REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach? Od przedszkola do końca szkoły średniej

wywiadówka
Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach? Od przedszkola do końca szkoły średniej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach? O czym warto pamiętać wybierając się na wywiadówkę do przedszkola, szkoły, bądź do szkoły średniej. Czy jadąc na wycieczkę potrzebne będzie zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego?

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego ruszają także pierwsze zebrania w szkołach.

REKLAMA

Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach?: Rada rodziców

Rada rodziców jest jednym z organów szkoły. Rady rodziców reprezentują rodziców wszystkich uczniów szkoły. Zgodnie z ustawą, w zebraniach rady rodziców może uczestniczyć pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna w celu omówienia zagadnień z zakresu edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia uczniów, z zachowaniem w tajemnicy informacji o stanie zdrowia uczniów. Wybory do rady rodziców muszą odbywać się corocznie. Główne zasady dotyczące wyborów do rady rodziców zostały określone w ustawie prawo oświatowe. Wybory te powinny zostać przeprowadzone na pierwszym zebraniu i należy pamiętać, że jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic. Rada rodziców ma prawo występowania do wszystkich kluczowych podmiotów działających w szkole i wokół szkoły. Chodzi m.in. o dyrektora szkoły, radę pedagogiczną, samorząd uczniowski oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Rada może występować z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły lub placówki. Nie są one jednak wiążące dla adresatów. Rada rodziców, w porozumieniu z radą pedagogiczną, uchwala program wychowawczo-profilaktyczny szkoły lub placówki, opiniuje program i harmonogram poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły lub placówki oraz opiniuje projekt planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły. Ponadto, dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki, a w przypadku szkół lub placówek, w których rada nie została powołana, rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego może, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W szkołach podstawowych i zasadniczych zawodowych, policealnych, w centrach kształcenia zawodowego i placówkach kształcenia ustawicznego tych dodatkowych wolnych dni jest sześć. W liceach ogólnokształcących i w technikach jest ich dziesięć. W przedszkolach w przypadku, gdy nie funkcjonują rady przedszkola, rady rodziców pomagają w uzgodnieniu czasu pracy przedszkola.

Na jakich zasadach szkoły mogą żądać zaświadczeń z KRK

W lutym br. zaczęły obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Są one zbiorem zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci. Instytucje i placówki są zobowiązane do wprowadzenia standardów od 15 lutego 2024 r. Placówki, które ich nie wprowadziły do połowy lutego, miały czas na ich wprowadzenie do 15 sierpnia 2024 r. Każdorazowo należy zweryfikować, czy dana osoba będzie wykonywać działalność związaną z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi. Należy pamiętać, że nie chodzi o nazwę stanowiska, ale o czynności jakie dana osoba będzie wykonywać. Dotyczy to także rodziców, którzy będą opiekunami na wycieczkach szkolnych, bądź chodzą z nimi na basen jako opiekunowie. Rodzic, który opiekuje się dziećmi także powinien zostać poddany procedurze sprawdzenia. Resort sprawiedliwości radzi, by na początku roku szkolnego, bądź kolejnego półrocza ustalić w klasie listę rodziców-opiekunów i dokonać sprawdzenia zgodnie z art. 21 ustawy o ochronie małoletnich.

Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach: wgląd do sprawdzianów

Warto pamiętać, że rodzice i uczniowie mają prawo do zweryfikowania prac pisemnych i ocen. Prawo to wynika wprost z ustawy o systemie oświaty. Rodzice nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków, by uzyskać wgląd do sprawdzianu bądź kartkówki. W statucie szkoły powinna znaleźć się informacja na jakich zasadach udostępniane są prace uczniów.

Co w przypadku, gdy rodzic/uczeń nie zgadza się z oceną końcową?

W przypadku, gdy rodzic i/lub dziecko nie zgadzają się z oceną wystawioną na koniec roku, dziecko może przystąpić do egzaminu poprawkowego. Komisję do jego przeprowadzenia wyłania dyrektor szkoły. Do egzaminu poprawkowego wg. ustawy o systemie oświaty może przystąpić uczeń, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, który w wyniku klasyfikacji rocznej otrzymał negatywną ocenę klasyfikacyjną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, albo z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych lub zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego. W rozporządzeniu MEN z 22 lutego 2019 r. określone zostały główne regulacje dotyczące egzaminów poprawkowych przeprowadzanych w szkołach. M.in. wskazano, że egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich, a w szkole, w której zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu - po zakończeniu tych zajęć, nie później jednak niż do końca lutego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach? Od przedszkola do końca szkoły średniej

Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach? O czym warto pamiętać wybierając się na wywiadówkę do przedszkola, szkoły, bądź do szkoły średniej. Czy jadąc na wycieczkę potrzebne będzie zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego?

Kody rabatowe - aspekty prawne i bezpieczeństwo dla użytkownika
Kody rabatowe to popularne narzędzie marketingowe, które pozwala konsumentom na uzyskanie zniżek podczas zakupów online. Dla wielu osób stanowią one sposób na znaczne oszczędności, jednak ich rosnąca popularność wiąże się również z pewnymi zagrożeniami. Warto przyjrzeć się aspektom prawnym związanym z kodami rabatowymi oraz dowiedzieć się, jak unikać oszustw i gdzie znaleźć bezpieczne kody.
Wiele porodówek nie spełnia wymogu 400 porodów rocznie. Nie wszystkie jednak do likwidacji

Duża liczba szpitali z oddziałami położniczo-ginekologicznymi nie spełnia kryterium minimum 400 porodów rocznie. Na Podlasiu, Warmińsko-mazurskim, Świętokrzyskim i Zachodniopomorskim to większość porodówek. Ministerstwo Zdrowia ma już mapę porodówek, które nie zostaną zlikwidowane, mimo że rodzi się tam niewiele dzieci.

Nowy, pełnopłatny urlop dla rodziców – nawet 15 tygodni dodatkowego urlopu. Dla kogo, ile dokładnie i od kiedy?

To już niemal pewne – będzie dłuższy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających po urodzeniu dłuższej hospitalizacji. Są na to środki w budżecie państwa rok 2025. Wymiar dodatkowego urlopu ma wynieść do 8 lub odpowiednio – do 15 tygodni w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym dziecko się urodzi lub jego masy urodzeniowej.

REKLAMA

Rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Ważny jest status prawny

Nie każdy, kto samotnie wychowuje dziecko, ma prawo do preferencyjnego rozliczenia podatkowego. Przepisy jasno określają, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać ten status. Przekonała się o tym podatniczka, której brak prawomocnego orzeczenia rozwodu uniemożliwił skorzystanie z ulgi. Sprawdź, kto ma prawo do preferencyjnego opodatkowania i dlaczego same obowiązki rodzicielskie nie wystarczą!

Można uzyskać nawet 28000 zł dofinansowania. Ruszył program Mój Prąd 6.0

Ruszyła szósta edycja programu Mój Prąd. Prosumenci będą mogli uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowania na mikroinstalację fotowoltaiczną, magazyn energii elektrycznej i magazyn ciepła. Maksymalna kwota dofinansowania to nawet 28 tys. zł.

Trudny quiz. Tylko mistrzowie ortografii zdobędą 10/10
Czy pamiętasz zasady ortografii? Sprawdź, czy zdobędziesz 10/10!
Renta wdowia a renta rodzinna. ZUS przygotuje wniosek (ERWD) dotyczący zbiegu świadczeń, który będzie dostępny od 1 stycznia 2025 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat dotyczący renty wdowiej, czyli zasad zbieg świadczeń z rentą rodzinną. ZUS informuje między innymi, że wzór wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) będzie dostępny od 1 stycznia 2025 r. na stronie internetowej Zakładu i w każdej placówce. Wniosek ten będzie można złożyć począwszy od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Podniesienie wieku emerytalnego. Dłuższa aktywność zawodowa remedium na niskie emerytury?

Zdaniem ekspertów, obecni 30-latkowie dostaną emeryturę w wysokości jednej czwartej ostatniej pensji. Bez wydłużenia aktywności zawodowej Polakom trudno będzie liczyć na wyższe świadczenia. Należy zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.

Fundacje rodzinne na celowniku rządu! Drastyczne zmiany uderzą w przedsiębiorców

Rząd szykuje ostrą ofensywę przeciw fundacjom rodzinnym, zarzucając im unikanie podatków i zapowiadając radykalne zmiany przepisów. Przedsiębiorcy biją na alarm – nowe regulacje mogą zniszczyć zaufanie do instytucji, która dotychczas była wzorem współpracy biznesu z państwem. Rada Przedsiębiorczości apeluje o realny dialog, zanim zmiany pogrzebią przyszłość polskich firm rodzinnych.

REKLAMA