MS: Przed wycieczkami szkolnymi rodzice będą sporządzać oświadczenia o niekaralności. Rygor odpowiedzialności karnej i własnoręczny podpis
REKLAMA
REKLAMA
Rodzice dalej będą musieli przedstawiać w szkole dokument, ale będzie on dużo mniej kłopotliwy. O zmianie poinformował PAP:
REKLAMA
"Wśród planowanych zmian jest wprowadzenie obowiązku składania oświadczeń o niekaralności przez rodziców biorących udział np. w wycieczkach z udziałem dzieci oraz przez cudzoziemców dopuszczonych do pracy z dziećmi - pod odpowiedzialnością karną" - poinformował Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich MS (posiedzenia sejmowej komisji do spraw dzieci i młodzieży).
Nie o zaświadczenie z KRK, a o oświadczenie przygotowane i podpisane przez rodzica pod rygorem odpowiedzialności karnej. |
Koniec zaświadczeń. W to miejsce oświadczenia
REKLAMA
Kilka tygodni temu zwolnienie z obowiązku składania zaświadczeń z KRK zapowiedziała wiceminister Zuzanna Rudzińska-Bluszcz: „Chcemy wyeliminować wszelkie wątpliwości, dlatego już niedługo rodzice i opiekunowie zostaną zwolnieni z obowiązku dostarczenia informacji o karalności z Krajowego Rejestru Karnego - wprost w zmianie wprowadzonych „Ustawą Kamilka”. Ostatecznie Ministerstwo wybrało wariant nie rezygnacji z ząświadczeń z KRK, a zastąpienie ich oświadczeniami.
W trakcie posiedzenia komisji Korzeniowski poinformował także, że trwają prace nad opracowaniem zintegrowanego systemu teleinformatycznego, który umożliwi monitorowanie losów dzieci doświadczających przemocy ze strony rodziców lub opiekunów.
Jak to będzie działąło. Wszystkie placówki medyczne, edukacyjne oraz organy sądowe, w tym kuratorzy sądowi i pracownicy pomocy społecznej, będą miały dostęp do jednolitej bazy danych dotyczącej tych dzieci. Obecnie zdarza się, że osoby odpowiedzialne za przemoc unikają kontroli systemu, zmieniając miejsce zamieszkania, co powoduje konieczność rozpoczynania procedur poszukiwania od nowa. W nowym miejscu zamieszkania najczęściej zgłaszają się do szkoły lub do pomocy społecznej. Dzięki nowemu systemowi możliwe będzie skuteczniejsze udzielanie pomocy dzieciom, które doświadczyły krzywdy.
Zaświadczenia o niekaralności rodzica jako opiekuna na wycieczce - podstawa prawna
Art. 21 ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Tak jest dzisiaj:
Art. 21 ust. 1
Przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi na pracodawcy lub innym organizatorze takiej działalności oraz na osobie, z którą ma być nawiązany stosunek pracy lub która ma być dopuszczona do takiej działalności, ciążą obowiązki określone w ust. 2-8.
Art. 21 ust. 2.
Pracodawca lub inny organizator uzyskuje informacje, czy dane osoby, o której mowa w ust. 1, są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze.
Art. 21 ust. 3.
Osoba, o której mowa w ust. 1, przedkłada pracodawcy lub innemu organizatorowi informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
Art. 21 ust. 4
Osoba, o której mowa w ust. 1, posiadająca obywatelstwo innego państwa niż Rzeczpospolita Polska, ponadto przedkłada pracodawcy lub innemu organizatorowi informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
Art. 21 ust. 5
Osoba, o której mowa w ust. 1, składa pracodawcy lub innemu organizatorowi oświadczenie o państwie lub państwach, w których zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, oraz jednocześnie przedkłada pracodawcy lub innemu organizatorowi informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
Art. 21 ust. 6.
Jeżeli prawo państwa, o którym mowa w ust. 4 lub 5, nie przewiduje wydawania informacji do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, przedkłada się informację z rejestru karnego tego państwa.
Art. 21 ust. 7.
W przypadku gdy prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja, o której mowa w ust. 4-6, nie przewiduje jej sporządzenia lub w danym państwie nie prowadzi się rejestru karnego, osoba, o której mowa w ust. 1, składa pracodawcy lub innemu organizatorowi oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie była prawomocnie skazana w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niej innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściła się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
Art. 21 ust. 8.
Oświadczenia, o których mowa w ust. 5 i 7, składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Art. 21 ust. 9.
Informacje, o których mowa w ust. 2, pracodawca lub inny organizator utrwala w formie wydruku i załącza do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi. Informacje oraz oświadczenia, o których mowa w ust. 3-7, pracodawca lub inny organizator załącza do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do takiej działalności.
Art. 21 ust. 10.
Wykonanie obowiązków, o których mowa w ust. 1-8, nie jest wymagane przed dopuszczeniem do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi, członka rodziny małoletniego, lub osoby znanej osobiście rodzicowi małoletniego albo przedstawicielowi ustawowemu małoletniego, gdy jest ona wykonywana w stosunku do małoletniego dziecka, którego rodzic albo przedstawiciel ustawowy są dopuszczającymi do działalności.
Art. 21 ust. 11.
Przez członka rodziny, o którym mowa w ust. 10, należy rozumieć osobę spokrewnioną albo osobę niespokrewnioną, pozostającą w faktycznym związku oraz wspólnie zamieszkującą i gospodarującą.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA