300 zł wyprawki na dobry start w roku szkolnym 2018/2019 – pytania, odpowiedzi
REKLAMA
REKLAMA
Jakie kryterium dochodowe należy spełniać, aby otrzymać wsparcie?
REKLAMA
Program zakłada, iż ze świadczenia będą mogły skorzystać wszystkie osoby uprawnione bez względu na dochód.
Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach
Czy wniosek można złożyć przez internet?
Tak, jest to możliwe. Od 1 lipca 2018 r. wniosek może zostać złożony drogą elektroniczną za pomocą portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od 1 sierpnia o świadczenie będzie można wnioskować również w formie papierowej, składając odpowiednie dokumenty osobiście lub wysyłając je pocztą na adres organu. Za obsługę programu "Dobry start" będą odpowiedzialne jednostki zajmujące się dotychczas świadczeniami "Rodzina 500+".
Mój synek w tym roku rozpocznie naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Czy otrzymamy na niego świadczenie?
Tak, program obejmuje uczniów rozpoczynających naukę w roku szkolnym 2018/2019. Jest to pierwszy rok obowiązywania programu "Dobry start". Świadczenie ma przysługiwać na rozpoczynające rok szkolny dzieci w do ukończenia 18. roku życia, a w przypadku kontynuacji rozpoczętej przed 18. rokiem życia nauki również do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych granica wiekowa to 24. rok życia.
Czy pieniądze otrzymamy jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego?
Wniosek warto złożyć wcześniej, aby świadczenie otrzymać we wrześniu 2018 r. W przypadku złożenia dokumentów w lipcu lub sierpniu, wypłata świadczenia powinna nastąpić do końca września. Jeżeli złożymy wniosek później, świadczenie zostanie wypłacone w terminie dwóch miesięcy. Informacja o przyznaniu dofinansowania zostanie przesłana na nasz adres e-mail. W przypadku niepodania adresu poczty elektronicznej, przy składaniu wniosku zostaniemy poinformowani o możliwości osobistego odbioru informacji. Świadczenie zostanie wypłacone także pomimo nieodebrania informacji o jego przyznaniu.
Pieniądze będą wypłacane raz w roku w kwocie 300 zł na każde z uprawnionych dzieci
Mój były mąż nie mieszka z nami. Mimo to twierdzi, że jeśli pierwszy złoży wniosek o wyprawkę na nasze dzieci, to pieniądze zostaną mu wypłacone. Czy ma rację?
Nie, w przypadku zbiegu prawa rodziców do świadczenia dobry start, świadczenie to wypłaca się temu z rodziców, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem.
W wyroku rozwodowym sąd ustanowił opiekę naprzemienną nad naszą córką. Który z rodziców będzie w takiej sytuacji uprawniony do otrzymania świadczenia?
W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia dobry start ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego świadczenia dobry start.
Podstawa prawna:
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (z dnia 7 maja 2018 r.) - etap legislacyjny: konsultacje publiczne
Polecamy serwis: Edukacja
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA