016 r. V KK 306/15

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Problemy z e-Doręczeniami. Radca prawny: nie ma pewności, że pisma dotrą w terminie. Papierowe listy polecone ratują sytuację

System e-Doręczeń działa wolno, co rodzi obawy o terminowe doręczanie przesyłek – wskazała radca prawny Magdalena Kordas w rozmowie z PAP. Poczta Polska 21 stycznia 2025 r. zapowiedziała zmiany, które mają przyspieszyć działanie systemu. Wsparcie Poczcie Polskiej zaoferował Centralny Ośrodek Informatyki (COI), o czym poinfomował w komunikacie.

Co wpływa na wysokość emerytury? Głównie długość okresów składkowych ale także dzień zakończenia pracy ma znaczenie

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest to ile zgromadziłeś na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Ale znaczenie ma także dzień rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę.

Ceny masła - jak będzie w 2025 roku? Średnio za kostkę: 8-9 zł, czy raczej 9-11 zł? Duże różnice między sklepami

W 2024 r. masło w sklepach przeżyło prawdziwą „huśtawkę cenową”. Od ponad 14% spadków do 37% wzrostów. Było też mniej promocji niż rok wcześniej. A co nas czeka w 2025 roku? Masło stanieje, czy będzie droższe?

REKLAMA

Ile podatku trzeba zapłacić za komórkę? To zależy. Kolejna niespodzianka po nowelizacji. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Sąd: Emerytka z 2010 r. nie może skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

Jest zamieszanie w sprawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Emeryci nie wiedzą, czy podlegają pod ten wyrok, czy nie. I niekiedy niepotrzebnie składają wnioski o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS, a po decyzji odmownej kierują odwołanie do sądu okręgowego.

Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

Ukradł pieniądze z puszek WOŚP i wydał je na alkohol. Teraz grozi mu wysoka kara

35-latek okradł trzy puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdujące się w jednym z supermarketów w Ostrołęce. Usłyszał zarzuty.

REKLAMA

SN: Jak zasiedzieć współudział w działce? Trzeba stanowczo demonstrować, że działka jest moja

Zasiedzenie cudzego udziału w działce tylko wtedy, gdy posiadacz tego udziału zachowywał się jak właściciel działki (ma przecież tylko ułamek jej własności). Uważał siebie za wyłącznego właściciela nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności i dawał termu wyraz na zewnątrz. Nie ma znaczenia, że np. Anna miała 60% udziałów w działce, a Piotr 40%. I tak Piotr może zasiedzieć 60% należące do Anny. Musi się tylko zachowywać jakby całość należała do niego (np. ogrodzić, postawić jakieś budowle, dostać zezwolenia na prace z urzędu).

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd?

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd? Jeszcze w sierpniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz informował o założeniach programowych projektu PSL dotyczącego wychowania patriotycznego w szkołach.

REKLAMA