MEN zapowiada, że w październiku ruszą kontrole. Będą dotyczyły stosowania w szkołach i przedszkolach nowych przepisów. Czy konieczne będą zmiany?

oprac. Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
MEN szkoła przedszkole placówka oświatowa / MEN zapowiada, że w październiku ruszą kontrole. Będą dotyczyły stosowania w szkołach i przedszkolach nowych przepisów. Czy konieczne będą zmiany? / ShutterStock

W październiku ruszyły kontrole. Dotyczą stosowania w szkołach i przedszkolach nowych przepisów. Czy konieczne będą zmiany? Stosowanie nowych regulacji jest trudne i okazuje się, że nie spełniają one obecnie swojej roli, a jedynie przyczyniają się do zbierania kolejnych dokumentów.

W placówkach oświatowych rozpoczęły się kontrole w zakresie stosowania nowych procedur

W lutym 2024 roku weszły w życie przepisy określane potocznie jako LEX Kamilek. Choć założenia wprowadzanych przez nie regulacji były już wtedy doskonale znane, to jednak pierwsze większe zainteresowanie wprowadzonymi zmianami pojawiło się dopiero na początku wakacji, gdy specjaliści zaczęli zastanawiać się, czy branża turystyczna jest przygotowana do ich stosowania. Również w czasie wakacji wzbudziły one poruszenie w szkołach i przedszkolach, bo to właśnie 15 sierpnia 2024 roku mijał termin na dostosowanie działalności placówek do nowych przepisów i musiały one wejść w nowy rok szkolny w pełni dostosowane do wymogów nowej procedury. Pytań dotyczących tego, jak postępować, było wiele, a dyrektorom placówek nie było łatwo uzyskać na nie odpowiedzi. O ile bowiem nie budziła większych wątpliwości weryfikacja przy użyciu RSPTS kandydatów do zatrudnienia w placówkach oświatowych, którą należy obecnie przeprowadzać w szerszym zakresie, niż przed wejściem w życie nowych regulacji, to wiele niejasności było (i nadal jest) związanych z użytym w przepisach sformułowaniem „przed dopuszczeniem do innej działalności związanej z: wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi”. Katalog osób, które na podstawie tego przepisu należałoby zweryfikować jest bardzo szeroki i w zasadzie obejmuje każdą osobę, która miałaby prowadzić jakąkolwiek działalność, w której będzie miała kontakt z małoletnimi, a więc np. również wolontariuszy, kierowców autokaru na wycieczce, czy rodziców, którzy wybiorą się na nią jako opiekunowie.

Już wiadomo, że nowe przepisy zostaną zmienione

Szybko okazało się, że wątpliwości jest tak wiele, że w praktyce postępowanie zgodnie z przepisami jest bardzo trudne. Zaczęło więc dochodzić do sytuacji, w których przepisy, które miały chronić dzieci i być dla nich dodatkową gwarancją bezpieczeństwa, zaczęły działać na ich niekorzyść, bo dyrektorzy szkół i przedszkoli nie mający pewności co do tego, jak postępować, woleli ograniczyć niektóre z aktywności uczniów, które wiązałyby się z koniecznością kontaktu z osobami trzecimi. Wyszło więc na to, że nowe przepisy zamiast skupić uwagę dorosłych na tym, by zapewnić dzieciom większe bezpieczeństwo, obciążyły ich niepotrzebną papierologią, która nie przynosi zbyt wiele dobrego. W niektórych miastach dochodziło do sytuacji, w których przed sądami ustawiały się długie kolejki osób chcących uzyskać niezbędne zaświadczenia o niekaralności, które pozwolą im na dalsze prowadzenie ich działalności zawodowej. W niektórych lokalizacjach podjęto nawet decyzję o tym, że zaświadczenia będą wydawane również w soboty.

Wszystko to doprowadziło do tego, że MEN zapowiedział, że po rozmowach z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem uznano, że konieczna jest rewizja i ewaluacja funkcjonowania wprowadzonych przepisów, innymi słowy, będą zmiany. Aby została ona przeprowadzona prawidłowo, w pierwszej kolejności zlecono kuratorom przeprowadzenie od października kontroli w zakresie funkcjonowania nowych regulacji. Podkreślono, że nadal głównym celem standardów ochrony małoletnich nie jest prowadzenie zbędnej papierologii, a pomoc we wcześniejszym dostrzeganiu niepokojących sygnałów świadczących o tym, że dziecku może dziać się krzywda.

Prawo
Nowelizacja ustawy: Preferencje podatkowe dla pracodawców zatrudniających żołnierzy WOT. Świadczenia początkowe zamiast odprawy
02 paź 2024

Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy. Ustawa wprowadza m.in. preferencje podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy. Wprowadza też świadczenia początkowe zamiast odprawy.

Od 2025 r. większa wypłata dla wdów i wdowców z rentą rodzinną po zmarłym małżonku i prawem do własnej emerytury (lub renty). Jaki wniosek do ZUS?
02 paź 2024

Wdowy i wdowcy, którzy po śmierci współmałżonka mają  prawo do własnego świadczenia, jak i do renty rodzinnej, obecnie pobierają tylko jedno świadczenie wyższe lub wybrane. Od 2025 roku osoby w takiej sytuacji będą mogły wystąpić do ZUS z wnioskiem o zwiększenie pobieranego świadczenia. Zbieg prawa do świadczeń (tzw. renta wdowia) będzie przysługiwał po spełnieniu określonych warunków.

ZUS: 159 tys. wniosków na ponad 161 tys. dzieci w programie "Aktywny Rodzic". Trwa nabór wniosków! Komu przysługuje dofinansowanie?
02 paź 2024

ZUS: 159 tys. wniosków na ponad 161 tys. dzieci w programie "Aktywny Rodzic". Trwa nabór wniosków! Komu przysługuje dofinansowanie? Które świadczenie wybrać? Czy świadczenia są zależne od dochodów rodziny?

Reakcja premiera na sprawę tubek z alkoholem sprawia, że "jest klimat do tego, żeby te wszystkie przepisy radykalnie uściślić"
02 paź 2024

Trwają prace nad zmianami w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Dopisano przepisy ograniczające promocję alkoholu i zwiększające kary za jego niewłaściwą sprzedaż; będzie tam pewnie również kwestia opakowań - powiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Ma to związek z zablokowanie przez premiera procederu związanego z alkoholowymi saszetkami.

1000 zł na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci. Sejm za nowelizacją wprowadzającą zasiłek losowy
02 paź 2024

1000 zł na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dziecka. Sejm za nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta wprowadza m.in. zasiłek celowy na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci. We wtorek, 1 października Sejm uchwalił nowelizację dotyczącą wsparcia w związku z powodzią.

Komunikat Policji: Od 2 października 9 nowych dokumentów: Karty, legitymacje, świadectwa, zaświadczenia, zgody [Dostęp do broni w Polsce]
01 paź 2024

Policja kończy proces formalnego wdrażania do obiegu dokumentów z: 1) ustawy o broni i amunicji i 2) ustawy o ochronie osób i mienia oraz ustawy o usługach detektywistycznych, które zostały opracowane w Wydziale Nadzoru nad Specjalistycznymi Uzbrojonymi Formacjami Ochronnymi Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

Jak obliczyć dodatek stażowy? Poradnik dla pracowników
02 paź 2024

Dodatek stażowy, znany również jako dodatek za wysługę lat, to specjalne świadczenie pieniężne przyznawane pracownikom, którzy posiadają określony staż pracy. Jest on wypłacany co miesiąc jako część wynagrodzenia zasadniczego i rośnie wraz z liczbą przepracowanych lat. Choć przepisy dotyczące tego dodatku mogą się różnić w zależności od sektora, w którym pracownik jest zatrudniony, ogólne zasady jego naliczania są dość podobne. Sprawdź jak obliczyć kwotę dodatku.

Dla kogo dłuższy urlop? Już teraz skorzystać mogą osoby z orzeczeniem niepełnosprawności
01 paź 2024

Urlop wypoczynkowy jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, a jego długość zależy głównie od stażu pracy i statusu zawodowego. Jednak osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą liczyć na dodatkowe przywileje w tej kwestii, w tym na dłuższy urlop wypoczynkowy. Jakie są zasady przyznawania dodatkowego urlopu dla niepełnosprawnych? Przyjrzyjmy się szczegółom.

Jak uzyskać w ZUS wyższą emeryturę po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.? Stosować k.p.a. czy art. 114 ustawy o emeryturach?
02 paź 2024

Ważny dla wielu emerytów wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. (SK 140/20) budzi szereg wątpliwości prawnych. W szczególności nie jest jasne, z jakich przepisów powinien skorzystać emeryt, by móc skutecznie dochodzić swoich praw. Zdaniem adwokata Konrada Giedrojcia stosowanie kodeksu postępowania administracyjnego jest w tym przypadku niekorzystne dla emerytów i problematyczne. Jego zdaniem nie powinno się tego wariantu promować, bo jest lepszy i „skrojony na miarę” przepis art. 114 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który może być stosowany zgodnie z orzecznictwem sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Publikujemy poniżej polemikę mecenasa Giedrojcia z wcześniej opublikowanym na naszym portalu artykułem radcy prawnego Katarzyny Kalaty.

Ogólnokrajowa infolinia KAS. Zapisz te numery: 22 330 03 30 i 801 055 055
01 paź 2024

Rusza scentralizowana infolinia Krajowej Administracji Skarbowej. Pod numerami telefonów 22-330-03-30 i 801-055-055 klienci KAS uzyskają ogólne informacje podatkowo-celne, a po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN, również informacje indywidualne, objęte tajemnicą skarbową.

pokaż więcej
Proszę czekać...