W roku szkolnym 2024/2025 najmłodsze dzieci będą uczyły się w pełnych klasach. Szkoły muszą pomieścić 80 tys. dzieci z Ukrainy

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
W roku szkolnym 2024/2025 najmłodsze dzieci będą uczyły się w pełnych klasach. Szkoły muszą pomieścić 80 tys. dzieci z Ukrainy / ShutterStock

W roku szkolnym 2024/2025 najmłodsze dzieci znowu będą się uczyły w pełnych klasach. Szkoły muszą bowiem pomieścić ok. 80 tys. dzieci z Ukrainy. Zamiast niżu demograficznego, jest więc spora nadwyżka uczniów.

Zamiast niżu jest 80 tys. dodatkowych uczniów

Choć nie tak dawno temu głośno mówiło się o konieczności przygotowania systemu oświaty do zbliżającego się wielkimi krokami niżu demograficznego, to już dziś mamy odwrotny problem. Okazuje się bowiem, że w nowym roku szkolnym placówki oświatowe staną przed wyzwaniem zmieszczenia w swoich progach ok. 80 tys. dzieci z Ukrainy. W większości są to dzieci w wieku właściwym do nauki w szkole podstawowej. Aby zapewnić im wszystkim miejsce, rząd zwiększa limit uczniów w klasie do 29. Jak przypomniała Rzeczpospolita, od roku szkolnego 2024/2025 wszystkie ukraińskie dzieci mieszkające w Polsce obejmie obowiązek szkolny, a rodzicom, którzy się do niego nie zastosują, będzie groziła grzywna, postępowanie egzekucyjne i utrata 800 plus.

Zmiany w 800 plus i Dobrym Starcie

Dlaczego rządzący spodziewają się tak dużego napływu uczniów? Ma to związek ze zmianami, które zostały wprowadzone w zakresie świadczenia 800 plus i Dobrego Startu. Od 1 lipca 2024 r. obowiązują przepisy, które uzależniają prawo do tych świadczeń od tego, czy dziecko realizuje obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny, obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji. Choć znowelizowane przepisy weszły już w życie, to zmiana w zakresie przyznawania świadczeń będzie miała zastosowanie dopiero od następnego okresu rozliczeniowego, czyli od 1 czerwca 2025 r. Stąd rządzący zakładają, że wielu rodziców, chcąc uniknąć utraty prawa do świadczenia, podejmie decyzję o rozpoczęciu przez ich dzieci nauki w polskim systemie szkolnictwa, nawet jeśli dotychczas korzystały one z możliwości zdalnej nauki w ukraińskich szkołach. To dlatego ponownie, podobnie jak w 2022 roku, podjęto decyzję o zwiększeniu liczby uczniów w klasach I–III szkół podstawowych do 29 osób. Dlaczego tylko w szkołach podstawowych? Bo w szkołach średnich już od kilku lat normą jest 34 uczniów w klasie.

Prawo
Unia zmienia zasady znakowania jaj. Będą braki jajek ma półkach i znacząca podwyżka cen
29 lip 2024

Przyjęcie zmienionych przez Komisję Europejską przepisów dotyczących znakowania jaj w miejscu ich produkcji, a nie w miejscu pakowania - jak to jest obecnie, spowoduje braki jajek ma półkach oraz znaczącą podwyżkę cen. Tak ocenia Polska Izba Handlu (PIH).

Palacze oberwą po kieszeniach. Akcyza mocno w górę od 2025 roku
29 lip 2024

Palacze mocno oberwą po kieszeniach. Akcyzy na papierosy w 2025 r. wzrośnie o 25 proc. a w roku 2026 – o 20 proc., na płyn do papierosów elektronicznych w 2025 r. wzrośnie o 75 proc. i o 50 proc. w 2026 r. Tak wynika z opublikowanej na stronie KPRM informacji. Planowana jest akcyza na urządzenia do waporyzacji - 40 zł za sztukę.

Ustawa o statusie osoby najbliższej. Padła ważna deklaracja
29 lip 2024

Wiele osób czeka na projekt ustawy o statusie osoby najbliższej, który będzie ułatwiał osobom żyjącym w związkach nieformalnych czynności administracyjne, cywilne czy podatkowe. Posłanka PSL Urszula Pasławska zadeklarowała, że projekt ten zostanie zaprezentowany jesienią.

3 nowe świadczenia od 1 października 2024 r. Co z rodzicami niepełnosprawnymi?
29 lip 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice i opiekunowie będą mogli ubiegać się o nowe świadczenia w ramach programu „Aktywny rodzic”: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Wnioski będzie przyjmował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od czego zależy możliwość ubiegania się o nowe formy wsparcia przez rodzica z niepełnosprawnością? Co z aktywnością zawodową?

ZUS: Niepełnosprawność to nie zawsze niezdolność do pracy. Jakie są różnice? Kiedy należy się renta?
29 lip 2024

Czasem odróżnienie niepełnosprawności od niezdolności do pracy sprawia kłopoty i rodzi nieporozumienia. ZUS wyjaśnia, że są to dwa różne pojęcia. O zakwalifikowaniu poszczególnych osób do kategorii niepełnosprawnych, czy niezdolnych do pracy decydują odmienne przesłanki, różny jest ich podział na stopnie, mają odrębne podstawy prawne i wywołują inne skutki prawne.

W roku szkolnym 2024/2025 najmłodsze dzieci będą uczyły się w pełnych klasach. Szkoły muszą pomieścić 80 tys. dzieci z Ukrainy
29 lip 2024

W roku szkolnym 2024/2025 najmłodsze dzieci znowu będą się uczyły w pełnych klasach. Szkoły muszą bowiem pomieścić ok. 80 tys. dzieci z Ukrainy. Zamiast niżu demograficznego, jest więc spora nadwyżka uczniów.

Nowe obowiązki pracodawcy z zakresu bhp. Nowe przepisy już obowiązują
29 lip 2024

Pracodawcy muszą m.in. prowadzić rejestry dotyczące prac wykonywanych z w kontakcie z niebezpiecznymi substancjami oraz pracowników wykonujących te prace. Będą też musieli przeprowadzać dodatkowe badania stanu zdrowia pracowników. Nowe przepisy obowiązują od 28 lipca 2024 r.

Darmowy kredyt. Jak go uzyskać i kto może z niego skorzystać?
29 lip 2024

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt konsumencki w złotówkach, mogą teraz uniknąć płacenia odsetek i kosztów bankowych. W ten sposób otrzymają „darmowy” kredyt i spłacą dokładnie taką kwotę, jaką pożyczyli od banku. To, kto i na jakich zasadach może skorzystać z sankcji kredytu darmowego wyjaśnia radczyni prawna Marta Wadas z Kancelarii Kupilas, Krupa w Bielsku-Białej. Jak podkreśla ekspertka – obecnie nie tylko frankowicze decydują się na dochodzenie swoich praw przed sądem. Coraz więcej kredytobiorców z zobowiązaniem w złotówkach podejmuje kroki prawne zyskuje darmowy kredyt konsumencki.

Wyrok TSUE o zasiłkach dla obywateli państw trzecich: nie można blokować rezydentom zasiłku, bo zbyt krótko mieszkają w państwie UE
29 lip 2024

W wyroku z 29 lipca 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że państwo członkowskie Unii Europejskiej nie może uzależniać dostępu do pomocy społecznej i zasiłków dla obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi w państwie UE od tego, czy mieszkają oni w danym kraju przez co najmniej 10 lat.

Czy zwierzę to rzecz? Co mówi prawo?
29 lip 2024

Jaki jest statusu zwierząt pod względem prawnym? Jak wynika z obowiązujących przepisów i orzecznictwa, zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. A wszelkie środki prawne podejmowane w stosunku do zwierząt powinny mieć na względzie ich dobro, a przede wszystkim prawo do istnienia.

pokaż więcej
Proszę czekać...