REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uczniowie szkół podstawowych będą uczyć się o antykoncepcji, nieheteronormatywności i transpłciowości. Edukacja seksualna obowiązkowa w szkołach od września 2025 r.

edukacja seksualna, edukacja zdrowotna, przedmiot, szkoła, MEN
Uczniowie szkół podstawowych będą uczyć się o antykoncepcji, nieheteronormatywności i transpłciowości. Edukacja seksualna obowiązkowa w szkołach od września 2025 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

To przełom po 30 latach walki o rzetelną edukację seksualną w szkołach – w rozmowie z tygodnikiem Newsweek, podkreślił prof. Zbigniew Izdebski – pedagog i seksuolog, który przewodniczył zespołowi odpowiedzialnemu za opracowanie założeń nowego przedmiotu – „edukacji zdrowotnej”, który ma objąć również edukację seksualną uczniów. Przedmiot ten, jako obowiązkowy od czwartej klasy szkoły podstawowej do trzeciej klasy liceum, ma zostać wprowadzony do polskich szkół od 1 września 2025 r.

MEN kończy prace nad projektem podstawy programowej nowego przedmiotu – „edukacji zdrowotnej”

REKLAMA

Ministerstwo Edukacji Narodowej kończy prace nad projektem podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie nowego przedmiotu pn. „edukacja zdrowotna”, który ma zostać wprowadzony w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych od 1 września 2025 r. – w odpowiedzi na interpelację poselską nr 5061 w sprawie wprowadzenia przedmiotu edukacja zdrowotna do programu nauczania, poinformowała wiceministra edukacji, Katarzyna Lubnauer. 

REKLAMA

„Edukacja zdrowotna”, ma zastąpić nieobowiązkowy dotychczas przedmiot „wychowanie do życia w rodzinie”, którego podstawa programowa skupia się przede wszystkim wokół treści związanych z funkcjami rodziny, miłością, przyjaźnią, pełnieniem ról małżeńskich i rodzicielskich, seksualnością człowieka, prokreacją, problemami okresu dojrzewania. Natomiast zagadnienia ujęte w projektowanej podstawie programowej kształcenia ogólnego nowego przedmiotu „edukacja zdrowotna” – jak poinformowała wiceministra – zostały rozbudowane o treści związane ze zdrowiem i aktywnością fizyczną, odżywianiem, zdrowiem psychicznym, społecznym i środowiskowym, internetem i profilaktyką uzależnień. „Projektowana podstawa programowa edukacji zdrowotnej zakłada wdrażanie uczniów do budowania alfabetyzmu zdrowotnego (ang. health literacy), czyli wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych pozwalających na trafne rozpoznanie potrzeb zdrowotnych własnych i otoczenia oraz podejmowanie odpowiednich działań profilaktycznych czy naprawczych. Planowane zmiany mają związek z pogarszającymi się wskaźnikami zdrowia całej populacji ludzkiej.”

Według informacji przekazanych przez MEN – projekt podstawy programowej „edukacji zdrowotnej” ma zostać skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień na przełomie października i listopada br. Będzie można wówczas zapoznać się z jego treścią na stronie internetowej ministerstwa: https://www.gov.pl/web/edukacja oraz Rządowego Centrum Legislacji. 

Przełom po 30 latach walki o rzetelną edukację seksualną w szkołach: „edukacja zdrowotna” obejmie również edukację seksualną

REKLAMA

Jak informuje Newsweek, który dotarł do części projektu podstawy programowej nowego przedmiotu – „edukacja zdrowotna”, obejmie również edukację seksualną uczniów. W ramach nowego przedmiotu, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają się uczyć m.in. o tym czym jest popęd seksualny, jakie jest jego źródło, co oznacza dojrzewanie płciowe i jak się do niego przygotować, na jakim etapie inicjacja seksualna jest bezpieczna i sensowna oraz jakie są dostępne metody antykoncepcji (w ramach czego, uczniowie siódmych klas szkół podstawowych, mają być m.in. zapoznawani z tym jak bezpiecznie używać prezerwatyw). Na „edukacji zdrowotnej” nie ma również zabraknąć tematów związanych z hetero i nieheteronormatywnością, transpłciowością oraz dotyczących relacji i tworzenia przez ludzi różnych rodzajów związków (w tym również jednopłciowych). 

Prof. Zbigniew Izdebski – pedagog, seksuolog. który przewodniczył pracom siedmioosobowego zespołu, który na zlecenie MEN, opracował założenia nowego przedmiotu, w rozmowie z tygodnikiem Newsweek, podkreślił, iż w ramach „edukacji zdrowotnej” – nie będzie ingerencji w światopogląd uczniów. Zostanie im natomiast dostarczona wiedza, na podstawie której będą mogli dokonać własnych wyborów. „Będzie to dostosowana do wieku ucznia edukacja w zakresie praw człowieka, równości płci, relacji, reprodukcji. Z informacją o ryzykach związanych z życiem seksualnym. Ale prezentująca seks i seksualność w sposób pozytywny. I podkreślająca wartości, jak wzajemny szacunek, równość, empatia i odpowiedzialność”. To jest przełom. Tego się nie udawało przewalczyć od trzydziestu lat – podkreślił. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Edukacja zdrowotna”, w ramach której prowadzona będzie edukacja seksualna uczniów, ma być przedmiotem obowiązkowym od czwartej klasy szkoły podstawowej, aż po trzecią klasę liceum

Pojawiają się głosy przeciwne

Przeciw wprowadzeniu do szkół edukacji seksualnej opowiadają się konserwatywne organizacje takie jak m.in. Fundacja Pro-Prawo do życia, która wydała już broszurę pt. „Edukacja seksualna wkracza do polskich szkół. Ratuj swoje dzieci”, w której ostrzega rodziców, że celem wprowadzenia do szkół przedmiotu pod pozytywnie brzmiącą nazwą „edukacja zdrowotna” nie jest uczenie polskich dzieci o zdrowiu, a „przeprowadzenie rewolucji anty-moralnej w umysłach i sumieniach uczniów”. 

Przeciwny edukacji seksualnej w szkołach jest również Instytut Ordo Iuris, który w publikacji pn. „Co tak naprawdę będzie oznaczać wprowadzenie do szkół przedmiotu edukacja zdrowotna?” zarzuca m.in., iż wprowadzenie ww. przedmiotu do szkół, jako obowiązkowego, jest niezgodne z art. 48 ust. 1 oraz art. 53 ust. 3 Konstytucji RP, które wyrażają zasadę pierwszeństwa wychowawczego rodziców. 

Kto będzie nauczał w szkołach „edukacji zdrowotnej”?

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 5061 w sprawie wprowadzenia przedmiotu edukacja zdrowotna do programu nauczania, wiceministra edukacji, Katarzyna Lubnauer, poinformowała, iż – „Poza nauczycielami, którzy ukończyli studia lub studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej i mają przygotowanie pedagogiczne, kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu będą posiadali nauczyciele biologii, wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie, psychologowie”.

W najbliższym czasie, MEN planuje przygotowanie projektu nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2023 r., poz. 2102), które określa wymagane od nauczycieli kwalifikacje do nauczania poszczególnych przedmiotów lub zajęć, poprzez uzupełnienie rozporządzenia o określenie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli do nauczania „edukacji zdrowotnej”.

Ponadto, na zlecenie MEN, na wybranych uczelniach wyższych, mają również zostać uruchomione kwalifikacyjne studia podyplomowe dla nauczycieli, posiadających już uprawnienia do nauczania innego przedmiotu, w zakresie „edukacji zdrowotnej”. Ww. studia, mają być finansowane z budżetu MEN i być bezpłatne dla nauczycieli. MEN „zarezerwowało” już ponoć nawet, w swoim budżecie,  środki finansowe na ten cel.

Sprawdź >>> Dziennik Gazeta Prawna - subskrypcja cyfrowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS wyjaśnia dlaczego dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych nie wejdą w życie z mocą wsteczną od 1 lipca 2024 r.

„Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w pierwotnym projekcie ustawy proponowało, aby regulacje zawarte w art. 1 pkt 1, dotyczące podwyższonej kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, weszły w życie z mocą wsteczną od lipca 2024 r. W trakcie posiedzenia Rady Ministrów w dniu 19 listopada 2024 r. podjęto decyzję, aby przepisy te weszły w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy. Decyzja Rady Ministrów uwzględnia potrzebę jednoznaczności i pewności prawa, a także ograniczenia potencjalnych komplikacji związanych z retrospektywnym stosowaniem przepisów”.

ZUS wypłacił ponad 317 mln zł w ramach programu "Aktywny rodzic"

ZUS wypłacił ponad 317 mln zł w ramach programu "Aktywny rodzic". Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował w piątek, 29 listopada o wypłaceniu pierwszych świadczeń w ramach programu "Aktywny Rodzic".

Zmiany dla krwiodawców. Centra Krwiodawstwa odchodzą od słynnych 9 tabliczek czekolady

Krwiodawcom przysługuje posiłek regeneracyjny. Przelicznik jest taki: za 1 jednostkę krwi pełnej przysługuje 4500 kcal (18 840 kJ). Tradycyjnie przyjmuje się, że jest to 9 tablice czekolady. Krwiodawcy są niezadowoleni z jej jakości. I otrzymują zestawy. A w nich orzechy, masło orzechowe, batony, mieszanka studencka, granula.

"Bogumił, Bogumił..." QUIZ o filmie "Noce i dnie"? Co wiesz o tej kultowej produkcji PRL?
To do dziś jeden z bardziej uwielbianych filmów przez Polaków. Wyreżyserowana przez Jerzego Antczaka kultowa produkcja czasów PRL wzrusza, ale też bawi. Co pamiętasz i wiesz o filmie "Noce i dnie"? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie. Obiecujemy, że będzie nieco podchwytliwie.

REKLAMA

Można kupić fragment mieszkania albo dzieła znanego artysty. Tokenizacja aktywów to przyszłość inwestycji alternatywnych?

Czy wiesz, że możesz kupić… fragment mieszkania albo dzieła znanego artysty? To wszystko jest możliwe dzięki tokenizacji. Blockchain otwiera drzwi do nowoczesnych inwestycji i zdecydowanie obniża próg wejścia w nie. Wystarczy nawet 100 zł, by stać się właścicielem udziałów w złocie, nieruchomości albo słynnym na cały świat obrazie…

Banany, które nie brązowieją, pomidory odporne na patogeny. MRiRW: nowe techniki genomowe (NGT) w rolnictwie to nie GMO. Projekt unijnego rozporządzenia

– Powinniśmy upowszechniać wiedzę na temat nowych technik genomowych wśród uczniów, urzędników, a zwłaszcza rolników. Ta wiedza będzie nam potrzebna do prowadzenia prac podczas nadchodzącej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i w rozmowach z rolnikami – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski 28 listopada 2024 r. podczas konferencji „Nowe techniki genomowe. Propozycje dla innowacyjnego rolnictwa”. Wydarzenie zorganizowały wspólnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy. 

14 dni wolnych od pracy w 2025 r., a do tego długie weekendy. Kiedy zaplanować urlop?

Rok 2025 będzie obfitował w częste okazje do długich weekendów. Dodatkowo pracownicy zyskają aż 14 dni wolnych od pracy. Dzięki wolnej Wigilii wystarczą dwa dni urlopu, aby w grudniu nie pracować przez tydzień. Okazje do dłuższego wypoczynku pojawią się także w maju, czerwcu i listopadzie. Kiedy zaplanować urlop w 2025 roku? Wyjaśniamy.

Darowizna pieniężna od siostry dla brata. Czy jest możliwe zwolnienie z podatku, jeżeli przelew trafia na konto jego żony?

Jakie skutki podatkowe wiążą się z sytuacją, gdy brat otrzymuje darowiznę pieniężną od swojej siostry, ale środki te trafiają na konto jego żony? Czy taka operacja, mimo że formalnie odbiega od typowego przelewu na rachunek obdarowanego, nadal pozwala na skorzystanie ze zwolnienia podatkowego przewidzianego dla darowizn w obrębie najbliższej rodziny?

REKLAMA

Składka zdrowotna od 2025 r.: Jest już jasne jaka będzie podstawa wymiaru składki opłacanej przez przedsiębiorców

Składka zdrowotna już od 2025 roku zostanie zlikwidowana w przypadku zbycia środków trwałych. Nastąpi także obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Takie zmiany zakładają przepisy uchwalone przez Sejm.

Wigilia będzie wolna, ale dopiero w 2025 r., a pracownicy handlu będą musieli „oddać” jeden dzień w zamian

W dniu 27 listopada br., Sejm przegłosował poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 777), dotyczący wprowadzenia Wigilii Bożego Narodzenia jako dnia wolnego od pracy. Projekt ustawy zostanie teraz skierowany do prac w Senacie. 

REKLAMA