REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok szkolny 2024/2025: nauka pierwszej pomocy. W których klasach i szkołach? Ile godzin? Jak to będzie realizowane?

pierwsza pomoc, edukacja, szkoła
Od roku szkolnego 2024/2025 nauka pierwszej pomocy. W których szkołach i klasach? Ile godzin? Jak to będzie realizowane?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśnia, że od roku szkolnego 2024/2025 nauka udzielania pierwszej pomocy będzie realizowana przez nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej na zajęciach edukacji przyrodniczej oraz przez wychowawców klas na części zajęć z wychowawcą w klasach IV–VII szkół podstawowych, klas: II–IV liceum ogólnokształcącego, II–V technikum oraz II i III branżowej szkoły I stopnia. Natomiast w klasie VIII szkoły ponadpodstawowej i w klasie I szkół ponadpodstawowych uczniowie uczą się pierwszej pomocy na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa. Można też korzystać w czasie tej nauki z wiedzy zaproszonych specjalistów – za zgodą dyrektora szkoły.

Pierwsza pomoc w podstawie programowej szkół

Zmiany legislacyjne w zakresie nauki pierwszej pomocy zostały wprowadzone w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji z 20 maja 2024 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. poz. 781) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 28 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 996).

REKLAMA

Ile godzin na naukę pierwszej pomocy? Decyzję podejmuje nauczyciel

Zgodnie z ww. przepisami prawa oświatowego, nauczyciele wychowawcy są zobowiązani do omawiania z uczniami na zajęciach z wychowawcą istotnych problemów społecznych, tj. zdrowotnych, prawnych, finansowych, klimatycznych i ochrony środowiska oraz nauki udzielania pierwszej pomocy. Szkołom i nauczycielom nie narzuca się realizacji konkretnych treści. Decyzję o tematyce i liczbie godzin przeznaczonych na dane zagadnienie, w tym na naukę udzielania pierwszej pomocy podejmuje każdorazowo wychowawca.

Klasy I-III szkół podstawowych

REKLAMA

Natomiast w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego (tj. klas I–III – edukacja wczesnoszkolna) w zakresie edukacji przyrodniczej, uzupełniono wymagania w obszarze „Osiągnięcia w zakresie funkcji życiowych człowieka, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i odpoczynku“ - o znajomość podstawowych zasad udzielenia pierwszej pomocy.

MEN podkreśla, że obowiązkiem każdej szkoły podstawowej i ponadpodstawowej jest realizacja podstawy programowej i ramowych planów nauczania, w m.in. w zakresie nauki udzielania pierwszej pomocy.

MEN: Naukę pierwszej pomocy będą prowadzić nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowawcy. Ale można też korzystać z wiedzy zaproszonych specjalistów

REKLAMA

W odpowiedzi na pytania zawarte w interpelacji poselskiej nr 3698 z 5 lipca 2024 r., Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że nie wybrało żadnej organizacji, w tym także Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, do prowadzenia zajęć nauki pierwszej pomocy w szkołach ani nie zleciło żadnemu podmiotowi realizacji takich zajęć lub szkoleń dla nauczycieli
Zajęcia nauki udzielania pierwszej pomocy w szkołach, począwszy od września 2024 r. – jak wyżej wskazano – będą prowadzić nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczyciele wychowawcy, którym powierzono opiekę nad danym oddziałem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ale MEN też zaznacza, że szkoły mają możliwość realizacji tematyki zdrowotnej, prawnej, finansowej, klimatycznej i ochrony środowiska z udziałem zaproszonych specjalistów w danej dziedzinie, wolontariuszy, przedstawicieli stowarzyszeń i innych organizacji, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły
Jak wskazał MEN, także nauka udzielania pierwszej pomocy – dodana do katalogu zagadnień obowiązkowo omawianych na zajęciach z wychowawcą – może być realizowana z udziałem ww. podmiotów.

MEN upowszechnia w szkołach informacje na temat działalności prowadzonej przez WOŚP, Polski Czerwony Krzyż oraz Państwową Straż Pożarną.

MEN poinformował także, że szkolenia dla nauczycieli z zakresu m.in. udzielania pierwszej pomocy organizuje np. Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Fundacja WOŚP od wielu lat prowadzi działania na rzecz edukacji i promowania pierwszej pomocy wśród uczniów i nauczycieli. Podczas spotkań w resorcie edukacji oraz w prowadzonej korespondencji, Fundacja WOŚP wielokrotnie wskazywała na potrzebę uzupełnienia treści nauczania dotyczących pierwszej pomocy w podstawie programowej edukacji wczesnoszkolnej.

Na prośbę Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Ministerstwo Edukacji Narodowej zwróciło się – za pośrednictwem kuratorów oświaty - do dyrektorów szkół podstawowych, zachęcając szkoły do udziału w szkoleniach dla nauczycieli w ramach ogólnodostępnego i bezpłatnego programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować“. Szkolenia dla nauczycieli, organizowane w ramach ww. programu, są bezpłatne, trwają jeden dzień i obejmują część praktyczną oraz teoretyczną. Prowadzą je instruktorzy Fundacji WOŚP. W ramach szkolenia szkoły otrzymają bezpłatne materiały dydaktyczne.

MEN podkreśla, że ostateczną decyzję o ewentualnym skorzystaniu np. ze szkolenia dla nauczycieli w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz o formie i zakresie współpracy z danym podmiotem – podejmuje dyrektor szkoły, który dokonuje ewentualnego wyboru podmiotu/organizacji, organizujących takie szkolenia.

Zatem Ministerstwo Edukacji Narodowej nie dokonało wyboru Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy do realizacji zajęć z zakresu nauki udzielania pierwszej pomocy (ani żadnego innego podmiotu) i nie zleciło WOŚP (ani żadnej organizacji) prowadzenia zajęć/szkoleń w szkołach z ww. zakresu. Resort edukacji nie organizował również przetargu na szkolenia nauczycieli, ani nie przekazuje żadnych środków finansowych WOŚP (ani żadnej innej organizacji) na realizację ww. zajęć/szkoleń.

Ministerstwo Edukacji Narodowej upowszechnia też w szkołach, za pośrednictwem Kuratorów Oświaty - na prośbę poszczególnych Organizacji - informacje na temat działalności prowadzonej przez WOŚP, Polski Czerwony Krzyż oraz Państwową Straż Pożarną.

Źródło: Odpowiedź z 19 lipca 2024 r. sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Katarzyny Lubnauer (w imieniu Ministra Edukacji) na interpelację poselską nr 3698.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA