Przerwa świąteczna rekordowo długa. Które szkoły zorganizują opiekę nad uczniami? Sprawdź, czy placówka twojego dziecka ma taki obowiązek

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
szkoła święta rodzice dzieci / Przerwa świąteczna rekordowo długa. Które szkoły zorganizują opiekę nad uczniami? Sprawdź, czy placówka twojego dziecka ma taki obowiązek / Shutterstock

Przerwa świąteczna 2024/2025 to w wielu placówkach aż 15 wolnych dni. Uczniowie się cieszą, ale niektórzy rodzice mają kłopot. Czy szkoły zorganizują opiekę nad najmłodszymi uczniami? Sprawdź, czy placówka twojego dziecka ma taki obowiązek i czy będziesz mógł liczyć na wsparcie.

Zimowa przerwa świąteczna w szkołach rekordowo długa i pełna sprzecznych emocji

Zimowa przerwa świąteczna to okres, który budzi sprzeczne emocje – z jednej strony uczniowie najczęściej cieszą się z dni wolnych, o ile nie mają potrzeby poprawiania ocen przed wystawieniem ich na zakończenie pierwszego semestru nauki, z drugiej jednak wielu rodziców najmłodszych dzieci, którzy nie mogą pozwolić sobie w okresie okołoświątecznym na skorzystanie z urlopu wypoczynkowego, ma kłopot z zapewnieniem im w tym okresie opieki. Dodatkowo układ świąt na przełomie 2024 r. i 2025 r. jest specyficzny i w wielu szkołach uczniowie będą mieli wolne rekordowo długo – aż przez dwa tygodnie. Dlaczego? Zgodnie z przepisami zimowa przerwa świąteczna trwa od dnia 23 grudnia do dnia 31 grudnia lub od dnia 22 grudnia do dnia 31 grudnia, jeżeli dzień 22 grudnia wypada w poniedziałek (§ 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego). Oznacza to, że w 2024 roku uczniowie powinni wrócić do szkół w dniu 2 stycznia (1 stycznia jest świętem ustawowym), który przypada w czwartek. Mieliby lekcje również w piątek, po czym przed nimi byłby długi weekend – 6 stycznia przypada bowiem w 2025 roku w poniedziałek. Biorąc pod uwagę ten układ kalendarza, wielu dyrektorów zdecydowało się na wyznaczenie w czwartek i piątek 2 i 3 stycznia tzw. wolnych dni dyrektorskich. To zaś oznacza łącznie aż 15 dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Czy rodzice będą mogli w tym czasie liczyć na to, że szkoła zorganizuje opiekę dla najmłodszych uczniów?

Dni dyrektorskie a obowiązek opieki na dziećmi

Obowiązek zorganizowania zajęć opiekuńczo-wychowawczych w dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych został przewidziany jedynie w odniesieniu do dni dyrektorskich. Oznacza to, że jeżeli dyrektor postanowił, że będą one miały miejsce 2 i 3 stycznia, to w tych dniach szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci, które będą takiej opieki wymagały. W pozostałe dni przepisy nie zobowiązują dyrektora do podejmowania takich działań, jednak może we własnym zakresie podjąć decyzji o ich zorganizowaniu, jeśli w danej placówce istnieje taka potrzeba. Okres zimowej przerwy świątecznej nie jest bowiem dla nauczycieli ani okresem urlopu, ani innym okresem wolnym od pracy. W placówkach feryjnych bieżącego urlopu wypoczynkowego udziela się nauczycielom jedynie w okresie ferii szkolnych. Oznacza to, że okres zimowej przerwy świątecznej jest dla nauczycieli okresem pracy, w którym pozostają w dyspozycji dyrektora placówki. Nie ma więc przeszkód by ten polecił im w tych dniach wykonywanie czynności służbowych innych niż prowadzenie zajęć dydaktycznych. Jeżeli więc w danej placówce istnieje duże zapotrzebowanie na zorganizowanie zajęć opiekuńczych, rodzice mogą zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do dyrektora placówki, który mimo braku ustawowego obowiązku, dysponuje możliwościami by takie zajęcia zorganizować. Ma bowiem prawo np. ustalić dyżury nauczycieli w określonych dniach i godzinach, przy uwzględnieniu zasady równego traktowania pracowników.

Podstawa prawna
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1211)

Prawo
Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu
20 gru 2024

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, kwota, przepisy, terminy, uprawnieni, warunki, wniosek, zasady
20 gru 2024

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Atak terrorystyczny na jarmarku bożonarodzeniowym? Co najmniej 11 osób nie żyje. Co najmniej 60 rannych. Więcej niż 20 karetek [Dramat w Niemczech]
20 gru 2024

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. Są sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Początkowe informacje mówią o 11 ofiarach ora o tym, że wiele osób rannych jest w ciężkim stanie - dlatego umieściliśmy ją w tytule,

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy
20 gru 2024

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?
20 gru 2024

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo
20 gru 2024

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?
20 gru 2024

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł
20 gru 2024

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

Komu MOPS wypłaca zasiłek na święta?
20 gru 2024

Zasiłek celowy jest jedną z najważniejszych form pomocy przyznawanej przez gminy. Czy można go otrzymać też na świąteczne wydatki? Jakie są aktualne kryteria?

W 2025 roku ZUS pobierze od ubezpieczonych więcej składek. Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek wzrasta o 25.470 zł
20 gru 2024

W 2025 roku kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek wzrośnie. To oznacza, że trzeba będzie wpłacić więcej składek do ZUS. Ale czy wiesz, kto będzie odpowiadał za kontrolowanie kwoty rocznej podstawy wymiaru składek?

pokaż więcej
Proszę czekać...