Powrót do nauki zdalnej. W których województwach? Kto decyduje o wprowadzeniu? Co z brakiem prądu i internetu na terenach powodziowych?

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
nauczanie zdalne szkoła powódź / Powrót do nauki zdalnej. W których województwach? Kto decyduje o wprowadzeniu? Co z brakiem prądu i internetu na terenach powodziowych? / ShutterStock

Zdalna nauka w czasie powodzi. Na jakim terenie? Kto decyduje o wprowadzeniu? Brak prądu i dostępu do internetu uzasadnia odwołanie zajęć. Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad planem awaryjnym.

Brak prądu i dostępu do internetu uniemożliwia poodzianom naukę zdalną

Jak podaje MEN, w ponad 450 szkołach i przedszkolach znajdujących się na terenach dotkniętych powodzią nie odbywają się zajęcia. Z dużym prawdopodobieństwem będą one odwołane przez najbliższych kilka tygodni, bo na usunięcie skutków tej klęski żywiołowej potrzeba będzie czasu, a dzieci nie mogą wrócić do placówek, w których nie będzie dla nich bezpiecznych warunków do nauki. W wielu przypadkach nie może być również mowy o zdalnym nauczaniu, bo na terenach zajętych przez wodę często nie ma ani prądu, ani dostępu do internetu, a dzieci i nauczyciele nie mają warunków odpowiednich do nauki również w domach. MEN szykuje więc plan awaryjny i wspomina o możliwości zorganizowania dla dzieci z terenów najbardziej dotkniętych konsekwencjami powodzi, pobytu na północy Polski.

Nadzwyczajne zdarzenia zagrażające bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów umożliwiają wprowadzenie zdalnego nauczania

Jednak nie w każdym powiecie walczącym ze skutkami powodzi sytuacja jest taka sama. Niektóre z nich nie znalazły się pod wodą, a konsekwencje odczuwalne na danym terenie, choć nadal są poważne, to jednak nie są katastrofalne. W tych miejscach, które najczęściej borykają się z utrudnieniami w zakresie transportu i komunikacji, samorządy rozważają czasowe wprowadzenie nauki zdalnej. Na tym tle rodzi się pytanie, czy jest to możliwe i dopuszczalne?
Na gruncie obowiązujących przepisów zajęcia w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce zawiesza się, na czas oznaczony, w razie wystąpienia na danym terenie:

  1. zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
  2. temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów,
  3. zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,
  4. nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów innego niż określone w pkt 1-3.

Jak nakazują przepisy, w przypadku zawieszenia zajęć na okres powyżej dwóch dni dyrektor placówki organizuje dla uczniów zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, czyli tzw. nauczanie zdalne. Zajęcia te są organizowane nie później niż od trzeciego dnia zawieszenia zajęć. Tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, w placówkach można odstąpić od organizowania dla uczniów tych zajęć (nauczania zdalnego). Jak z tego wynika, w sytuacji, z którą mierzą się obecnie samorządy na południu kraju, nawet jeśli ich tereny nie znalazły się pod wodą i nie należą do tych najbardziej poszkodowanych przez powódź, zachodzi przesłanka nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów. W konsekwencji, przestrzegając narzuconych prawem procedur, dyrektorzy tych placówek mają możliwość zgodnego z prawem zorganizowania w nich zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, czyli nauczania zdalnego. Informacje na ten temat powinny być na bieżąco przekazywane rodzicom uczniów przez dyrektorów placówek lub ich organy prowadzące.

Prawo
Czy niższa składka zdrowotna i uproszczenie jej opłacania zwiększy konkurencyjność firm
18 wrz 2024

Niższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców i uproszczenie sposobu jej opłacania poprzez wprowadzenie zryczałtowanych stawek to postulat Konfederacji Lewiatan. Przedsiębiorcy przypominają, że wyższe oskładkowanie to mniej pieniędzy na inwestycje i rozwój.

Emerytury przed powodzią. Poczta Polska szybciej dostarczy świadczenia w okolicach Wrocławia
18 wrz 2024

Poczta Polska przekazała, że emerytury, których wypłata jest przewidziana na 20 września, we Wrocławiu i na okolicznych terenach powodziowych będą doręczane od 18 września, przed pojawieniem się w tym regionie fali wezbraniowej na Odrze. Poczta Polska będzie też kontaktować się ze sztabami kryzysowymi w razie problemów ze świadczeniami.

Standardy z USA w polskich DPS-ach. Samorządy już wdrażają nową jakość opieki nad seniorami
18 wrz 2024

Zwiększenie kompetencji farmaceutów i dołączenie ich do zespołów terapeutycznych, dokładniejsza kontrola jakości oraz ilości przyjmowanych leków, prowadzące między innymi do zmniejszenia liczby hospitalizacji, a zatem kosztów dla systemu powszechnej opieki zdrowotnej. Takie zmiany w systemie opieki senioralnej, wzorowane na rozwiązaniach ze Stanów Zjednoczonych, wdrażają już teraz wybrane samorządy w Polsce. 

Bezrobotni mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. I nie chodzi o zasiłek dla bezrobotnych [LISTA]
17 wrz 2024

Osoby bezrobotne, czy to z własnej woli, czy w wyniku zwolnienia, mogą liczyć na wsparcie państwa. Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy uprawnia do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a także innych świadczeń. Jakich?  Oto szczegóły. 

Emerytura Plus. Emeryci będą mogli zyskać nawet 30 tys. zł i to bez straty 13. emerytury
18 wrz 2024

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaproponowała wprowadzenie nowej zasady obliczania emerytur. Zgodnie z nią, nawet jeśli wysokość składek emerytalnych nie jest wysoka, to dłuższy okres pracy zawodowej powinien gwarantować emeryturę wyższą niż minimalna. Oto szczegóły. 

Czy konsument może pozwać firmę przed sąd swojego miejsca zamieszkania? Wyrok TSUE
18 wrz 2024

Konsument może pozwać przedsiębiorcę przed sąd swojego miejsca zamieszkania, jeśli tylko w sprawie występuje tzw. „element zagraniczny” - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). Zasadniczo swojego kontrahenta pozywa się przed sąd, w którym to on ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.
18 wrz 2024

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025. Co z terminem na złożenie wniosków? Turnusy wyjazdowe, zajęcia opiekuńcze i zajęcia terapeutyczno-edukacyjne mają zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.

Składki ZUS można opłacić w późniejszym terminie. ZUS nie naliczy odsetek za zwłokę
18 wrz 2024

Składki ZUS za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. będzie można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Ulga dotyczy przedsiębiorców z terenów objętych powodzią.

Rejestracja w przychodni nie odbiera telefonów albo odmawia przyjęcia chorego do lekarza ze względu na brak wolnych terminów? To łamanie praw pacjenta. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
18 wrz 2024

Sezon chorobowy w pełni, a próbując dodzwonić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nierzadko trzeba odczekać dobrych kilkanaście do kilkudziesięciu minut w długiej kolejce oczekujących osób, które również chcą zarejestrować się do lekarza. Jak już wreszcie uda się dodzwonić do rejestracji – często można usłyszeć w słuchawce, że w tym dniu lekarz nie ma już wolnych terminów i należy ponownie zgłosić się w dniu jutrzejszym. Takie postępowanie przychodni jest niezgodne z przepisami prawa. Co zrobić, jeżeli doświadczymy go na „własnej skórze”?

Świadczenie wspierające. Czy można pracować? [Kwoty 2024 i 2025]
17 wrz 2024

Czy osoba niepełnosprawna otrzymująca świadczenie wspierające może podejmować dodatkowe zatrudnienie? Ile aktualnie wynosi świadczenie wspierające i od czego zależy jego wysokość? Co z czasem oczekiwania na decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia?

pokaż więcej
Proszę czekać...