Do kiedy trzeba wystawić oceny za pierwszy semestr roku szkolnego 2024/2025? Niektórzy poznają proponowane przed świętami, a inni nie

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
szkoła uczeń święta dziecko / Do kiedy trzeba wystawić oceny za pierwszy semestr roku szkolnego 2024/2025? Niektórzy poznają proponowane przed świętami, a inni nie / Shutterstock

Kiedy rodzice i uczniowie poznają oceny za pierwszy semestr nauki? Niektórzy myślą o tym już przed świętami, bo w dziennikach elektronicznych pojawiają się pierwszy oceny proponowane. Jednak nie każdy dowie się tak szybko, jak poszło dziecku. Czy termin ferii zimowych ma z tym coś wspólnego?

Kiedy rodzice i uczniowie poznają oceny za pierwszy semestr nauki

Choć w grudniu uczniowie i ich rodzice myślą głównie o świętach i prezentach, to rzeczywistość jest taka, że jest to również ten moment, w którym należy pomyśleć już o ocenach, które będą wystawione na zakończenie pierwszego semestru nauki. Bo choć wydaje się, że do jego zakończenia pozostało jeszcze sporo czasu, to gdy uczniowie wrócą do szkół po zakończeniu przerwy świątecznej, może okazać się, że nie ma już czasu na poprawę ocen, jeśli takowa będzie konieczna.

Większość rodziców pozna oceny swoich dzieci za pierwszy semestr nauki w drugiej połowie stycznia 2025 roku. Jednak oceny proponowane będą w wielu przypadkach znane już przed świętami. Warto pamiętać, że przepisy nie określają konkretnej daty zakończenia nauki w tym semestrze. To często wywołuje dezorientację u rodziców, którzy nie wiedzą dlaczego dzieci znajomych zostały już ocenione, a ich nie. Niejednokrotnie podejrzewają, że jest to wynikiem zaniedbań ze strony nauczycieli. Tymczasem daty, które są w tym zakresie kluczowe w poszczególnych szkołach, nie są terminami powszechnie obowiązującymi i wynikają z harmonogramu roku szkolnego obowiązującego w danej placówce. Aby wiedzieć, do kiedy należy spodziewać się informacji o wynikach dziecka w nauce, trzeba więc zapoznać się z jego zapisami. Oczywiście, choć termin zakończenia pierwszego semestru nie został odgórnie określony, to biorąc pod uwagę czas trwania roku szkolnego oraz termin rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, rady klasyfikacyjne odbywają się w większości szkół pod koniec stycznia, a oceny podsumowujące pierwszy semestr są zazwyczaj wystawiane w drugiej połowie tego miesiąca, co pozwala na zrównoważenie czasu trwania pierwszego i drugiego semestru nauki. 

Co ferie mają wspólnego z wystawianiem ocen za pierwszy semestr

Mówiąc o ocenach wystawianych na zakończenie pierwszego semestru nie sposób pominąć zagadnienia ferii zimowych. W świadomości wielu uczniów i rodziców to właśnie te ferie dzielą rok szkolny na dwa semestry. W rzeczywistości jednak drugi semestr w większości szkół rozpoczyna się jeszcze przed zimowym odpoczynkiem uczniów, którego termin w poszczególnych województwach przypada w innym okresie czasu. W roku szkolnym 2024/2025 jako pierwsze będą wypoczywały dzieci z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego (od 20 stycznia do 2 lutego 2025 r.), a w dalszej kolejności z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (od 27 stycznia do 9 lutego 2025 r.), z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego (od 3 do 16 lutego 2025 r.), a w ostatnim terminie z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego (od 17 lutego do 2 marca 2025 r.).

Podstawa prawna
art. 44e–44i ustawy z 7 września 1991 o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 750)

Prawo
Do kiedy trzeba wystawić oceny za pierwszy semestr roku szkolnego 2024/2025? Niektórzy poznają proponowane przed świętami, a inni nie
15 gru 2024

Kiedy rodzice i uczniowie poznają oceny za pierwszy semestr nauki? Niektórzy myślą o tym już przed świętami, bo w dziennikach elektronicznych pojawiają się pierwszy oceny proponowane. Jednak nie każdy dowie się tak szybko, jak poszło dziecku. Czy termin ferii zimowych ma z tym coś wspólnego?

Magdalena Biejat kandydatką na prezydenta RP. Lewica zdecydowała
15 gru 2024

Magdalena Biejat, Wicemarszałkini Senatu, została ogłoszona kandydatką na prezydenta RP. Taką decyzję podjęła dzisiaj Rada Krajowa Nowej Lewicy. Kim jest Magdalena Biejat i wygląda jej dotychczasowa droga polityczna?

Maksymalna dopuszczalna temperatura w pracy i minimalna dopuszczalna temperatura w pracy. Szykują się zmiany!
15 gru 2024

Maksymalna dopuszczalna temperatura w pracy i minimalna dopuszczalna temperatura w pracy. Szykują się zmiany! Jaka jest minimalna dopuszczalna temperatura w pracy? Nad jakimi zmianami pracuje resort rodziny i pracy?

Rekomendacja MRPiPS: wyższa waloryzację emerytur i rent. Wskaźnik inflacji +50 proc. realnego wzrostu przeciętnej płacy? Od kiedy?
15 gru 2024

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zarekomendowała wyższą waloryzację emerytur i rent. Zgodnie z tą rekomendacją wskaźnik waloryzacji miałby wynieść więcej niż obecnie ustalony (wskaźnik inflacji w poprzednim roku powiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym). Symulacja przygotowana przez MRPiPS pokazuje, że przy uwzględnieniu 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia zamiast 20 proc., wskaźnik waloryzacji w 2025 roku wyniósłby 8,55 proc. zamiast 5,82 proc.

Nawet 2400 zł w ramach bonu energetycznego w 2025 r.? Znamy szczegóły – dla kogo i na jakich warunkach
15 gru 2024

W dniu 12 grudnia 2024 r., na ręce Marszałka Sejmu, został złożony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w latach 2023-2025 oraz niektórych innych ustaw, który zakłada wydłużenie bonu energetycznego na 2025 r., dwukrotne zwiększenie jego wysokości i podwyższenie progu dochodowego uprawniającego do jego otrzymania.

Zachowek po zmianach. Można obniżyć? [PORADA]
13 gru 2024

Nowe przepisy umożliwiają obniżenie wysokości zachowku, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Sąd w takich przypadkach weźmie pod uwagę sytuację osobistą i majątkową uprawnionego do zachowku oraz obowiązanego do zaspokojenia tego roszczenia.

10 propozycji MEN: Nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum
13 gru 2024

MEN akceptuje 10 propozycji nauczycieli. Dotyczą takich zagadnień jak: nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.
13 gru 2024

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.: zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, zasiłek wyrównawczy, zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne,  zasiłek pogrzebowy, zasiłek pielęgnacyjny.

Tyle pracownicy zarobią w święta 2024. Praca w Boże Narodzenie może się opłacać. Sprawdź, co można zyskać
13 gru 2024

Praca w dni wolne i święta jest dopuszczalna tylko wyjątkowo. Istnieją jednak pracownicy, którzy chętnie pracują w tym okresie, bo w zamian zyskują dni wolne w innym, dogodnym dla nich terminie lub dodatek do wynagrodzenia. Ile dokładnie można zarobić?

Rynek pracy do 2027 r.: Gdzie jest największe ryzyko utraty pracy? Co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość?
13 gru 2024

Zawody, które znamy, zmieniają się na naszych oczach. Automatyzacja i sztuczna inteligencja wypierają część profesji, ale jednocześnie tworzą przestrzeń dla zupełnie nowych specjalizacji. Eksperci alarmują: kluczem do sukcesu w nadchodzących latach będą rozwój umiejętności i gotowość do zmian. Sprawdź, co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość.

pokaż więcej
Proszę czekać...