REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach? Od przedszkola do końca szkoły średniej

wywiadówka
Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach? Od przedszkola do końca szkoły średniej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach? O czym warto pamiętać wybierając się na wywiadówkę do przedszkola, szkoły, bądź do szkoły średniej. Czy jadąc na wycieczkę rodzicowi potrzebne będzie zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego?

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego ruszają także pierwsze zebrania w szkołach. Na pierwszej wywiadówce należy dopełnić wszelkich formalności. M.in. można otrzymać zgodę na wykorzystanie wizerunku ucznia lub deklarację dotyczącą uczestnictwa dziecka w lekcjach religii/etyki. Na pierwszym zebraniu zostaną także poruszone takie kwestie jak m.in. wybór trójki klasowej, wybór przedstawiciela klasy w Radzie rodziców, czy omówienie kwestii wycieczek.

REKLAMA

Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach?: Rada rodziców

Rada rodziców jest jednym z organów szkoły. Rady rodziców reprezentują rodziców wszystkich uczniów szkoły. Zgodnie z ustawą, w zebraniach rady rodziców może uczestniczyć pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna w celu omówienia zagadnień z zakresu edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia uczniów, z zachowaniem w tajemnicy informacji o stanie zdrowia uczniów. Wybory do rady rodziców muszą odbywać się corocznie. Główne zasady dotyczące wyborów do rady rodziców zostały określone w ustawie prawo oświatowe. Wybory te powinny zostać przeprowadzone na pierwszym zebraniu i należy pamiętać, że jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic. Rada rodziców ma prawo występowania do wszystkich kluczowych podmiotów działających w szkole i wokół szkoły. Chodzi m.in. o dyrektora szkoły, radę pedagogiczną, samorząd uczniowski oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Rada może występować z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły lub placówki. Nie są one jednak wiążące dla adresatów. Rada rodziców, w porozumieniu z radą pedagogiczną, uchwala program wychowawczo-profilaktyczny szkoły lub placówki, opiniuje program i harmonogram poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły lub placówki oraz opiniuje projekt planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły. Ponadto, dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki, a w przypadku szkół lub placówek, w których rada nie została powołana, rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego może, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W szkołach podstawowych i zasadniczych zawodowych, policealnych, w centrach kształcenia zawodowego i placówkach kształcenia ustawicznego tych dodatkowych wolnych dni jest sześć. W liceach ogólnokształcących i w technikach jest ich dziesięć. W przedszkolach w przypadku, gdy nie funkcjonują rady przedszkola, rady rodziców pomagają w uzgodnieniu czasu pracy przedszkola.

Na jakich zasadach szkoły mogą żądać zaświadczeń z KRK

W lutym br. zaczęły obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Są one zbiorem zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci. Instytucje i placówki są zobowiązane do wprowadzenia standardów od 15 lutego 2024 r. Placówki, które ich nie wprowadziły do połowy lutego, miały czas na ich wprowadzenie do 15 sierpnia 2024 r. Każdorazowo należy zweryfikować, czy dana osoba będzie wykonywać działalność związaną z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi. Należy pamiętać, że nie chodzi o nazwę stanowiska, ale o czynności jakie dana osoba będzie wykonywać. Dotyczy to także rodziców, którzy będą opiekunami na wycieczkach szkolnych, bądź chodzą z nimi na basen jako opiekunowie. Rodzic, który opiekuje się dziećmi także powinien zostać poddany procedurze sprawdzenia. Resort sprawiedliwości radzi, by na początku roku szkolnego, bądź kolejnego półrocza ustalić w klasie listę rodziców-opiekunów i dokonać sprawdzenia zgodnie z art. 21 ustawy o ochronie małoletnich.

Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach: wgląd do sprawdzianów

Warto pamiętać, że rodzice i uczniowie mają prawo do zweryfikowania prac pisemnych i ocen. Prawo to wynika wprost z ustawy o systemie oświaty. Rodzice nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków, by uzyskać wgląd do sprawdzianu bądź kartkówki. W statucie szkoły powinna znaleźć się informacja na jakich zasadach udostępniane są prace uczniów.

Co w przypadku, gdy rodzic/uczeń nie zgadza się z oceną końcową?

W przypadku, gdy rodzic i/lub dziecko nie zgadzają się z oceną wystawioną na koniec roku, dziecko może przystąpić do egzaminu poprawkowego. Komisję do jego przeprowadzenia wyłania dyrektor szkoły. Do egzaminu poprawkowego wg. ustawy o systemie oświaty może przystąpić uczeń, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, który w wyniku klasyfikacji rocznej otrzymał negatywną ocenę klasyfikacyjną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, albo z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych lub zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego. W rozporządzeniu MEN z 22 lutego 2019 r. określone zostały główne regulacje dotyczące egzaminów poprawkowych przeprowadzanych w szkołach. M.in. wskazano, że egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich, a w szkole, w której zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu - po zakończeniu tych zajęć, nie później jednak niż do końca lutego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki?

Przepisy wprost nie odpowiadają na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Decydujące znaczenie w tego typu sprawach powinno mieć dobro dziecka.

Renta wdowia z KRUS: co koniecznie trzeba wiedzieć. Warunki, limity, terminy, wniosek (wydrukuj, wypełnij i złóż)

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzieliła licznych wyjaśnień odnośnie zasad przyznawania i wypłaty tzw. renty wdowiej. Czym jest renta wdowia? Kto może ją otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Ile wyniesie renta wdowia? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej w naszym opracowaniu przygotowanym na podstawie informacji z KRUS.

Jakie będą konsekwencje wagarów? Kolejne zmiany w szkołach. MEN analizuje frekwencję uczniów i zasady usprawiedliwiania nieobecności

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów w szkole budzą kontrowersje i już od dłuższego czasu są przedmiotem uwagi nauczycieli i MEN. Okazuje się, że prowadzone są w tym zakresie prace nad zmianami. Czego powinni spodziewać się uczniowie?

Renta wdowia dla rolnika. KRUS uruchomiła infolinię dotyczącą świadczenia

Renta wdowia dla rolników to temat nowej infolinii uruchomionej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Szczegółowe informacje o nowym świadczeniu można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–14:00.

REKLAMA

Mobbing, dyskryminacja i molestowanie – będą zmiany w kodeksie pracy. MRPiPS przygotowało nowe przepisy

W dniu 20 stycznia 2025 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji kodeksu pracy, który ma na celu wprowadzenie zmian w przepisach dot. mobbingu, dyskryminacji, molestowania i molestowania seksualnego w pracy. Projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zobaczmy jakie zmiany mają wejść w życie - być może jeszcze w 2025 roku.

Przywileje: Nie tylko osoby niepełnosprawne. Ale i rodziny z dziećmi [Petycja]

Do Ministerstwa Infrastruktury trafił obywatelski postulat wprowadzenia miejsc postojowych przed urzędami i w innych miejscach publicznych (dla czasowego postoju na czas załatwienia sprawy np. w sklepie) wzorowanych na tych dla osób niepełnosprawnych, ale przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Takie rozwiązanie widziane było np. na parkingach przed sklepami sieci Lidl.

Ograniczenie programu 800 plus. Jest projekt ustawy

800 plus: Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, który ogranicza dostęp do programu dla obywateli Ukrainy. Zgodnie z propozycją, świadczenie mają otrzymywać jedynie ci, którzy pracują i płacą podatki w Polsce – poinformował szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak.

Czas tylko do 31 stycznia. Kto musi zgłosić się do ulgi Mały ZUS plus i jak powinien to zrobić

31 stycznia 2025 r. mija termin zgłoszenia się do ulgi „Mały ZUS plus”. Przedsiębiorcy, którzy w bieżącym roku chcą z niej zacząć korzystać i płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, powinni zgłosić się do ulgi. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z tej ulgi w zeszłym roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

REKLAMA

Ta grupa pracowników znowu straci. Choć eksperci uprzedzali, że tak będzie, to jednak po zakończeniu roku pracownicy są rozczarowani

Choć specjaliści uprzedzali o tym już dawno, to jednak początek roku przyniósł tej grupie pracowników rozczarowanie. Dlaczego mają poczucie, że tracą, skoro dostali pieniądze? Bo przyznano im je w takiej, a nie innej formie.

Jak określić wysokość alimentów na dziecko krok po kroku?

Rodzice często zastanawiają się jak ustalić wysokość alimentów na dziecko. Określenie odpowiedniej wysokości alimentów jest kluczowe dla zapewnienia mu właściwych warunków do życia i rozwoju. W artykule przedstawiamy, jak krok po kroku oszacować tę kwotę, uwzględniając zarówno potrzeby dziecka, jak i możliwości finansowe rodziców.

REKLAMA