2 września rozpocznie się rok szkolny 2024/2025. Czy można wziąć urlop okolicznościowy?
REKLAMA
REKLAMA
- 2 września rozpocznie się rok szkolny 2024/2025. Czy można wziąć urlop okolicznościowy?
- Dni wolne na opiekę nad dzieckiem
W szczególnych okolicznościach, pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego. Sprawdź, czy rozpoczęcie roku szkolnego upoważnia pracownika do wzięcia urlopu okolicznościowego.
REKLAMA
2 września rozpocznie się rok szkolny 2024/2025. Czy można wziąć urlop okolicznościowy?
W rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy z dnia 15 maja 1996 r. wyróżnione zostały zwolnienia od pracy oraz okoliczności dotyczące konkretnego pracownika, które upoważniają go do wzięcia tzw. urlopu okolicznościowego. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi – na jego wniosek – urlopu okolicznościowego w konkretnych, określonych sytuacjach osobistych i rodzinnych pracownika. Niestety, rozpoczęcie roku szkolnego nie jest zdarzeniem upoważniającym do wystąpienia o urlop okolicznościowy.
Pracownikowi przysługują dwa dni urlopu okolicznościowego w przypadku:
- ślubu tego pracownia,
- urodzenia się jego dziecka,
- zgonu i pogrzebu jego małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.
Pracownikowi przysługuje jeden dzień urlopu okolicznościowego w przypadku:
- ślubu dziecka pracownika,
- zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem
Warto jednak sprawdzić, czy nie wykorzystaliśmy jeszcze w 2024 r. dni na opiekę nad dzieckiem. Pracownikowi, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do lat 14, przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin lub dwóch dni. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. z dnia 31 lipca 2023 r. (Dz.U. z 2023, poz. 1465)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy z dnia 15 maja 1996 r. (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1632)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat