REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach? Od przedszkola do końca szkoły średniej

wywiadówka
Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach? Od przedszkola do końca szkoły średniej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach? O czym warto pamiętać wybierając się na wywiadówkę do przedszkola, szkoły, bądź do szkoły średniej. Czy jadąc na wycieczkę rodzicowi potrzebne będzie zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego?

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego ruszają także pierwsze zebrania w szkołach. Na pierwszej wywiadówce należy dopełnić wszelkich formalności. M.in. można otrzymać zgodę na wykorzystanie wizerunku ucznia lub deklarację dotyczącą uczestnictwa dziecka w lekcjach religii/etyki. Na pierwszym zebraniu zostaną także poruszone takie kwestie jak m.in. wybór trójki klasowej, wybór przedstawiciela klasy w Radzie rodziców, czy omówienie kwestii wycieczek.

REKLAMA

Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach?: Rada rodziców

Rada rodziców jest jednym z organów szkoły. Rady rodziców reprezentują rodziców wszystkich uczniów szkoły. Zgodnie z ustawą, w zebraniach rady rodziców może uczestniczyć pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna w celu omówienia zagadnień z zakresu edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia uczniów, z zachowaniem w tajemnicy informacji o stanie zdrowia uczniów. Wybory do rady rodziców muszą odbywać się corocznie. Główne zasady dotyczące wyborów do rady rodziców zostały określone w ustawie prawo oświatowe. Wybory te powinny zostać przeprowadzone na pierwszym zebraniu i należy pamiętać, że jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic. Rada rodziców ma prawo występowania do wszystkich kluczowych podmiotów działających w szkole i wokół szkoły. Chodzi m.in. o dyrektora szkoły, radę pedagogiczną, samorząd uczniowski oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Rada może występować z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły lub placówki. Nie są one jednak wiążące dla adresatów. Rada rodziców, w porozumieniu z radą pedagogiczną, uchwala program wychowawczo-profilaktyczny szkoły lub placówki, opiniuje program i harmonogram poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły lub placówki oraz opiniuje projekt planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły. Ponadto, dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki, a w przypadku szkół lub placówek, w których rada nie została powołana, rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego może, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W szkołach podstawowych i zasadniczych zawodowych, policealnych, w centrach kształcenia zawodowego i placówkach kształcenia ustawicznego tych dodatkowych wolnych dni jest sześć. W liceach ogólnokształcących i w technikach jest ich dziesięć. W przedszkolach w przypadku, gdy nie funkcjonują rady przedszkola, rady rodziców pomagają w uzgodnieniu czasu pracy przedszkola.

Na jakich zasadach szkoły mogą żądać zaświadczeń z KRK

W lutym br. zaczęły obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Są one zbiorem zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci. Instytucje i placówki są zobowiązane do wprowadzenia standardów od 15 lutego 2024 r. Placówki, które ich nie wprowadziły do połowy lutego, miały czas na ich wprowadzenie do 15 sierpnia 2024 r. Każdorazowo należy zweryfikować, czy dana osoba będzie wykonywać działalność związaną z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi. Należy pamiętać, że nie chodzi o nazwę stanowiska, ale o czynności jakie dana osoba będzie wykonywać. Dotyczy to także rodziców, którzy będą opiekunami na wycieczkach szkolnych, bądź chodzą z nimi na basen jako opiekunowie. Rodzic, który opiekuje się dziećmi także powinien zostać poddany procedurze sprawdzenia. Resort sprawiedliwości radzi, by na początku roku szkolnego, bądź kolejnego półrocza ustalić w klasie listę rodziców-opiekunów i dokonać sprawdzenia zgodnie z art. 21 ustawy o ochronie małoletnich.

Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach: wgląd do sprawdzianów

Warto pamiętać, że rodzice i uczniowie mają prawo do zweryfikowania prac pisemnych i ocen. Prawo to wynika wprost z ustawy o systemie oświaty. Rodzice nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków, by uzyskać wgląd do sprawdzianu bądź kartkówki. W statucie szkoły powinna znaleźć się informacja na jakich zasadach udostępniane są prace uczniów.

Co w przypadku, gdy rodzic/uczeń nie zgadza się z oceną końcową?

W przypadku, gdy rodzic i/lub dziecko nie zgadzają się z oceną wystawioną na koniec roku, dziecko może przystąpić do egzaminu poprawkowego. Komisję do jego przeprowadzenia wyłania dyrektor szkoły. Do egzaminu poprawkowego wg. ustawy o systemie oświaty może przystąpić uczeń, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, który w wyniku klasyfikacji rocznej otrzymał negatywną ocenę klasyfikacyjną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, albo z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych lub zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego. W rozporządzeniu MEN z 22 lutego 2019 r. określone zostały główne regulacje dotyczące egzaminów poprawkowych przeprowadzanych w szkołach. M.in. wskazano, że egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich, a w szkole, w której zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu - po zakończeniu tych zajęć, nie później jednak niż do końca lutego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność. Minimum 65 lat. Większość Europy to już zrozumiała

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, kwota, przepisy, terminy, uprawnieni, warunki, wniosek, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg podał liczbę ofiar ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

REKLAMA

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

REKLAMA