Jakie kary grożą uczniom
REKLAMA
REKLAMA
Statut szkoły
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującymi przepisami statut szkoły określa szczegółowe zasady rekrutacji uczniów oraz ich prawa i obowiązki, w tym:
- rodzaje nagród i kar stosowanych wobec uczniów oraz tryb odwoływania się od kary,
- przypadki, w których dyrektor szkoły może wystąpić do kuratora oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia do innej szkoły,
- warunki pobytu w szkole zapewniające uczniom bezpieczeństwo, ochronę przed przemocą, uzależnieniami, demoralizacją oraz innymi przejawami patologii społecznej.
Zakazane jest jednak stosowania kar naruszających nietykalność i godność osobistą uczniów.
Kary wymierzane są uczniom, którzy nie przestrzegają praw i obowiązków wynikających z przepisów wewnątrzszkolnych, lekceważą naukę i inne obowiązki szkolne, naruszają podstawowe zasady współżycia na terenie szkoły.
Kary powszechne
Powszechnymi karami dla uczniów są
- rozmowa ostrzegawcza i upomnienie wychowawcy klasy,osobiste lub pisemne powiadomienie rodziców przez nauczycieli i wychowawcę o nagannym postępowaniu dziecka,
- upomnienie - uwaga w dzienniczku szkolnym,
- upomnienie - uwaga w dzienniku lekcyjnym,
- czasowe (za każdym razem określone) zawieszenie w wybranych prawach ucznia w tym do:
- reprezentowania szkoły w imprezach szkolnych i międzyszkolnych,
- udziału w wycieczkach klasowych oraz imprezach klasowych i szkolnych,
- zawieszenie pomocy materialnej lub rzeczowej finansowanej przez szkołę,
- pozostawienie ucznia po zajęciach dla naprawienia wyrządzonych szkód,
- upomnienie Dyrektora szkoły z pismem do rodziców,
- upomnienie Dyrektora na apelu szkolnym,
- nagana Dyrektora na apelu szkolnym,
- przeniesienie do równoległej klasy po decyzji rady pedagogicznej,
- w przypadkach drastycznych przeniesienie do innej szkoły po decyzji kuratora.
Skreślenie z listy uczniów
Najbardziej restrykcyjną karą jest kara skreślenia z listy uczniów. Uczeń może być skreślony z listy uczniów na podstawie uchwały rady pedagogicznej i po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego w przypadku:
- stwarzania sytuacji zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu uczniów i pracowników szkoły,
- dystrybucji narkotyków i środków psychotropowych oraz ich posiadania,
- używania alkoholu i środków odurzających oraz bycia pod ich wpływem na terenie szkoły i w jej obrębie,
- naruszenia godności i nietykalności osobistej innych osób (przemoc fizyczna i psychiczna, użycie niebezpiecznych narzędzi),
- wyczerpania wszystkich kar regulaminowych przewidzianych w statucie szkoły,
- notorycznego opuszczania bez usprawiedliwienia obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, a postępowanie takie powtarza się w kolejnym roku szkolnym,
- uczeń może być również skreślony w trybie natychmiastowej wykonalności bez stosowania gradacji kar w przypadku prawomocnego wyroku sądowego.
Łączenie kar
Możliwe jest łączne wymierzanie kilku kar. Kary pozbawiające uczniów korzystania z niektórych praw wymierzane są na okres do 6 miesięcy.
Za przewinienia popełnione przez grupę uczniów takie jak np. zbiorowa ucieczka z lekcji, kara może być nałożona zespołowo na całą grupę.
O każdym przypadku wymierzenia uczniowi kary, wychowawca klasy lub dyrekcja szkoły powiadamia rodziców informując o przyczynie i rodzaju nałożonej kary.
Zawieszenie kary
Wymierzona kara lub jej część może być zawieszona na okres próby, nie dłużej niż na 3 miesiące. Postanowienie o zawieszeniu kary wydaje osoba, która j ą wymierzyła. Wymierzający karę może podjąć decyzję w tej sprawie z własnej inicjatywy. Zawieszenie wykonania kary może być połączone z nałożeniem na ucznia dodatkowych obowiązków.
Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mają prawo odwołania się od kary przez dyrektora szkoły do Kuratorium Oświaty w ciągu 14 dni od dnia wydania decyzji.
Zadaj pytanie: Forum
Zobacz serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat