Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25
REKLAMA
REKLAMA
Oceny na świadectwie
Średnia z ocen na świadectwie to suma wszystkich ocen podzielona przez liczbę przedmiotów. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych "jeżeli okres zwolnienia ucznia z realizacji zajęć uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się zwolniony albo zwolniona".
REKLAMA
Przypomnijmy, że - począwszy od IV klasy szkoły podstawowej oceny klasyfikuje się następująco:
- celujący - 6
- bardzo dobry – 5
- dobry – 4
- dostateczny – 3
- dopuszczający – 2
- niedostateczny – 1
Przy czym oceny pozytywne to oceny od dopuszczającej do celującej. Oceną negatywną jest niedostateczny.
Ocena z takich przedmiotów jak wychowanie fizyczne czy plastyka, muzyka powinna być ustalana w oparciu o specyfikę tych zajęć i wysiłek wkładany przez ucznia w czynne uczestnictwo w lekcjach.
Jakie kryteria trzeba spełnić, aby otrzymać świadectwo z wyróżnieniem, pisaliśmy w artykule poniżej:
Czy religia wlicza się do średniej?
Czy oceny ze wszystkich przedmiotów zaliczają się do średniej? Tak, średnia wyliczana jest z wszystkich ocen. Jeśli uczeń uczęszczał na zajęcia z religii i ma z nich wystawioną ocenę zaliczana jest ona do średniej.
Od 1 września 2024 r. będą obowiązywać nowe przepisy, w związku z którymi od roku szkolnego 2024/25 religia nie będzie już wliczana do średniej z ocen.
Zakończenie roku szkolnego 2024/25
Zgodnie z przepisami zakończenie roku szkolnego wypada zawsze w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca. W sytuacji, gdy czwartek bezpośrednio poprzedzający najbliższy piątek po dniu 20 czerwca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wówczas rok szkolny kończy się w środę poprzedzającą ten dzień. W tym roku szkolnym uczniowie żegnają się ze szkołą już 21 czerwca. A jak to będzie po wakacjach?
Rozpoczęcie roku szkolnego będzie 2 września (poniedziałek), a rok szkolny potrwa aż do 27 czerwca 2025 r. Będzie więc wyjątkowo długi.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 marca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 373)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. 2017 poz. 1603)
Zobacz także: 1500 zł na nowy rok szkolny? Sprawdź dostępne świadczenia dla uczniów
Jesteśmy bogatsi niż kiedykolwiek. To dlaczego tyle dzieci nie chce żyć w najwspanialszym ze światów?
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA