Po wsparcie bezpośrednio do Ośrodka Pomocy Społecznej
REKLAMA
REKLAMA
Sejm znowelizował ustawę o systemie oświaty, na podstawie której kierownicy ośrodków pomocy społecznej będą mogli być delegowani do przyznawania indywidualnych świadczeń pomocy materialnej dla uczniów. Świadczenia będą wypłacane w postaci stypendiów i zasiłków szkolnych. Będą je otrzymywali najbiedniejsi uczniowie, celem wyrównania warunków i szans edukacyjnych.
W obecnym stanie prawnym prawo do przyznawania indywidualnych świadczeń pomocy materialnej dla uczniów mają odpowiednio prezydent, burmistrz lub wójt. W praktyce wnioski o przyznanie pomocy materialnej przyznawali pracownicy socjalni z ośrodka pomocy społecznej. Tworzyła się fikcja prawna, która do wykonania jednego zadania angażowała, aż dwie jednostki. Należy pamiętać, że kompetencją Ośrodka Pomocy Społecznej jest przyznawanie zapomóg na wypadek zdarzenia losowego.
Nowe prawo spowoduje, że prezydent, burmistrz lub wójt od razu upoważnią kierownika ośrodka pomocy społecznej do rozpatrywania wniosków i wypłaty świadczeń pomocy materialnej. Spowoduje to odciążenie tych organów samorządu terytorialnego od wykonywania zadań, do których idealnie nadają się ośrodki pomocy społecznej. Ośrodki są znacznie lepiej przygotowane merytorycznie do wykonywania tych zadań i bardzo często znacznie lepiej znają sytuację materialną poszczególnych rodzin, niż prezydent, wójt czy burmistrz.
Obecnie nowelizacją ustawy zajmuje się Senat. Jako, że nowelizacja ustawy wejdzie w życie 14 dni od momentu ogłoszenia, należy spodziewać się że wejdzie w życie od marca.
REKLAMA
Zobacz serwis: Dziecko i prawo
Zobacz: Pomoc Społeczna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat