Małoletni mogą kontynuować edukację razem z dorosłymi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo edukacji planuje ułatwić w ten sposób zdobycie edukacji osobom, którzy ze względu na długotrwałą chorobę, rekonwalescencję, ze względu na konieczność korzystania z zabiegów rehabilitacyjnych, bądź też małoletnim matkom, którym obowiązki macierzyńskie przeszkodziły w kontynuowaniu edukacji wspólnie ze swoimi rówieśnikami.
Nauka w szkołach dla dorosłych odbywa się w systemie zaocznym, co dwa tygodnie w weekendy. Takie rozplanowanie układu zajęć jest szczególnie korzystne dla osób małoletnich, które z różnych względów nie mogły kontynuować nauki razem ze swoimi rówieśnikami.
REKLAMA
Nadal do szkół dla dorosłych będą uczęszczać uczniowie, którzy mają opóźnienie w cyklu kształcenia i nie są w stanie skończyć edukacji w normalnym toku w szkole podstawowej bądź gimnazjum. Dołączą do nich małoletni, którzy ukończyli 16 lub 15 lat, ale ze względu długotrwałą chorobę, długą rehabilitację, rekonwalescencje, bądź ze względu na obowiązki macierzyńskie nie byli w stanie kontynuować edukacji w normalnym toku.
Rozporządzenie umożliwia też przyjmowanie do szkół dla dorosłych tych osób, które ukończyły 15 lat i przebywają aktualnie w zakładach karnych lub aresztach śledczych. Razem z dorosłymi naukę w szkołach dla dorosłych będą mogły kontynuować osoby, które ukończyły 15 lat i są uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy
Podstawa prawna:
Rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 29 grudnia 2009 r. sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat (Dz.U. z 2010 r. nr 2, poz. 3).
Zobacz serwis: Edukacja
Zobacz także: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat