REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec z obowiązkową matematyką na maturze? Ten egzamin nadal jest postrachem humanistów. Trwają działania w celu jego zniesienia

matura matematyka petycja
Koniec z obowiązkową matematyką na maturze? Ten egzamin nadal jest postrachem humanistów. Trwają działania w celu jego zniesienia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2025 roku abiturienci obowiązkowo przystąpią do egzaminu z matematyki. Jednak starania o zniesienie obowiązkowej matury z matematyki nie ustają. Zwolennicy takiego rozwiązania wskazują, że matematyka to narzędzie do segregacji i eliminacji, a nie wyrównywania szans.

Matura z matematyki w 2025 roku

W 2025 roku egzamin maturalny w terminie głównym w części pisemnej i ustnej będzie odbywał się od 5 do 24 maja 2025 roku. Abiturienci obowiązkowo przystąpią do egzaminów w części pisemnej z języka polskiego, języka obcego oraz matematyki na poziomie podstawowym oraz do egzaminów w części ustnej z języka polskiego oraz języka obcego (bez określania poziomu). Aby zdać maturę będą musieli co do zasady uzyskać co najmniej 30% maksymalnej liczby punktów z tych egzaminów oraz przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym lub w przypadku języka nowożytnego na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Również w tym wypadku konieczne będzie uzyskanie co najmniej 30% maksymalnej liczby punktów. 

REKLAMA

Obowiązkowa matura z matematyki

Nieustająco wiele emocji budzi zagadnienie obowiązkowego zdawania na maturze egzaminu z matematyki. Jest on prawdziwym postrachem humanistów, którzy często twierdzą, że czas przeznaczony na przygotowanie do niego jest dla nich czasem straconym, bo uzyskana ocena nie będzie brana pod uwagę podczas rekrutacji na studia wyższe, a do matematyki już nigdy podczas dalszej edukacji nie wrócą. Egzamin z matematyki „powrócił” na maturę jako obowiązkowy w 2010 r. Od tego czasu systematycznie podejmowane są próby wykluczenia matematyki z grupy egzaminów obowiązkowych. Również obecnie na portalu petycjeonline trwa zbiórka podpisów pod petycją w sprawie zniesienia obowiązkowej matury z matematyki. Jej podstawą jest art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r., zgodnie z którym każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej. Tryb rozpatrywania petycji, wniosków i skarg określa ustawa z 11 lipca 2014 r. o petycjach. Przepisy nie określają, ile podpisów powinno się zebrać pod petycją w formie pisemnej, aby nadać jej bieg (inaczej niż np. w przypadku obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej czy uchwałodawczej). Na dzień 7 stycznia 2025 r. petycję podpisało ponad 10.000 osób. 

Matematyka to narzędzie do segregacji i eliminacji, a nie wyrównywania szans [petycja]

W jej uzasadnieniu możemy przeczytać, że zdaniem autorki, z  zawodu psychologa, matura z matematyki to narzędzie do segregacji i eliminacji, a nie wyrównywania szans. Rozwój ma bowiem wiele twarzy i nie każdy uczeń posiada predyspozycje do nauki matematyki na poziomie maturalnym, a jej obligatoryjność powoduje stres i obciążenie psychiczne, które często wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne młodzieży. W efekcie wiele osób mimo wysokiego poziomu nie osiąga wymarzonego wyniku na maturze, co ogranicza ich możliwości dalszego rozwoju edukacyjnego oraz zawodowego. W petycji zaproponowano zmianę systemu maturalnego. Język polski i język obcy miałyby być na nim zdawane bez zmian, a dodatkowy przedmiot pisemny miałby być wybierany spośród innych przedmiotów, w tym: matematyki, fizyki, chemii, geografii, biologii, historii i innych. Autorka podkreśla, że system edukacyjny powinien wspierać różnorodność talentów, a nie wymuszać jednolite kryteria oceny, które nie uwzględniają indywidualnych możliwości intelektualnych, zdolności i potrzeb uczniów. Nawiązuje również do raportów NIK, z których wynika, że przyczyna niezdanej matury z matematyki tkwi w wadliwym procesie nauczania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie zawsze trzeba czekać dwa lata na wyrok. Sąd wyda wyrok szybciej. Nie można jednak zepsuć pozwu

Sposobem na skrócenie czasu oczekiwania na wyrok sądu w Polsce jest doprowadzenie do sytuacji, kiedy nie ma potrzeby przeprowadzania rozprawy. Sąd wydaje wyrok w czasie posiedzenia niejawnego (na podstawie dostarczonych przez nas dokumentów). Nie przeszkodzi złożyć wniosku o wydanie wyroku na takim posiedzeniu. Ale prawdziwym warunkiem jest to, aby w pozwie nie było wniosku o wysłuchanie - ten wniosek z automatu zmusza sędziego do przeprowadzenia rozprawy. Brzmie skomplikowanie, ale nie jest takie.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. a składki ZUS. Tylko jednoosobowy wspólnik musi płacić składki

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą często decydują się na przekształcenie jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Główne przesłanki uzasadniające takie postępowanie to potrzeba optymalizacji podatkowej oraz chęć ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania. Ponadto, w przeciwieństwie do przedsiębiorcy jednoosobowego, wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki zdrowotnej, pod warunkiem, że w spółce występuje co najmniej dwóch wspólników. W tym artykule przedstawimy Państwu zasady objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi jedynego wspólnika spółki z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Min. A. Bodnar przed TSUE: Żaden z sędziów powołanych do SN po 2018 roku nie spełnia wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu

Polski rząd chce, aby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię co do możliwości przenoszenia sędziów Sądu Najwyższego pomiędzy izbami bez ich zgody. W dniu 8 stycznia przed TSUE rozpatrywane były pytania prejudycjalne, które dotyczyły czasowego przenoszenia sędziów Sądu Najwyższego do innych izb, bez ich zgody na podstawie art. 35 § 3 Ustawy o SN. W posiedzeniu wziął udział m.in. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, który przedstawił stanowisko rządu

Zakaz palenia w miejscu pracy, na dworcu, lotnisku i na plaży. Polska poparła unijną rekomendację. Od kiedy zaczną obowiązywać zakazy?

Palenie w miejscach publicznych nieustająco rozgrzewa opinię publiczną. I choć o wprowadzenie w tym zakresie zmian nie jest łatwo, to jednak Polska poparła unijną rekomendację dotyczącą zakazu palenia w miejscach publicznych i wychowania pokolenia całkowicie wolnego od tytoniu.

REKLAMA

PFRON: Dodatek do prądu. Zaświadczenie z ośrodka domowego leczenia tlenem lub ośrodka wentylacji domowej [wzór w SOW]

Od 2 stycznia 2025 r. osoby niepełnosprawne ponoszące podwyższone wydatki na prąd w związku z wentylacją mechaniczną mogą składać wnioski o przyznanie i wypłatę dodatku do prądu. PFRON: Dodatek do prądu nie wymaga 10% udziału własnego. Problem jest z zaświadczeniem. Nie ma minimalnego stopnia niepełnosprawności (jako warunek otrzymania dofinansowania). Jest za inne poważne ograniczenie - osoba niepełnosprawna musi korzystać z nielicznych w Polsce ośrodków medycznych zajmujących się wentylacją mechaniczną. 

Wiadomo, kiedy odbędą się wybory prezydenckie

Wiadomo, kiedy odbędą się wybory prezydenckie. Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Jeśli konieczna będzie druga tura, będzie ona 1 czerwca. Poinformował o tym marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Szkoły artystyczne: Rewolucyjne zmiany w maturach 2026 r.

Szkoły artystyczne: Rewolucyjne zmiany w maturach 2026 r. Zmiany mają wejść w życie 1 września 2025 r. Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego w tej sprawie.

Dodatkowe pieniądze dla tych emerytów. MRPiPS naprawia błędy. ZUS ponownie ustali wysokość emerytur. Ile można zyskać?

Przed przejściem na emeryturę każdego roku ubezpieczeni zadają sobie to samo pytanie – który miesiąc roku jest na to najlepszy? Nie każdemu jednak udaje się uchronić przed niekorzystnym naliczeniem emerytury. Szczególną grupą są w tym zakresie czerwcowi emeryci z lat 2009–2019.

REKLAMA

Renta wdowia: dla kogo, limity, gdzie złożyć wniosek? Złożono już ponad 33,7 tys. wniosków

Renta wdowia: dla kogo, limity, gdzie złożyć wniosek. Według danych Zakładu, do ZUS wpłynęło ponad 33,7 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią. Z informacji przesłanych przez ZUS wynika, że najwięcej wniosków złożono w placówkach ZUS.

Co przysługuje na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności? [Przykłady]

Orzeczenie o niepełnosprawności jest ważnym dokumentem, który uprawnia do wielu świadczeń. Jakich formalności powinni dopełnić rodzice? O jakie świadczenia można ubiegać się na dziecko z niepełnosprawnością? Oto przykładowe formy wsparcia i kwoty aktualne na 2025 rok.

REKLAMA