Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd?

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Zamek Królewski, Warszawa, wycieczka szkolna / Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd / shutterstock

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd? Jeszcze w sierpniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz informował o założeniach programowych projektu PSL dotyczącego wychowania patriotycznego w szkołach.

Projekt ten zakłada wprowadzenie do szkół nowego programu. Zdaniem projektodawców, ma on na celu pielęgnowanie tradycji w młodym pokoleniu. Szef MON jeszcze w sierpniu tłumaczył, że ten program nie będzie jednym przedmiotem, tylko dużo szerszym programem. Celem programu jest przedstawienie współczesnych aspektów patriotyzmu w kontekście obronności i gospodarki kraju.

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026?

Wśród rozwiązań zaproponowanych w ustawie wychowaniu patriotycznym znalazły się także obowiązkowe wycieczki szkolne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W projekcie wskazano, że szkoły ponadpodstawowe będą obowiązane do zorganizowania dla uczniów kształcących się w tych szkołach w formie dziennej wycieczek do miejsc związanych z polskimi tradycjami wolnościowymi, demokratycznymi i modernizacyjnymi oraz materialnym i niematerialnym dziedzictwem narodowym, a także jednostek wojskowych i przedsiębiorstw. Ustalenie listy miejsc, do których obowiązkowo powinny udawać się uczniowie szkół ponadpodstawowych – zgodnie z projektem ustawy – będzie jednym z zadań Komisji Edukacji Narodowej. W uzasadnieniu do projektu wskazano, że na liście powinny znaleźć się następujące obiekty: Zamek na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Historii Polski, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku czy Muzeum Stutthof.

To samo dotyczy szkół podstawowych, które będą zobowiązane do zorganizowania dla uczniów kształcących się w tych szkołach, wycieczek do miejsc określonych przez organy wskazane w art. 78. Jednak – jak wskazano w uzasadnieniu – ich wycieczki i wyjścia powinny uwzględniać miejsca ważne, ale znajdujące się w okolicy danej szkoły. W uzasadnieniu do projektu wskazano, że listę takich miejsc dla uczniów klas I-III szkół podstawowych powinna ustalać powiatowa rada oświatowa, zaś dla uczniów klas IV-VIII - wojewódzka rada oświatowa. Zgodnie z projektem, nowe przepisy wprowadzające wychowanie patriotyczne do szkół miałyby wejść w życie od 1 września 2025 roku, co oznaczałoby, że program obowiązywałby już w roku szkolnym 2025/2026.

Co dzieje się z projektem?

Jeszcze na początku sierpnia ministra edukacji Barbara Nowacka pytana na temat wychowania patriotycznego, wskazywała, że w szkołach już takowe jest i to "świetnie prowadzone". Wskazała, że w ogłoszonych w czerwcu priorytetach polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025 wychowanie obywatelskie i wychowanie patriotyczne wpisano w punkcie drugim: "Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna".

Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie Sejmu, na dzień 21 stycznia 2025 r. projekt ten w dalszym ciągu czeka na I czytanie w sejmowej komisji Edukacji i Nauki. Jak wynika z harmonogramu prac komisji, Komisja Edukacji i Nauki najpierw zajmie się jednak czymś innym. W czwartek, 23 stycznia komisja rozpatrzy informację Ministra Edukacji na temat przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac nad wprowadzeniem nowego przedmiotu Edukacja Obywatelska. Zgodnie z założeniami zaprezentowanymi jeszcze w zeszłym roku, przedmiot ten ma zastąpić HiT i składać się ma z trzech obowiązkowych elementów: wiedzy i umiejętności, prawdziwych działań obywatelskich oraz projektu edukacyjnego. Nowy przedmiot ma zacząć obowiązywać od roku szkolnego 2025/2026.

Prawo
Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?
21 sty 2025

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Problemy z e-Doręczeniami. Radca prawny: nie ma pewności, że pisma dotrą w terminie. Papierowe listy polecone ratują sytuację
21 sty 2025

System e-Doręczeń działa wolno, co rodzi obawy o terminowe doręczanie przesyłek – wskazała radca prawny Magdalena Kordas w rozmowie z PAP. Poczta Polska 21 stycznia 2025 r. zapowiedziała zmiany, które mają przyspieszyć działanie systemu. Wsparcie Poczcie Polskiej zaoferował Centralny Ośrodek Informatyki (COI), o czym poinfomował w komunikacie.

Co wpływa na wysokość emerytury? Głównie długość okresów składkowych ale także dzień zakończenia pracy ma znaczenie
21 sty 2025

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest to ile zgromadziłeś na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Ale znaczenie ma także dzień rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę.

Ceny masła - jak będzie w 2025 roku? Średnio za kostkę: 8-9 zł, czy raczej 9-11 zł? Duże różnice między sklepami
21 sty 2025

W 2024 r. masło w sklepach przeżyło prawdziwą „huśtawkę cenową”. Od ponad 14% spadków do 37% wzrostów. Było też mniej promocji niż rok wcześniej. A co nas czeka w 2025 roku? Masło stanieje, czy będzie droższe?

Ile podatku trzeba zapłacić za komórkę? To zależy. Kolejna niespodzianka po nowelizacji. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku
21 sty 2025

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Sąd: Emerytka z 2010 r. nie może skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.
21 sty 2025

Jest zamieszanie w sprawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Emeryci nie wiedzą, czy podlegają pod ten wyrok, czy nie. I niekiedy niepotrzebnie składają wnioski o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS, a po decyzji odmownej kierują odwołanie do sądu okręgowego.

Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?
21 sty 2025

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

Ukradł pieniądze z puszek WOŚP i wydał je na alkohol. Teraz grozi mu wysoka kara
21 sty 2025

35-latek okradł trzy puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdujące się w jednym z supermarketów w Ostrołęce. Usłyszał zarzuty.

SN: Jak zasiedzieć współudział w działce? Trzeba stanowczo demonstrować, że działka jest moja
21 sty 2025

Zasiedzenie cudzego udziału w działce tylko wtedy, gdy posiadacz tego udziału zachowywał się jak właściciel działki (ma przecież tylko ułamek jej własności). Uważał siebie za wyłącznego właściciela nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności i dawał termu wyraz na zewnątrz. Nie ma znaczenia, że np. Anna miała 60% udziałów w działce, a Piotr 40%. I tak Piotr może zasiedzieć 60% należące do Anny. Musi się tylko zachowywać jakby całość należała do niego (np. ogrodzić, postawić jakieś budowle, dostać zezwolenia na prace z urzędu).

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd?
21 sty 2025

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd? Jeszcze w sierpniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz informował o założeniach programowych projektu PSL dotyczącego wychowania patriotycznego w szkołach.

pokaż więcej
Proszę czekać...