REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEN minął się z prawdą. W roku szkolnym 2024/2025 rodzice będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Przed nimi większe wydatki, niż zapowiadano

MEN rok szkolny 2024/2025 rodzice
MEN minął się z prawdą. W roku szkolnym 2024/2025 rodzice będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Przed nimi większe wydatki, niż zapowiadano

REKLAMA

REKLAMA

Zapewnienia MEN minęły się z rzeczywistością. W roku szkolnym 2024/2025 rodzice będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Przed nimi bowiem większy wydatek, niż zapowiadano. Większość podręczników zyskało edycję 2024, co wiąże się z koniecznością zakupu nowych książek.

W roku szkolnym 2024/2025 zanosi się na kosztowny zakup podręczników

Rok szkolny 2024/2025 rozpocznie się lada moment, a jego pierwsze dni na pewno będą obfitowały w zaskoczenia. Dawno bowiem nie wprowadzano aż tylu zmian jednocześnie – począwszy od tych w sferze administracyjnej, przez podstawę programową, a kończąc na zmianach dotyczących wynagrodzeń i emerytur nauczycieli. Przełom sierpnia i września, to okres, w którym wielu uczniów i rodziców skupia się na skompletowaniu wyprawki szkolnej. Niezależnie od wieku ucznia, zawsze jest to spory wydatek, a media społecznościowe obiegają paragony przeczące temu, że edukacja w Polsce jest darmowa. Problem nasila się na etapie nauki w szkołach ponadpodstawowych, gdy uczniowie nie mogą już liczyć na udostępnienie przez szkołę darmowych podręczników. Kilka lat temu sytuację dodatkowo utrudniał fakt, że naukę na tym poziomie rozpoczęły pierwsze roczniki objęte reformą edukacji i uczniowie „po gimnazjum” korzystali z innych podręczników niż uczniowie „po podstawówce”. Znaczna część z nich musiała więc zaopatrywać się w nowe książki, a rodzice musieli przeznaczyć na ich zakup więcej pieniędzy, niż na zakup podręczników używanych. 

REKLAMA

Edycja 2024 starych podręczników to konieczność kupienia nowych książek

Pierwszy rocznik „po podstawówce” powinien już zakończyć edukację ponadpodstawową – uczniowie liceów ogólnokształcących powinni byli zakończyć ją rok temu, a uczniowie techników zdawali matury w roku 2024. Mogło się więc wydawać, że sytuacja na rynku podręczników nieco się poprawi, bo w obiegu będą już dostępne książki obejmujące cały cykl edukacji. Okazuje się jednak, że na rodziców czeka przykra niespodzianka. Choć w związku z wprowadzaniem zmian w podstawie programowej Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewniało, że nie będą się one wiązały z koniecznością zakupu nowych podręczników, to jednak rzeczywistość okazuje się być inna. Już w zeszłym roku uczniowie z jedynego rocznika, który w całości miał obowiązek rozpocząć edukację w wieku 6 lat, musieli kupić niektóre z podręczników wydane w nowej edycji. Nie dotyczyło to na szczęście wszystkich książek. Jednak już w tym roku, mimo zapewnień MEN, znaczna część podręczników zyskała „edycję 2024” i to właśnie ta wersja pojawia się na liście pomocy naukowych, których używania wymagają nauczyciele. Oznacza to więc po raz kolejny konieczność przeznaczenia przez rodziców większej ilości pieniędzy na zakup nowych podręczników oraz „wyrzucenie do śmieci” ich starszych wersji. Jakich książek dotyczy ten problem? Dla przykładu „edycja 2024” pojawiła się w przypadku podręcznika Nowej Ery „Biologia na czasie”. Dotyczy to podręcznika używanego na wszystkich etapach nauki, czyli od klasy 1 do 4 oraz poziomów podstawowego i rozszerzonego. Taka sama sytuacja jest w przypadku innych podręczników tego wydawcy, np. Oblicza geografii, MATeMAtyka, To jest chemia, Zrozumieć fizykę, Odkryć fizykę. Wyraźnie więc widać, że zapewnienia MEN minęły się z rzeczywistością, a rodzice będą musieli w roku szkolnym 2024/2025 sięgnąć głębiej do kieszeni. Jak oszacował Rankomat.pl, na tym poziomie edukacji, sam zakup podręczników będzie wiązał się dla rodziców z wydatkiem powyżej 700 złotych, a koszt całej wyprawki z pewnością przekroczy w tym wypadku 1000 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć firmę spedycyjną? Warunki uzyskania licencji spedycyjnej

Branża TSL (Transport, Spedycja, Logistyka) pozostaje jednym najsilniejszych sektorów gospodarki, a wartość jej gałęzi spedycyjnej PwC szacuje na około 60 mld zł. Praca spedytora ma więc ogromny potencjał i daje szansę na spore zyski, zwłaszcza przy pracy na własny rachunek. Przed założeniem działalności spedytor musi jednak spełnić wiele formalności i zgromadzić odpowiednie środki.

Egzamin maturalny w roku szkolnym 2024/2025 [HARMONOGRAM]

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram przeprowadzenia egzaminu maturalnego w 2025 r. Sprawdź, w jakich dniach będą odbywały się poszczególne egzaminy w terminie głównym, dodatkowym oraz poprawkowym.

Wraca limit 100 ml opakowania na płyny przewożone w bagażu podręcznym od 1 września 2024 r. Na lotniskach w całej UE

Od 1 września 2024 r. Komisja Europejska przywróci na lotniskach maksymalne limity 100 ml na płyny przewożone w bagażu podręcznym. Jest to spowodowane problemami technicznymi ze skanerami do kontroli bezpieczeństwa, a nie ewentualnym zagrożeniem – zapewnił we wtorek rzecznik KE.

ZUS informuje: Wkrótce wypłaty pierwszych czternastych emerytur

Miesiąc wypłaty dodatkowego rocznego świadczenie pieniężnego dla emerytów i rencistów określa za każdym razem Rada Ministrów nie później niż do 31 października danego roku. W 2024 r. tzw. czternastka zostanie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją jednak wcześniej.

REKLAMA

Dla kogo do 620 zł zasiłku w roku szkolnym 2024/2025?

Zasiłki szkolne są przyznawane uczniom w wyjątkowych sytuacjach związanych ze zdarzeniami losowymi. Ile wyniesie takie świadczenie w roku szkolnym 2024/2025? Kto będzie mógł się o nie ubiegać?

Renta wdowia - sprawdza się stara reguła: jeszcze nie dali co obiecali, a już zabrali

Ustawa o rencie wdowiej to był projekt obywatelski, ale wszedł w życie z poprawkami rządowymi. Jedna z naszych Czytelniczek skomentowała te zmiany pisząc, że sprawdza się stara reguła: "jeszcze nie dali co obiecali, a już zabrali". Skąd takie stwierdzenie? No cóż, renta wdowia została przez rząd ostro okrojona.

Darmowe zajęcia dodatkowe dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Komu przysługują?

Darmowe zajęcia dodatkowe dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, komu przysługują? Na ile godzin tygodniowo mogą liczyć uczniowie? Kto będzie realizował zajęcia dodatkowe dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025?

Co z leżakowaniem w roku szkolnym 2024/2025? To zawsze martwi rodziców przedszkolaków. Ale czy rodzice wiedzą, co na to przepisy?

Co z leżakowaniem w roku szkolnym 2024/2025? To zawsze martwi rodziców przedszkolaków. Ale czy wiedzą, co mówią w tej sprawie przepisy? Potrzeby dzieci są zróżnicowane, a o organizacji pracy przedszkola decyduje dyrektor placówki.

REKLAMA

Prognozowana kwota emerytury, wniosek o 800 plus w aplikacji mZUS. Co jeszcze można sprawdzić lub załatwić w ten sposób? Jak zainstalować?

Aplikacja mobilna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli mZUS, wzbogaciła się właśnie o nowe funkcje i wiele informacji z kont klientów. Teraz skorzystają z niej również ubezpieczeni i świadczeniobiorcy. 

Darmowa wyprawka dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Komu przysługuje?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji z dnia 28 lutego 2024 r. w sprawie dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w 2024 r. uczniom w roku szkolnym 2024/2025 przysługują m.in. darmowe podręczniki i materiały edukacyjne.

REKLAMA