Aż 7 dni wolnego dla uczniów w czasie majówki. Dlaczego aż tak dużo? Znów będzie problem z opieką dla najmłodszych

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
Aż 7 dni wolnego dla uczniów w czasie majówki. Dlaczego aż tak dużo? Znów będzie problem z opieką dla najmłodszych / Aż 7 dni wolnego dla uczniów w czasie majówki. Dlaczego aż tak dużo? Znów będzie problem z opieką dla najmłodszych / shutterstock

7 dni wolnego w czasie majówki 2025 – na to mogą liczyć uczniowie szkół, w których będą się odbywały egzaminy maturalne. Majówka rozpocznie się w czwartek, a egzaminy maturalne wystartują tuż po weekendzie.

Już niedługo wystartują egzaminy

Egzamin ósmoklasisty i matury to bez wątpienia kluczowe momenty w edukacji dzieci i młodzieży. I choć już od dłuższego czasu toczy się dyskusja dotycząca możliwości i celowości zlikwidowania pierwszego z tych egzaminów, to jak na razie nic nie wskazuje na to, by mogło się to wydarzyć w najbliższym czasie. W roku szkolnym 2024/2025 terminy tych egzaminów mają istotne znaczenie nie tylko dla uczniów, którzy do nich przystąpią (i ich rodziców), ale również dla dyrektorów szkół, którzy biorąc pod uwagę ich daty, przygotowali kalendarium roku szkolnego 2024/2025 i zagospodarowali tzw. dni dyrektorskie, czyli dodatkowe dni wolne od lekcji, które mogą wyznaczyć w trakcie roku szkolnego. Zwyczajowo są one bowiem wykorzystywane również właśnie w czasie tych egzaminów, by umożliwić przystępującym do nich uczniom właściwe i komfortowe warunki ich zdawania. W 2024 roku harmonogram egzaminów w połączeniu z kalendarzowym układem „długich weekendów” sprawił, że uczniowie niektórych szkół mieli w maju aż 19 dni wolnych od zajęć zajęcia dydaktyczno-wychowawczych. A jak będzie w 2025 roku?

Majówka 2025 rozpocznie się w czwartek, a niektórzy uczniowie będą mieli 7 dni wolnego

W 2025 roku egzamin ósmoklasisty po raz kolejny odbędzie się w maju (początkowo był on organizowany w kwietniu), tak samo, jak tradycyjnie już, egzamin maturalny. Pierwszy będzie przeprowadzony w dniach 13–15 maja, a drugi w dniach 5–24 maja. W przypadku egzaminu ósmoklasisty 13 maja przeprowadzony będzie egzamin z języka polskiego, 14 maja z matematyki, a 15 maja z języka obcego nowożytnego. Drugi termin egzaminu, który jest przeznaczony dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do niego w terminie głównym, to 10–12 czerwca. W przypadku matur egzaminy pisemne zostaną przeprowadzone w dniach 5–22 maja, a ustne w dniach 9–24 maja. W dniu 5 maja odbędzie się egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym, w dniu 6 maja z matematyki na poziomie podstawowym, a w dniu 7 maja z języków obcych na poziomie podstawowym. Analogicznie, jak w przypadku egzaminu ósmoklasisty, dla osób, które z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminów we wskazanych terminach, została zaplanowana dodatkowa sesja egzaminów. Odbędzie się ona w dniach 3–17 czerwca (egzaminy pisemne) oraz 9–11 czerwca (egzaminy ustne). W przypadku egzaminu dojrzałości będzie jeszcze trzeci termin – to sesja egzaminów poprawkowych, które odbędą się w dniach 19–20 sierpnia.

Co taki układ oznacza dla pozostałych uczniów szkół? W maju 2025 roku pierwszy długi weekend, czyli tzw. majówka rozpocznie się w czwartek. To w tym dniu wypada bowiem 1 maja. Z dużym prawdopodobieństwem 2 maja będzie więc w wielu szkołach dniem wolnym z tytułu tzw. dni dyrektorskich. Weekend zakończy się w niedzielę 4 maja, a już w poniedziałek, 5 maja rozpoczną się matury. Należy więc spodziewać się, że uczniowie szkół, w których będzie odbywał się egzamin maturalny, będą mieli po tym weekendzie kolejne 3 dni wolne od lekcji (razem 7 dni). Z kole w następnym tygodniu 3 wolne dni przypadną uczniom tych szkół, w których będzie przeprowadzany egzamin ósmoklasisty. Jak zwykle w „najlepszej” sytuacji będą uczniowie zespołów szkół, w których będą się odbywały jedne i drugie egzaminy. Niestety (dla uczniów) Boże Ciało, które w 2024 roku przypadło w maju i powiększyło liczbę dni wolnych, w 2025 roku przypadnie w czerwcu. Uczniowie nie będą mogli więc liczyć w tym miesiącu na kolejny długi weekend.

Prawo
Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę nienawiści z polityką miłości
18 kwi 2025

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025
18 kwi 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

Prof. Sieroszewski: Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji a poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia dot. aborcji nie są wiążące dla sądów i nie rozwiewają wszystkich wątpliwości
18 kwi 2025

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową
18 kwi 2025

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

Linia orzecznicza: Sądy o przeliczaniu emerytur niekorzystnie dla ZUS. Emeryci walczą o wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.
18 kwi 2025

Orzecznictwo w sprawach wniosków o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. W artykule zostaną przedstawione zarówno wyroki korzystne, jak i niekorzystne.

Luka w przepisach. W MOPS rodzina z podwójnym 20 000 zł. Świadczenie pielęgnacyjne i świadczenie wspierające
18 kwi 2025

Zapadł wyrok sądu administracyjnego, z którego wynika, że opiekunka albo opiekun osoby niepełnosprawnej wcale nie musi oddawać świadczenia pielęgnacyjnego do MOPS w związku ze świadczeniem wspierającym (dla osoby niepełnosprawnej). Wydawałoby się, że wszystko jasne – jest świadczenie wspierające dla osoby niepełnosprawnej więc zwracamy świadczenie pielęgnacyjne. Ale nie. Sąd stwierdził:

IMGW ostrzega: burze, trąby powietrzne, wiatr do 100 km/h i gwałtowne wzrosty stanów wody
18 kwi 2025

IMGW alarmuje. Trąby powietrzne mogą wystąpić w pasie od Lubelszczyzny po Kujawy. Tam też zostało wydane ostrzeżenie II stopnia przed burzami, którym może towarzyszyć wiatr do 100 km/h. IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Na południu kraju intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia.

ePraca: nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców, od II kwartału 2025 r. Jest ustawa
18 kwi 2025

Technologia zmienia rynek pracy coraz bardziej. Od jakiegoś czasu można szukać pracy w aplikacji ePraca. Aplikacja do łatwego zainstalowania na telefon jest nowoczesnym narzędziem, dla tych którzy chcą zmienić czy szukają pracy. Co ważne, w związku ze zmianami ustawowymi, a konkretnie w związku z uchwaleniem ustawy o rynku pracy, w zakresie portalu i aplikacji ePraca został uregulowany nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców - ale których?

Prezydent zdecydował: Gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów. Zmiana ważnego terminu dla właścicieli nieruchomości i koniec z bezterminowymi decyzjami o warunkach zabudowy
18 kwi 2025

W dniu 16 kwietnia 2025 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmianę ważnego dla właścicieli nieruchomości (i gmin) terminu w zakresie reformy planowania przestrzennego. W związku z ww. reformą – już niebawem – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy. Nie zmienia się jednak termin na wydawanie bezterminowych decyzji o warunkach zabudowy, na uzyskanie których pozostało już niewiele czasu.

Wielki Piątek w Kościele katolickim: Jest to dzień postu ścisłego. Jakie są uroczystości?
18 kwi 2025

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje się mszy świętej. W świątyniach celebrowana jest liturgia Męki Pańskiej, trwa adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć przez uklęknięcie – jak Chrystusowi Eucharystycznemu. Odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

pokaż więcej
Proszę czekać...