We wrześniu w szkołach będą krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025.

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
We wrześniu w szkołach będą krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025. / Shutterstock

We wrześniu będą w szkołach krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025. Przepisy nie regulują wprost postępowania dyrektora szkoły w przypadku upałów. To jednak nie oznacza, że nie ma on żadnych możliwości działania.

Działania dyrektora szkoły w przypadku wystąpienia upałów mogą być różne

Problem upałów z roku na rok jest coraz większy. W ostatnim czasie mówi się o zmianach, które w związku z tym są planowane na gruncie prawa pracy, jednak co ze szkołami? Wysokie temperatury towarzyszą nam nie tylko w lipcu i sierpniu, ale jak uczy doświadczenie, można spodziewać się ich już w czerwcu i towarzyszą nam również we wrześniu. To z kolei rodzi pytania o to, jak należy radzić sobie z nimi w szkołach? Czerwiec bywa pod tym względem mniej kłopotliwy, bo jest to miesiąc, w którym większość uczniów ma już wystawione oceny końcowe i odbywa się wiele wycieczek i wyjść klasowych. Gorzej jest we wrześniu. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to moment, w którym należy skupić się na nauce i zmianie rytmu działania z wakacyjnego na szkolny. Czy można to łatwo zrobić, gdy wokół panuje upał?

Jak podał Portal Samorządowy, Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje rozszerzyć przepisy dotyczące postępowania w przypadku upałów obejmujące uczniów, nauczycieli oraz innych pracowników szkół. Zrobi to jednak dopiero po zapoznaniu się z propozycjami regulacji dotyczących pracy w wysokich temperaturach, nad którymi obecnie pracuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Czy to oznacza, że we wrześniu dzieci będą siedziały w salach pomimo panującego upału?

Temperatura w pomieszczeniach szkolnych nie ma określonej górnej granicy

Przepisy regulują to, jak powinien postępować dyrektor szkoły, gdy temperatura w pomieszczeniach jest zbyt niska. W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach jasno wskazano, że w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia, zapewnia się temperaturę co najmniej 18°C. Jeżeli nie jest możliwe zapewnienie takiej temperatury, dyrektor zawiesza zajęcia na czas oznaczony, powiadamiając o tym organ prowadzący. Niestety w przepisach nie ustanowiono górnej granicy temperatury, to jednak nie oznacza, że dyrektor placówki nie ma możliwości działania, gdy temperatury robią się zbyt wysokie.

Przede wszystkim, do obowiązków dyrektora należy zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole lub placówce. Dyrektor, za zgodą organu prowadzącego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli:
1) temperatura zewnętrzna mierzona o godzinie 21:00 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć wynosi -15°C lub jest niższa;
2) wystąpiły na danym terenie zdarzenia inne niż określone w ust. 2a, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów.
Jak z tego wynika, również obecnie przepisy stwarzają dyrektorom możliwość działania w sytuacji, gdy temperatura powietrza osiąga niebezpieczny poziom. Mogą oni w takich sytuacjach skracać, czy odwoływać lekcje. Dlaczego nie korzystają z tej możliwości? Czynników jest zapewne kilka. Ponieważ tego rodzaju problemy nie występowały wcześniej w szkołach zbyt często, nie korzystano z takiej możliwości, a więc dyrektorzy mogą nie mieć świadomości, że takie działanie jest dopuszczalne. Istotnym elementem tej układanki jest również zapewne stosunek rodziców do tego rodzaju decyzji. W przypadku szkół podstawowych rodzi to bowiem zawsze problem związany z zapewnieniem opieki nad młodszymi dziećmi.
Czy wprowadzenie nowych regulacji jest konieczne? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej bowiem strony dyrektorzy już teraz mogliby działać, gdyby chcieli i widzieli taką potrzebę. Z drugiej jednak, jasne przepisy, które wprost nakazywałyby im podjęcie określonych kroków, byłyby zapewne dla nich bardziej komfortowe i łatwiejsze do zaakceptowania dla rodziców.

 

Prawo
3 nowe świadczenia od 1 października 2024 r. Co z rodzicami niepełnosprawnymi?
29 lip 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice i opiekunowie będą mogli ubiegać się o nowe świadczenia w ramach programu „Aktywny rodzic”: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Wnioski będzie przyjmował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od czego zależy możliwość ubiegania się o nowe formy wsparcia przez rodzica z niepełnosprawnością? Co z aktywnością zawodową?

ZUS: Niepełnosprawność to nie zawsze niezdolność do pracy. Jakie są różnice? Kiedy należy się renta?
29 lip 2024

Czasem odróżnienie niepełnosprawności od niezdolności do pracy sprawia kłopoty i rodzi nieporozumienia. ZUS wyjaśnia, że są to dwa różne pojęcia. O zakwalifikowaniu poszczególnych osób do kategorii niepełnosprawnych, czy niezdolnych do pracy decydują odmienne przesłanki, różny jest ich podział na stopnie, mają odrębne podstawy prawne i wywołują inne skutki prawne.

W roku szkolnym 2024/2025 najmłodsze dzieci będą uczyły się w pełnych klasach. Szkoły muszą pomieścić 80 tys. dzieci z Ukrainy
29 lip 2024

W roku szkolnym 2024/2025 najmłodsze dzieci znowu będą się uczyły w pełnych klasach. Szkoły muszą bowiem pomieścić ok. 80 tys. dzieci z Ukrainy. Zamiast niżu demograficznego, jest więc spora nadwyżka uczniów.

Nowe obowiązki pracodawcy z zakresu bhp. Nowe przepisy już obowiązują
29 lip 2024

Pracodawcy muszą m.in. prowadzić rejestry dotyczące prac wykonywanych z w kontakcie z niebezpiecznymi substancjami oraz pracowników wykonujących te prace. Będą też musieli przeprowadzać dodatkowe badania stanu zdrowia pracowników. Nowe przepisy obowiązują od 28 lipca 2024 r.

Darmowy kredyt. Jak go uzyskać i kto może z niego skorzystać?
29 lip 2024

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt konsumencki w złotówkach, mogą teraz uniknąć płacenia odsetek i kosztów bankowych. W ten sposób otrzymają „darmowy” kredyt i spłacą dokładnie taką kwotę, jaką pożyczyli od banku. To, kto i na jakich zasadach może skorzystać z sankcji kredytu darmowego wyjaśnia radczyni prawna Marta Wadas z Kancelarii Kupilas, Krupa w Bielsku-Białej. Jak podkreśla ekspertka – obecnie nie tylko frankowicze decydują się na dochodzenie swoich praw przed sądem. Coraz więcej kredytobiorców z zobowiązaniem w złotówkach podejmuje kroki prawne zyskuje darmowy kredyt konsumencki.

Wyrok TSUE o zasiłkach dla obywateli państw trzecich: nie można blokować rezydentom zasiłku, bo zbyt krótko mieszkają w państwie UE
29 lip 2024

W wyroku z 29 lipca 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że państwo członkowskie Unii Europejskiej nie może uzależniać dostępu do pomocy społecznej i zasiłków dla obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi w państwie UE od tego, czy mieszkają oni w danym kraju przez co najmniej 10 lat.

Czy zwierzę to rzecz? Co mówi prawo?
29 lip 2024

Jaki jest statusu zwierząt pod względem prawnym? Jak wynika z obowiązujących przepisów i orzecznictwa, zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. A wszelkie środki prawne podejmowane w stosunku do zwierząt powinny mieć na względzie ich dobro, a przede wszystkim prawo do istnienia.

Zalegające oprogramowanie? Na tym można nieźle zarobić
29 lip 2024

Każda firma korzysta dziś z mniej lub bardziej zaawansowanego oprogramowania komputerowego. W poddanym powszechnej cyfryzacji świecie właściwie nie da się prowadzić biznesu bez korzystania z software’u w różnej formie. Pojawia się jednak pytanie – co zrobić z licencjami wieczystymi na oprogramowanie, które przestało nam być nam potrzebne? Można je legalnie sprzedać i odzyskać część kosztów.

1000 litrów wody za darmo dla każdego gospodarstwa domowego? To brzmi jak rewolucja, ale już toczą się prace nad projektem
29 lip 2024

1000 litrów wody za darmo dla każdego gospodarstwa domowego. Do tego niechlorowana woda dla zwierząt. Samorządy odzyskają swoje kompetencje, ale przed nimi również remonty sieci wodno-kanalizacyjnych.

Ustawa o sygnalistach – nowe obowiązki dla zarządów spółek
29 lip 2024

Sejm przyjął ustawę o sygnalistach, która nakłada obowiązki na wszystkie podmioty publiczne oraz prywatne – w szczególności na spółki prawa handlowego, które zatrudniają powyżej 50 osób. Celem ustawy jest ochrona osób, które zgłaszają naruszenia prawa w związku z zatrudnieniem. Jednocześnie jest to implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Nowe regulacje, opublikowane w Dzienniku Ustaw 24 czerwca 2024 r., mają wejść w życie 25 września br.

pokaż więcej
Proszę czekać...