REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do kiedy trzeba wystawić oceny? Uczniowie mają coraz mniej czasu na poprawy. To już właściwie ostanie dni.

uczeń szkoła rok szkolny klasyfikacja roczna oceny proponowane
Do kiedy trzeba wystawić oceny? Uczniowie mają coraz mniej czasu na poprawy. To już właściwie ostanie dni.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do kiedy trzeba wystawić oceny? To pytanie w maju zadaje sobie wielu rodziców i uczniów. I faktycznie, to najwyższy czas, żeby się nad tym zastanowić, bo uczniowie mają coraz mniej czasu na poprawy. To już właściwie ostatnie dni.

Do kiedy trzeba wystawić oceny na koniec roku?

Maj 2024 jest dla uczniów specyficznym miesiącem. Odbywające się egzaminy ósmoklasistów i matury sprawiły, że uczniowie pozostałych klas mieli w tym miesiącu wiele dni wolnych. Do tego tradycyjnie doszła majówka, a na koniec miesiąca będzie jeszcze długi weekend z Bożym Ciałem. Można więc śmiało powiedzieć, że nauki było w tym miesiącu niewiele, szczególnie, że nawet gdy lekcje się odbywały, to na wielu z nich trzeba było zorganizować zastępstwa za nauczycieli zaangażowanych w trwające egzaminy. Choć bez wątpienia uczniom pasował taki luźniejszy czas, to jednak niepostrzeżenie nadszedł moment wystawiania ocen końcowych, a wielu z nich późno zorientowało się, że z niektórych przedmiotów nie mają dostatecznej ilości ocen albo chcieliby te oceny poprawić, a nie bardzo jest kiedy. Z pewnością jest to szczególnie istotne dla uczniów 8 klas, dla których średnia ocen będzie kluczowa podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

REKLAMA

Czas na poprawę już prawie się skończył

Konkretne terminy, w których należy wystawić oceny, nie zostały ustalone w powszechnie obowiązujących przepisach. Jak wynika z art. 44g ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca oddziału informują ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania, w terminie i formie określonych w statucie szkoły. Oznacza to, że konkretne terminy wystawiania ocen, w zależności od tego, jak zostały określone w statucie szkoły, mogą się od siebie różnić. Zazwyczaj kolejnymi etapami są w tym zakresie:
- poinformowanie uczniów i ich rodziców o ewentualnych ocenach niedostatecznych (tzw. zagrożeniach),
- podanie propozycji ocen końcowych,
- wystawienie ocen końcowych.

Licząc od końca – rada klasyfikacyjna odbywa się w szkole na ok. dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego. Przed nią muszą zostać wystawione oceny końcowe. W roku szkolnym 2023/2024 będzie to w większości szkół oznaczało, że oceny zostaną wystawione przed 10 czerwca. Termin na wystawienie propozycji ocen końcowych zostaje zazwyczaj wyznaczony na ok. miesiąc przed termin wystawiania ostatecznych ocen, co oznacza, że większość uczniów powinna już je znać i w razie potrzeby pracować intensywnie nad ich poprawą. Po zbliżającym się długim weekendzie pozostanie już na to tylko tydzień, a więc naprawdę niewiele czasu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie wspierające 2025: niższy limit punktów (od 78). Minimalne i maksymalne kwoty świadczenia

Już obecnie osoby z niepełnosprawnością, które ukończyły 18 lat, mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Świadczenie to jest przyznawane w celu częściowego pokrycia wydatków związanych z zaspokojeniem ich szczególnych potrzeb życiowych. Dla osób z najwyższą punktacją wsparcie przysługuje już od 1 stycznia 2024 r. Natomiast - jak informuje ZUS - od 2025 roku osoby z niższym limitem punktów będą miały prawo do świadczenia wspierającego.

Które szkoły zorganizują opiekę nad uczniami w przerwie świątecznej? Sprawdź, czy placówka twojego dziecka ma taki obowiązek

Przerwa świąteczna 2024/2025 to w wielu placówkach aż 15 wolnych dni. Uczniowie się cieszą, ale niektórzy rodzice mają kłopot. Czy szkoły zorganizują opiekę nad najmłodszymi uczniami? Sprawdź, czy placówka twojego dziecka ma taki obowiązek i czy będziesz mógł liczyć na wsparcie.

Rządowi brakuje pieniędzy a nie widzi dużej luki w szarej strefie. WEI: Ostatni taki monopol w Europie

Rząd zaplanował na 2025 rok rekordowy deficyt w finansach publicznych. Szukając dodatkowych źródeł i oszczędności, władze ignorują zjawisko, o którym od kilku lat alarmują eksperci – szarą strefę na rynku kasyn online. Tylko w zeszłym roku obrót na nielegalnych witrynach hazardowych oferujących kasyna online wyniósł prawie 26 mld zł, pieniądze Polaków trafiły do firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, m.in. Curacao oraz na Malcie – podaje WEI w najnowszym raporcie.

Jak założyć skrzynkę do e-Doręczeń w trzech krokach?

Od 1 stycznia 2025 r. nie trzeba będzie się fatygować po odbiór listu poleconego z urzędu na pocztę, można to będzie zrobić przez internet. Aby to zrobić, należy założyć skrzynkę do e-Doręczeń. To tylko kilka kroków. Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada, jak to zrobić. 

REKLAMA

Ranking ulubionych lokalizacji do pracy zdalnej. Jest kilka miast z Polski

Cyfrowi nomadzi z całego świata wybrali ulubione lokalizacje do pracy zdalnej. W pierwszej dwudziestce europejskiego zestawienia są aż cztery polskie miasta. Ranking przygotowała platforma Preply. 

Ministerstwo Cyfryzacji: Ochrona małoletnich przed dostępem do szkodliwych treści w internecie

Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, będą miały zapewnione bezpieczniejsze korzystanie z internetu. Nowe przepisy nie będą ingerować w prywatność użytkowników sieci. Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało najważniejsze założenia planowanej ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści szkodliwych w internecie.

Jak MOPS liczy dochód do zasiłku stałego? [Przykład]

Jakie kryterium dochodowe jest wymagane do zasiłku stałego? Co bierze się pod uwagę przy obliczaniu takiego dochodu? W jaki sposób organ oblicza dochód dla osoby posiadającej gospodarstwo rolne? Oto najważniejsze zasady!

Wielki sukces ekologów. Prezydent podpisał ustawę o tworzeniu stref czystego transportu

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą przełomowe zmiany w kierunku ekologicznego transportu. Od 2026 roku w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców będzie obowiązywał wymóg zakupu wyłącznie zeroemisyjnych autobusów miejskich. Nowe przepisy nakładają również obowiązek tworzenia stref czystego transportu.

REKLAMA

Nawet 100 tys. zł grzywny dla pracodawcy, za powierzenie pracownikowi wykonywania pracy w wigilię Bożego Narodzenia, tj. 24 grudnia

W ostatnim czasie, dużo mówi się o projekcie nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy, która zakłada dodanie do katalogu dni wolnych wigilii Bożego Narodzenia, tj. 24 grudnia. Warto jednak mieć świadomość, że już w obecnym stanie prawnym – praca w wigilię – w odniesieniu do określonej grupy pracowników, podlega ustawowym ograniczeniom, których naruszenie, może skutkować dla pracodawcy wymierzeniem dotkliwej grzywny. 

Sąd i ZUS: Osoba niepełnosprawna (znaczny stopień). Nie wejdzie po schodach. Bez dodatku pielęgnacyjnego i świadczenia 500+

Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym nie ma nic wspólnego z orzeczeniem o niesamodzielności. Osoba niepełnosprawna i dodatkowo po leczeniu onkologicznym jest uznawana przez ZUS za osobę samodzielną (na podstawie opinii biegłych). Samodzielną według ZUS i sądu jest osoba, która nie może sama wejść po schodach. I nie może się sama wykąpać. Przykładem poniższy wyrok. 

REKLAMA