Zmiany w terminach ferii zimowych. MEN wyjaśnia powody decyzji

Zmiany w terminach ferii zimowych. MEN wyjaśnia powody decyzji / ShutterStock

MEN wprowadza zmiany w terminach ferii zimowych, które zaczną obowiązywać od roku szkolnego 2025/2026. Resort tłumaczy, że nowe grupy województw, mające ferie w tych samych terminach, zostały zaprojektowane w odpowiedzi na postulaty rodziców, organizacji turystycznych i parlamentarzystów.

Od przyszłego roku szkolnego uczniów czekają nowe zasady podziału terminów ferii zimowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że zmiany wynikają z licznych wniosków rodziców i parlamentarzystów, a także analiz liczby uczniów w poszczególnych województwach. Resort podkreśla, że celem jest lepsze dostosowanie terminów do potrzeb rodzin oraz sektora turystycznego. Sprawdź, co zmieni się w organizacji zimowego wypoczynku.

MEN wprowadza nowe zasady podziału ferii zimowych w szkołach

MEN udzieliło wyjaśnień, czym podyktowane są zmiany, które będą obowiązywać już od przyszłego roku szkolnego. "W związku z powtarzającymi się od kilku lat prośbami i wnioskami obywateli, a także wystąpieniami parlamentarzystów Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło propozycję nowych grup województw, w których uczniowie będą mieli ferie w tym samym terminie" - odpowiedział resort edukacji.

Jak wyjaśnił, kierowano się porównywalną łączną liczba uczniów w poszczególnych grupach województw. Zaznaczono, że nieco mniejsza liczba uczniów dotyczy grupy z województwem mazowieckim, które w opinii rodziców i organizacji turystycznych najliczniej korzysta z form wypoczynku zimowego. "Zmiana w składzie dotychczasowych grup spowodowuje, że w niektórych sąsiadujących ze sobą województwach ferie będą trwały w tym samym terminie (co pozwoli zrealizować często zgłaszany postulat rodziców)" - przekazało MEN.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego. Minister edukacji ogłasza terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw. Ma je podać nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe.

MEN podało terminy ferii roku szkolnym 2025/2026. Odbędą się w trzech terminach

W czerwcu ub.r. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że w roku szkolnym 2025/2026 ferie zimowe będą w trzech terminach:

  • od 19 stycznia do 1 lutego 2026 r. ferie będą mieli uczniowie z województw: mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego,
  • od 2 lutego do 15 lutego 2026 r. z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego i opolskiego, a
  • od 16 lutego do 1 marca 2026 r. z województw: podkarpackiego, lubelskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i śląskiego.

MEN poinformowało również, że w kolejnych latach zostanie zachowana zasada rotacji grup województw, tzn. grupa, która w 2026 r. będzie miała ferie w ostatnim terminie, w 2027 r. będzie je miała w pierwszym terminie itd. "Ponadto z uwagi na fakt, że od 2011 r. dzień 6 stycznia został przywrócony jako dzień wolny od pracy, nie ma już uzasadnienia dla odrębnego terminu ferii na terenie województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego" - dodał resort.

Jak było z feriami zimowymi dotychczas?

Od roku szkolnego 2003/2004 województwa zostały podzielone przez ministra edukacji na cztery grupy, w których ferie odbywają w kolejnych następujących po sobie czterech terminach. Wprowadzono też wówczas zasadę, że terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku ich termin w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego, a w kolejnym – na drugą połowę lutego. Z tej reguły wyłączono woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są na przełomie stycznia i lutego (częściowo pokrywają się z terminem dla pierwszej grupy województw i częściowo dla drugiej).

Wcześniej minister edukacji podawał tylko terminy ferii. O tym, które województwa mają ferie w danym terminie decydowali samodzielnie poszczególni kuratorzy oświaty. W efekcie bywało tak, że większość województw miała ferie w tym samym terminie, podczas, gdy w pozostałych pojedyncze.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Prawo
Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?
17 sty 2025

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna
17 sty 2025

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

MOPS: Rząd może naprawić błąd w (starym) świadczeniu pielęgnacyjnym
17 sty 2025

Od 10 lat trwa pat ze świadczeniem pielęgnacyjnym. Trybunał Konstytucyjny w 2014 r. uznał, że świadczenie to należy się także osobie, która już jako starzec została osobą niepełnosprawną. Kolejne Sejmy nie zmieniły przepisu, z którego wynika, że tylko niepełnosprawność powstała w młodości może być podstawą świadczenia pielęgnacyjnego. Wyrok TK ignorują MOPS. Nie mogą jednak powiedzieć, że przecież postępują w zgodzie z przepisem, którego Sejm nie zmienił (ignorując wyrok TK). Pracownicy MOPS nie mogą tam mówić, gdyż wielu lat MOPS seryjnie przegrywają sprawy przed NSA, który nakazuje im stosować wyrok TK. a nie art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Kupujesz używane rzeczy na Vinted, OLX i Allegro? Urząd skarbowy zapuka do Ciebie, jeśli nie zapłacisz podatku. Trwają kontrole
17 sty 2025

Sprzedaż i kupno rzeczy używanych na portalach typu Vinted, Allegro, czy OLX odbywa się pod czujnym okiem organów podatkowych. Jednak nie tylko sprzedawcy musza się martwić tym, czy dopełnili wymaganych obowiązków. Podatki muszą też płacić nabywcy.

10.000 zł za zezłomowanie samochodu spalinowego. Jak je dostać? Środki pochodzą z KPO, a nabór wniosków wystartuje w lutym
17 sty 2025

Program Mój Elektryk ma na celu wsparcie i rozwój elektromobilności. Środki na jego sfinansowanie pochodzą z KPO. Można dostać m.in. 10.000 zł za zezłomowanie samochodu spalinowego. Jednak to nie koniec dopłat. Nabór wniosków niedługo wystartuje.

Jakie wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami? Trwają prace nad wprowadzeniem nowych usług
17 sty 2025

Asystencja osobista ma umożliwić precyzyjne kierowanie usług do osób z niepełnosprawnościami, tak aby były one adekwatnie do potrzeb. Prace nad projektem nie zostały jednak jeszcze ukończone. Część proponowanych założeń budzi wątpliwości.

Bon senioralny to nowe wsparcie. Co oznacza dla rodzin seniorów?
17 sty 2025

Bon senioralny to nowe rozwiązanie wprowadzane z myślą o wsparciu osób powyżej 75. roku życia oraz ich rodzin. Jego celem jest odciążenie zawodowo aktywnych bliskich seniorów, którzy zmagają się z wyzwaniem zapewnienia odpowiedniej opieki. Jakie korzyści przyniesie bon senioralny i kto może z niego skorzystać? Sprawdź, co oznacza ta zmiana dla Twojej rodziny.

MEN: jedna godzina religii lub etyki w tygodniu od 1 września 2025 r. Na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej
17 sty 2025

Jedna lekcja religii na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Właśnie podpisałam rozporządzenie, które wprowadza te zmiany od 1 września 2025 r. - powiedziała 17 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka.

Urlop dla poratowania zdrowia dla każdego pracownika. Trzy miesiące płatnego wolnego po spełnieniu tych warunków. Od kiedy?
17 sty 2025

Urlop dla poratowania zdrowia dla każdego pracownika po 7 latach pracy – to propozycja Związkowej Alternatywy. Czy wprowadzenie takich regulacji jest możliwe? Wzorem są uprawnienia przysługujące nauczycielom.

Jedna lekcja religii tygodniowo w szkole od 1 września 2025 r. Ministra edukacji podpisała rozporządzenie
17 sty 2025

Jedna lekcja religii lub etyki tygodniowo w szkole od 1 września 2025 r. Ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

pokaż więcej
Proszę czekać...