Zaświadczenie o dysleksji będzie obowiązywało do końca edukacji
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest dysleksja?
Dysleksja jest zaburzeniem, które objawia się trudnościami w nauce czytania i pisania u dzieci. Dzieci mające tego typu nie są opóźnione - są normalnie rozwinięte intelektualnie. Nie jest to też spowodowane problemami natury zdrowotnej (np. kłopoty z narządami wzroku, słuchu etc). Na dysleksję cierpi do kilkunastu procent naszej populacji.
REKLAMA
Obecne trudności dyslektyków
W obecnym stanie prawnym dziecko dotknięte dysleksją jest zobowiązane do stawiania się w poradni
psychologiczno-pedagogicznej kilkukrotnie w toku całej edukacji. Wizyty w poradni mają charakter kontrolny, ale praktyka pokazuje, że poszczególne kontrole nic nowego nie wnoszą do jej korekcji, czy rozwoju małoletniego. specjalnie nie różnią się od poprzednich. W związku z tym nie ma potrzeby, aż tak częstego kontrolowania dziecka.
Nowe rozwiązania
Od września raz wydane zaświadczenie będzie ważne przez resztę edukacji. Zdiagnozowanie dysleksji powinno mieć miejsce w szkole podstawowej. Po uzyskaniu zaświadczenia o dysleksji będzie można powoływać się na nie przez resztę edukacji. W związku z tym dziecko zdobywszy takie zaświadczenie w szkole podstawowej będzie mogło legitymować się nim w toku nauki w gimnazjum, liceum, czy na studiach.
Zadaj pytanie: Forum
Zobacz serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat