Zmiany na egzaminie ósmoklasisty. MEN deklaruje, że wejdą w życie jeszcze w roku szkolnym 2024/2025. To ważne dla wszystkich zdających.

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
MEN egzamin uczeń / Zmiany na egzaminie ósmoklasisty. MEN deklaruje, że wejdą w życie jeszcze w roku szkolnym 2024/2025. To ważne dla wszystkich zdających. / Shutterstock

Egzamin ósmoklasisty – MEN pracuje nad wprowadzeniem zmian ważnych dla wszystkich zdających. Wejdą w życie już w roku szkolnym 2024/2025. Skąd pomysł na tak szybkie wprowadzenie zmian? Mają związek z sygnalizowanymi przez CKE masowymi praktykami.

Egzamin ósmoklasisty jest owiany złą sławą

Egzamin ósmoklasisty to ważny punkt na ścieżce edukacyjnej każdego ucznia. Jest to pierwszy tak duży i poważny sprawdzian wiedzy i choć nie można go nie zdać, a uzyskany wynik nie wpływa na możliwość ukończenia edukacji na poziomie podstawowym, to jednak ma on istotne znaczenie dla tego, w jakim kierunku będzie zmierzała dalsza edukacja ucznia. Dodatkowo egzamin ten jest owiany złą sławą, był krytykowany od momentu wprowadzenia go, a rozpoczęcie każdego kolejnego roku szkolnego niezmiennie wiąże się z dyskusją o konieczności wprowadzenia w tym zakresie zmian. Taki brak stabilizacji i nieustanne „straszenie” ósmoklasistów sprawia, że zarówno uczniowie, jak i ich rodzice odczuwają uzasadniony niepokój związany z koniecznością przystąpienia do tego egzaminu.

W roku szkolnym 2024/2025 egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach od 13 do 5 maja. Jak wynika z harmonogramu przygotowanego przez MEN, 13 maja ósmoklasiści napiszą egzamin z języka polskiego, 14 maja z matematyki, a 15 maja z języka obcego nowożytnego. Dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do niego w terminie głównym, przypadnie na dni od 10 do 12 czerwca 2025 r. Termin ogłoszenia wyników wyznaczono na 4 lipca 2025 r.

Ważne zmiany dla wszystkich zdających – przedłużenie czasu trwania egzaminu

Choć rok szkolny 2024/2025 już trwa i uczniowie zbliżają się do półmetka nauki, to wszystko wskazuje na to, że resort postanowił zrobić niespodziankę ósmoklasistom i wprowadzić ważne dla wszystkich zdających zmiany. Toczą się bowiem prace nad rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 2 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Celem jest m.in. przedłużenie czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu, tj. z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, o około 25% dotychczasowego czasu trwania. Oznacza to więc, że egzamin z języka polskiego miałby trwać 150 minut (dotychczas 120 minut), z matematyki 125 minut (dotychczas 100 minut), z języka obcego 110 minut (dotychczas 90 minut). Czas trwania egzaminu zostały więc wydłużony odpowiednio o 30, 25 i 20 minut.

Dlaczego MEN zdecydował się na zmiany

Skąd pomysł na wprowadzenie tego rodzaju zmiany? MEN podkreśla, że nie ma on związku ani ze zwiększeniem zakresu wymagań egzaminacyjnych, ani ze zwiększeniem liczby zadań egzaminacyjnych. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, dłuższy czas trwania egzaminu pozwoli zdającym na większą swobodę w gospodarowaniu czasem podczas rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami czy też dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Poprawi również sytuację osób, które w dniu egzaminu natrafiły na nieoczekiwane wcześniej trudności, np. z koncentracją uwagi, czy też z radzeniem sobie ze stresem egzaminacyjnym. Warto zwrócić uwagę na to, że zgodnie z obecnie obowiązującym § 19 ust. 3 rozporządzenia, do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty nie wliczano czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez zdającego poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Po wprowadzeniu w tym zakresie zmian, w ramach proponowanego, dłuższego czasu trwania egzaminu, zdający będzie przenosił również odpowiedzi na kartę odpowiedzi oraz sprawdzał poprawność ich przeniesienia.

CKE sygnalizowało te masowe praktyki

Jednak czy jedynym powodem wprowadzenia planowanych zmian jest więc chęć poprawienia komfortu pracy zdających egzamin uczniów? Ministerstwo Edukacji Narodowej nie ukrywa, że zmiana ma również związek z sygnalizowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, okręgowe komisje egzaminacyjne czy Podlaski Związek Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie praktykami masowego ubiegania się zdających o wydanie zaświadczeń lekarskich, na podstawie których dostosowuje się warunki przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty polegające na odpowiednim przedłużeniu czasu przewidzianego na przeprowadzenie tego egzaminu.

Prawo
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. a składki ZUS
08 sty 2025

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą często decydują się na przekształcenie jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Główne przesłanki uzasadniające takie postępowanie to potrzeba optymalizacji podatkowej oraz chęć ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania. Ponadto, w przeciwieństwie do przedsiębiorcy jednoosobowego, wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki zdrowotnej, pod warunkiem, że w spółce występuje co najmniej dwóch wspólników. W tym artykule przedstawimy Państwu zasady objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi jedynego wspólnika spółki z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Min. A. Bodnar przed TSUE: Żaden z sędziów powołanych do SN po 2018 roku nie spełnia wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu
08 sty 2025

Polski rząd chce, aby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię co do możliwości przenoszenia sędziów Sądu Najwyższego pomiędzy izbami bez ich zgody. W dniu 8 stycznia przed TSUE rozpatrywane były pytania prejudycjalne, które dotyczyły czasowego przenoszenia sędziów Sądu Najwyższego do innych izb, bez ich zgody na podstawie art. 35 § 3 Ustawy o SN. W posiedzeniu wziął udział m.in. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, który przedstawił stanowisko rządu

Zakaz palenia w miejscu pracy, na dworcu, lotnisku i na plaży. Polska poparła unijną rekomendację. Od kiedy zaczną obowiązywać zakazy?
08 sty 2025

Palenie w miejscach publicznych nieustająco rozgrzewa opinię publiczną. I choć o wprowadzenie w tym zakresie zmian nie jest łatwo, to jednak Polska poparła unijną rekomendację dotyczącą zakazu palenia w miejscach publicznych i wychowania pokolenia całkowicie wolnego od tytoniu.

PFRON: Dodatek do prądu tylko niektórych osób niepełnosprawnych. Opóźnione wypłaty. Niemożliwe do zdobycia zaświadczenie
08 sty 2025

Od 2 stycznia 2025 r. osoby niepełnosprawne ponoszące podwyższone wydatki na prąd w związku z wentylacją mechaniczną mogą składać wnioski o przyznanie i wypłatę dodatku do prądu. 100 zł miesięcznie. Nie ma minimalnego stopnia niepełnosprawności (jako warunek otrzymania dofinansowania). Jest inne poważne ograniczenie - osoba niepełnosprawna musi korzystać z nielicznych w Polsce ośrodków medycznych zajmujących się wentylacją mechaniczną. 

Wiadomo, kiedy odbędą się wybory prezydenckie
08 sty 2025

Wiadomo, kiedy odbędą się wybory prezydenckie. Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Jeśli konieczna będzie druga tura, będzie ona 1 czerwca. Poinformował o tym marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Szkoły artystyczne: Rewolucyjne zmiany w maturach 2026 r.
08 sty 2025

Szkoły artystyczne: Rewolucyjne zmiany w maturach 2026 r. Zmiany mają wejść w życie 1 września 2025 r. Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego w tej sprawie.

Dodatkowe pieniądze dla tych emerytów. MRPiPS naprawia błędy. ZUS ponownie ustali wysokość emerytur. Ile można zyskać?
08 sty 2025

Przed przejściem na emeryturę każdego roku ubezpieczeni zadają sobie to samo pytanie – który miesiąc roku jest na to najlepszy? Nie każdemu jednak udaje się uchronić przed niekorzystnym naliczeniem emerytury. Szczególną grupą są w tym zakresie czerwcowi emeryci z lat 2009–2019.

Renta wdowia: dla kogo, limity, gdzie złożyć wniosek? Złożono już ponad 33,7 tys. wniosków
08 sty 2025

Renta wdowia: dla kogo, limity, gdzie złożyć wniosek. Według danych Zakładu, do ZUS wpłynęło ponad 33,7 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią. Z informacji przesłanych przez ZUS wynika, że najwięcej wniosków złożono w placówkach ZUS.

Co przysługuje na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności? [Przykłady]
08 sty 2025

Orzeczenie o niepełnosprawności jest ważnym dokumentem, który uprawnia do wielu świadczeń. Jakich formalności powinni dopełnić rodzice? O jakie świadczenia można ubiegać się na dziecko z niepełnosprawnością? Oto przykładowe formy wsparcia i kwoty aktualne na 2025 rok.

Ferie z Kartą Dużej Rodziny. Dowiedz się więcej o zniżkach oferowanych w miejscu, do którego się wybierasz!
08 sty 2025

Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe. Korzystasz z Karty Dużej Rodziny? Sprawdź, za które atrakcje w swojej okolicy zapłacisz mniej! Wyjeżdżasz w obrębie kraju? Dowiedz się więcej o zniżkach oferowanych w miejscu, do którego się wybierasz.

pokaż więcej
Proszę czekać...