REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie wszyscy rodzice będą mogli wyjechać na wycieczkę w roku szkolnym 2024/2025. Na jakich zasadach szkoły mogą żądać zaświadczeń z KRK

wycieczka szkolna
Nie wszyscy rodzice będą mogli wyjechać na wycieczkę w roku szkolnym 2024/2025. Na jakich zasadach szkoły mogą żądać zaświadczeń z KRK
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszyscy rodzice będą mogli wyjechać na wycieczkę w roku szkolnym 2024/2025. Na jakich zasadach szkoły mogą żądać zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego? Co w przypadku, gdy rodzic jest opiekunem w trakcie wyjść na basen?

W lutym br. zaczęły obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Są one zbiorem zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci. Wprowadziła je ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. M.in. nakłada na podmioty pracujące z dziećmi, obowiązek posiadania standardów ochrony małoletnich. Instytucje i placówki są zobowiązane do wprowadzenia standardów od 15 lutego 2024 r. Placówki, które ich nie wprowadziły do połowy lutego, miały czas na ich wprowadzenie do 15 sierpnia 2024 r.

REKLAMA

Standardy ochrony małoletnich: kto musi je wprowadzić

REKLAMA

Standardy ochrony małoletnich muszą wprowadzić placówki zajmujące się wychowaniem, opieką, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu, a także placówki zajmujące się realizacją innych zainteresowań przez małoletnich. W wyżej wymienionych placówkach pracodawca, bądź organizator musi uzyskać informacje, czy dane przyszłego pracownika bądź osoby dopuszczonej do działalności są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze.

Każdorazowo należy zweryfikować, czy dana osoba będzie wykonywać działalność związaną z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi. Należy pamiętać, że nie chodzi o nazwę stanowiska, ale o czynności jakie dana osoba będzie wykonywać. Dotyczy to także rodziców, którzy będą opiekunami na wycieczkach szkolnych

Nie wszyscy rodzice będą mogli wyjechać na wycieczkę w roku szkolnym 2024/2025

Zgodnie z wytycznymi do standardów ochrony dzieci w szkole, naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników szkoły jest działanie dla dobra dziecka i w jego najbliższym interesie. Standardy te nakładają na szkołę obowiązek sprawdzenia, czy zatrudnieni pracownicy nie tylko posiadają odpowiednie kwalifikacje i kompetencje do pracy. Pracodawca lub organizator muszą przeprowadzić procedurę sprawdzenia na podstawie z art. 21 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.

Procedura sprawdzenia jest stosowana niezależnie od tego, czy dana osoba pracuje na podstawie umowy o pracę czy innego rodzaju umowy jak umowa zlecenia, czy umowa o dzieło. Sprawdzeniu podlegają także osoby, które swoje obowiązki wykonują na podstawie ustnych ustaleń. Nie ma też znaczenia to, czy dana osoba otrzymuje wynagrodzenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na jakich zasadach szkoły mogą żądać zaświadczeń z KRK

Rodzice, którzy wyjeżdżają z uczniami na wycieczki szkolne, bądź chodzą z nimi na basen jako opiekunowie, tak samo jak nauczyciele, sprawują nad dziećmi opiekę. Rodzic, który opiekuje się dziećmi także powinien zostać poddany procedurze sprawdzenia. Resort Sprawiedliwości radzi, by na początku roku szkolnego, bądź kolejnego półrocza ustalić w klasie listę rodziców-opiekunów i dokonać sprawdzenia zgodnie z art. 21 ustawy o ochronie małoletnich. Następnie należy przypomnieć zasady bezpieczeństwa obowiązujące w danej placówce i dopiero wówczas taki rodzic może zostać dopuszczony do sprawowania opieki nad dziećmi.

Zaświadczenie z KRK

Informację z Krajowego Rejestru Karnego można uzyskać składając wniosek osobiście lub pocztą poprzez wysłanie podpisanego i opłaconego formularza zapytania o udzielenie informacji o osobie do siedziby Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego na adres ul. Czerniakowska 100, 00-454 Warszawa, bądź do Punktu Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego. Zaświadczenie można także uzyskać drogą elektroniczną poprzez e-KRK.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie wszyscy rodzice będą mogli wyjechać na wycieczkę w roku szkolnym 2024/2025. Na jakich zasadach szkoły mogą żądać zaświadczeń z KRK

Nie wszyscy rodzice będą mogli wyjechać na wycieczkę w roku szkolnym 2024/2025. Na jakich zasadach szkoły mogą żądać zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego? Co w przypadku, gdy rodzic jest opiekunem w trakcie wyjść na basen?

Nauczyciele niezadowoleni z podwyżek planowanych na 2025 r. Wzrost wynagrodzeń o 5 proc. to za mało

Ładowanie treści...

QUIZ Czy to państwo czy miasto? Uda Ci się zdobyć 10/10?
Na świecie jest prawie 200 państw. Znasz je wszystkie? Rozwiąż quiz i sprawdź, czy nie pomylisz państwa z miastem.
Podwyższenie alimentów na nowy rok szkolny. Od października 2024 r. niektóre dzieci dostaną o 500 złotych więcej. Co z pozostałymi?

Wyższe alimenty na nowy rok szkolny. Od października 2024 r. niektóre dzieci dostaną o 500 złotych więcej. Co z pozostałymi? Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to zwiększone wydatki. Czy to wystarczy, by złożyć pozew o podwyższenie alimentów?

REKLAMA

Refundacja przedłużona do 30 czerwca 2027 roku. Można dostać do 70% poniesionych kosztów. Czy ty też możesz złożyć wniosek?

Refundacja kosztów szkolenia osób niepełnosprawnych została przedłużona do 30 czerwca 2027 roku. Można dostać do 70% poniesionych kosztów. Warunki refundacji i rodzaje uwzględnianych kosztów zostały ściśle określone w przepisach.

ZUS udostępnił kalkulator emerytalny. Sprawdź, ile dostaniesz emerytury

ZUS wprowadza nowe możliwości w aplikacji mZUS. Jedną z nich jest kalkulator emerytalny, który pozwala na wyliczenie prognozowanej wysokości emerytury. Aby korzystać z wszystkich nowych udogodnień, jakie daje aplikacja mobilna mZUS, konieczne jest jej zaktualizowanie.

Dodatkowy urlop dla pracowników młodocianych? Ile dni przysługuje tej grupie pracowników

Dodatkowy urlop dla pracowników młodocianych? Ile dni przysługuje tej grupie pracowników? Kim jest pracownik młodociany? W jakim wymiarze czasu pracy może być zatrudniony? Jakie normy czasu pracy obowiązują w przypadku zatrudniania pracowników młodocianych?

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025 [terminy rozpoczęcia i zakończenia zajęć, przerwy świąteczne, ferie, wakacje]

Kończą się wakacje i uczniowie szykują się do powrotu do szkoły. Rok szkolny 2024/2025 rozpocznie się już 2 września 2024 r., a zakończy dopiero 27 czerwca 2025 r. Jak będzie wyglądała organizacja nadchodzącego roku szkolnego?

REKLAMA

12 symboli przyczyn niepełnosprawności. Co oznaczają i czy będą zmiany w orzeczeniach?

Symbol przyczyny niepełnosprawności jest ważnym elementem orzeczeń wydawanych osobom z niepełnosprawnościami. Ile takich kodów może znaleźć się w dokumencie? Czy w najbliższym czasie planowane są zmiany w tym zakresie?

Dodatkowe dni wolne czy godziny? Co przysługuje karmiącym piersią pracownicom w 2024 i 2025 r.?

Dodatkowe dni wolne czy godziny? Co przysługuje karmiącym piersią pracownicom w 2024 i 2025 r.? Czy są prace, których nie mogą wykonywać pracownice karmiące piersią? O co jeszcze mogą wnioskować pracownice karmiące piersią?

REKLAMA