Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025
REKLAMA
REKLAMA
- Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025: stypendia za wyniki w nauce
- Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025 :stypendia za osiągnięcia sportowe
- Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025: stypendium Prezesa Rady Ministrów
- Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025: stypendium MEN
- Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025: stypendium MKiDN
W poniedziałek premier Donald Tusk przyznał stypendia Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2024/2025. To nie jedyne stypendia na które mogą liczyć uczniowie w nadchodzącym roku szkolnym 2024/2025.
REKLAMA
Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025: stypendia za wyniki w nauce
Stypendium za wyniki w nauce może otrzymać uczeń spełniający warunki dotyczące średniej ocen i oceny z zachowania. Po pierwsze, musi uzyskać wysoką średnią ocen w semestrze poprzedzającym okres, w którym ma zostać przyznane stypendium. Po drugie, musi uzyskać przynajmniej dobrą ocenę z zachowania w semestrze poprzedzającym okres, w którym ma zostać przyznane stypendium.
Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025 :stypendia za osiągnięcia sportowe
Stypendium za osiągnięcia sportowe może otrzymać uczeń spełniający warunki dotyczące wyników sportowych i oceny z zachowania. Po pierwsze, musi uzyskać wysoki wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej międzyszkolnym. Po drugie, musi uzyskać przynajmniej dobrą ocenę z zachowania w semestrze poprzedzającym okres, w którym ma zostać przyznane stypendium.
Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025: stypendium Prezesa Rady Ministrów
Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznawane jest uczniowi szkoły kształcącej w formie dziennej, która umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości. Może je otrzymać uczeń, który:
- otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub
- wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.
Stypendium to wynosi łącznie 5 tys. zł. Wypłacane jest przez wojewodę w dwóch ratach. Pierwsza rata wypłacana jest do 30 listopada (za okres od września do grudnia), druga rata wypłacana jest do 30 kwietnia (za okres od stycznia do czerwca). W tym roku stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzyma 4 tys. uczniów. Wyniosą łącznie 20 mln zł.
Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025: stypendium MEN
Uczniowie mogą starać się także o stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Może ono być przyznane uczniowi szkoły publicznej i niepublicznej dla młodzieży, publicznej i niepublicznej branżowej szkoły II stopnia oraz szkoły policealnej, uzyskującemu wybitne osiągnięcia edukacyjne, w szczególności:
1) laureatowi międzynarodowej olimpiady lub laureatowi i finaliście olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim lub turnieju;
2) laureatowi konkursu na pracę naukową, organizowanego przez instytucję naukową lub stowarzyszenie naukowe;
3) uczniowi szkoły ponadpodstawowej uzyskującemu najwyższe wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki;
4) uczniowi uczestniczącemu w zajęciach w uczelni przewidzianych tokiem studiów na podstawie postanowień regulaminu studiów dotyczących warunków uczestniczenia wybitnie uzdolnionych uczniów w zajęciach przewidzianych tokiem studiów;
5) uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.
Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025: stypendium MKiDN
Uczniowie szkół artystycznych prowadzących kształcenie zawodowe mogą starać się o uzyskanie stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Stypendium to może być przyznane uczniowi, który uzyskał w okresie (semestrze) bardzo dobrą średnią ocen z przedmiotów artystyczno-zawodowych oraz uczniowi - laureatowi międzynarodowego lub krajowego konkursu artystycznego.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 2005 r. w sprawie stypendiów Prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty Dz.U.2024.750 t.j.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA